קול הבלוז ששבק

אטה ג'יימס

על הזמרת שהלכה לעולמה בגיל 73
5/5

כמה מילים על קול בלוז ששבק. אטה ג'יימס הייתה קול מעמקים, יחידה אחת של ריתם נ' בלוז, גוספל, בלוז. תחנות הרדיו משמיעים את At Last, להיטה הגדול, אבל שוכחים שירים אחרים בולטים – כמו  Tell Mama גם ל – All I Could Do Was Cry.
אטה ג'יימס נפטרה מסיבוכים ממחלת הלוקמיה. בת 73 במותה. קדמו למותה שנים של סבל, ולא רק בגין המחלה הסופנית. חיים סוערים של עוני בילדות, התמכרות לסמים קשים התנקזו לכאב גדול שהגיע למיתרי גרונה. "יש הרבה מאוד כאב בשירה שלה, הרבה חיים, גם הרבה עוצמה", אמרה עליה הזמרת בוני רייט. למעשה – שירה שהקרינה חיספוס-אינטליגנציה-חוכמה ונסיון חיים.
אטה ג'יימס הוקינס נולדה ב-1938 בבלוס אנג'לס. גדלה אצל סבה וסבתה ומשפחות אומנות אחרי שאמה זנחה אותה. הקימה להקת דו—וופ Creolettes בתחילת החמישים, ששיגרה להיט למצעדים Roll Me Henry ב-1955. על חוזה הקלטות ראשון עם "צ'ס רקורדס" חתמה ב-1960. המצעדים חייכו אליה בשישים עם שירים כ – My Dearest Darling, All I Could Do Was Cry. כמובן –  הבלדה At Last שיצאה ב-1961 בעבוד לתזמורת מיתרים, שיר שהיה ה- signature song עד סוף דרכה.
ההצלחה הגדולה לא הולכת עם חיים קלים. כבר באמצע השישים היא החלה להשתמש בהירואין, שהשפיע לרעה על הקריירה שלה. בשלב מסויים אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי, ממש בימים שיצא עוד להיט ריתם נ' בלוז מהגדולים שלה –   Tell Me Mama ב-1967. בשנות השבעים היא מופיעה הרבה במועדונים, להקת הרולינג סטונס מצרפת אותה לטור שלה ב-1978, ואטה ג'יימס נחשפת לדור חדש של אוהבי רוק. באותה שנה היא מציאה את אלבומה המצויו Deep In The Night עם ג'רי וקסלר. אטה לא השתחררה מההתמכרות לסמים. ב – 1988 היא מאושפזת במכון לגמילה. ב-1994 יא זוכה להיכנס ל"היכל התהילה של הרוקנ'רול". ג'יימס המשיכה להופיע עד שהמחלה התגלתה אצלה לפני שנתיים. לכותרות הגיעה, כאשר ביקרה קשות את הגרסה של ביונסה ל – At Last בטקס הכתרתו של הנשיא אובאמה. באותם ימים עדין לא ידעו שהיא סובלת מלוקמיה. בראיון למגזין הרולינג סטון ב-1997, אמרה אטה ג'יימס: "עברו עלי חיים קשים, אבל גם טובים. אילו הייתי צריכה הייתי צריכה להתחיל מחדש, הייתי עושה בדיוק את אותה הדרך".

At Last

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות