זמרת הפאדו הפורטוגזית שפרינס התאהב בה

אנה מורה

פותחת סדרת מוסיקת העולם במשכן
0/5

אנה מורה היא זמרת הפאדו הפורטוגזית, שגרמה לפרינס להתאהב בפאדו,  תפתח את סדרת מוסיקת העולם בעונתה החדשה במשכן לאומנויות הבמה (27.1). לא רק פרינס. מורה הוזמנה לשיר עם מיק ג'אגר בהופעתו בליסבון.
מי שאוהב את הפאדו, הבלוז הפורטוגזי, לא יכול לפסוח על אנה מורה (Ana Moura),  אנה מורה תגיע במקום הזמרת אומו סנגרה ממאלי שחלתה. עידן רייכל, היועץ המוסיקלי של הסדרה, פגש אותה במסעותיו, והזמין אותה להופיע בסדרה.
אנה מורה היא אחת מהכוכבות העולות בסגנון ה"פאדו" הפורטוגזי. אם יש מוסיקה עממית אמוציונאלית, שמגיעה ממקומות כל כך עמוקים, שמייצרת ריגושים כבר בהקשבה בודדת, זוהי מוסיקת הפאדו הפורטוגזית. פאדו בפורטוגזית= גורל. הפאדו נחשב לבלוז של פורטוגל. למעשה, מוסיקת העם התחושתית של העם הפורטוגזי. צליליו קיימים לפחות מאז 1829. הפאדו הוא שירת הערגה, ה- saudade, והקול הזה של אנה מורה הוא שירת הערגה המהולה בתוגה. היא נמנית על ענקיות פאדו כעמליה רודריגז, מריצה (Mariza), דולצ'ה פונטס, כריסטינה ברנקו, מיזיה.
אנה מורה נולדה בשנת 1979 בעיר הציורית סנטה ראם שבפורטוגל. את דרכה החלה כזמרת בלהקת רוק מקומית, לפני שעשתה הסבה לפאדו, הז'אנר-סגנון העממי-לאומי של פורטוגל, קול הקונטראלטו שלה הלהיב מפיקים בתחנת טלוויזיה מקומית. מכאן התקצרה הדרך לליסבון. הכתבות הראשונות בעיתונות הליסבונית כבר הגדירו אותה כזמרת הטובה ביותר מהדור נהחדש של זמרות הפאדו.
אלבום הבכורה שלה Guarda-me a vida na mão ("החזק את חיי בידיך") שיצא ב – 2003 זכה לתגובות נלהבות. ההתלהבות עוררה זמרים לבקש לחבור אליה: כשזמר הפאדו המפורסם בפורטוגל אנטוניו פינטו בסטו שמע את אלבומה השני, Aconteceu, הוא הזמין אותה להקליט עימו דואט. אלבומה השלישי Para Além da Saudade, שיצא בשנת 2007, כבר ביסס אותה ככוכבת בפורטוגל. האלבום הגיע ל"פלטינה", תוך שהוא רושם שהייה של 120 שבועות במצעד המכירות הפורטוגלי.
שיאים: בהופעה של הרולינג סטונס בליסבון הוזמנה מורה לשיר עם מיק ג'אגר. בשנת ,2009 לאחר ששמע את שירתה, הצהיר פרינס, שהוא התאהב בפאדו וביקש לשתף פעולה עם מורה,
אלבומה האחרון Leva-me aos Fados הגיע לראש מצעד עשרת האלבומים הנמכרים לשנה זו.

אנה מורה – סדרת מוסיקת עולם שישי 27.1.12, המשכן לאומנויות הבמה.

מוסיקת הפאדו – האנתולוגיה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות