שמע

קובי אפללו

התו השמיני
4.5/5

קובי אפללו הוא קול וסגנון. טנור נדיר ושירה פיוטית. זמר של טון ומצלול. אינו נושא דגלים, מתנתק מעמודי החדשות, נשאר נאמן לנשמתו האצילית. הוא טרובדור ורומנטיקן, הכי קרוב לעצמו, במהות הכי תמה ופשוטה. פוסט מודרני בשזירה של אלמנטים מזרחיים מסורתיים למנגינה-עיבוד העכשויים.
קובי אפללו שר: "אני נוסע להרי החופש/ אני חוזר לנצח הכחול/ אני נוסע עם כל מה שיש בי/ למקום בו לא צריך לשאול".
לא לשאול. לשדר חום אנושי. לשיר כמעיין המפכה הזורם באפיקו הטבעי, כמעט בלי לסטות ימינה או שמאלה.
אלבום שלישי. קובי אפללו ההמשך. כלומר – זהו ללא ספק קובי אפללו. הוא ולא אחר. המנגינה, הטון, הרגש והנשמה. אי אפשר לטעות.
חצי אדם (לב) מבקש להתחבר עם חציו השני (מטפורית – סוג של חיתוך פאזלי, כשיצמידו החלקים – האהבה תתממש) – כי האהבה היא מבחינתו נצחון האמת. אין כאן תוגה, אלא שמחת האהבה, קצב שמוביל את השיר אל מסלול מיינסטרימי ידידותי למשתמש.
ובשיר "שמרי עליי" – הוא מבקש חסדיה של אהובה, שלא תפרש את חולשותיו לרעה, אלא להיפך – שתעניק לו עידוד ("אני צלול אני שיכור/בחולשתי אני גיבור"). אפללו כותב בשפה צרופה, מקפיד על מצלול שירי מדויק, ובזה ייחודו.
יש דימויים שלעולם קיימים, ממש כמו השאלות הותיקות שלעולם תשאלנה. היונה הצחורה (ב"צחורת כנף") עדיין מגלמת את האוטופיה, כנגד השקר והכאוס. ועל רקע דברים טובים כמו "כל כך יפה בדמעתך נחשפת" ,מתנגן לו שיר קצבי ואופטימי במלודיות קליטה. סלסול קולו של אפללו כל כך תואם את השפה הפיוטית האסתטית המתנגנת, עד שנדמה שהוא התאים לעצמו שיר ככפפה. סלסול מעודן שאינו דומה לשומדבר, קצב שזורם במילותיו: "אם היו לי מילים לתאר/ אז לבטח הייתי אומר/ שאת ים של מהות את רגעי משמעות/ אם היו בי מילים לתאר".
השיר הזה, "יחידה שלי", הוא תמצית קובי אפללו – קול עורג, קצב מידטמפו זורם, מלודיה ידידותית, הפקה אקוסטית עם אלמנטים של פולק (נגיעות קלטיות), קווי מתאר כמעט מדויקים.
גם בפנייה לאלהים ב"שמע" – השפה, המצלול, הבטא, הם טוהר מעודן של השירה,  וכשהוא שר "רב בי הנסתר על הגלוי וזה ניכר/ בכל מבט בכל תפילה בין יום ולילה" ב"סודות" – זהו יופייה של המנגינה שפוגש את יפי המילים, שיוצאות, ואת סלסולו היפה לצלילי המיתר האקוסטיים הקלאסיים המעודנים. (גיטרה: שמעון יחיא)
מה נשתנה קובי אפללו בדיסק הזה? כל כך לא השתנה עד שיש תחושה של – שמענו כבר שיר כזה ואחר. מצד שני – השקיפות הזו שאצלו, ממשיכה להיות מזוככת, רבת יופי, אמיתית שאתה אומר – רק שלא ישתנה לנו. 

נ.ב. מה עושה פה שלמה ארצי – כן בקולו… תקשיבו לגרסת הכיסוי היחידה בדיסק – "שמש", והשמש הזו כל כך התרחקה מארצי ועברה לחלקתו של אפללו, שקולו המדבר רק מאזכר של מי המקור.
בונוסים: "עוד ניפגש" (אריק איינשטיין –שם טוב לוי) – יפה. יותר מזה – הד תפילתו ב"שיר למעלות"   (תהילים קכא), כמעט אקפלה נוגע, מגיע לספירה שלא היינו בה, לוקח אותך לבית כנסת גם אם אתה כופר מושלם.
עיבודים והפקה מוסיקלית: פטריק סבג.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

 1. "שמע" – גרסת האפליקציה!

  עשרות הורדות נרשמו בתוך שעתיים מרגע שחרור אפליקציית האייפון החדשה של קובי אפללו שהושקה הבוקר.

  בקיר התגובות באפליקציה נכתב ע"י הגולשים בין השאר:
  "קובי אתה זמר מעולה רגיש ומיוחד במינו!!!" (נוגה וייס).
  "תודה מכל הלב ומאמא שלי" (ליאל יהודה)
  "קובי היקר, נכנסת לנו ללב, אתה נותן למושג נשמה מימד חדש" (דורון בריל).

  לאור התגובות החמות, החליט אפללו לשחרר את כל האלבום להאזנה באפליקצייה ללא תשלום.

  בנוסף, ניתן למצוא באפליקציה קליפים, עדכונים שוטפים על הופעות, חיבור ישיר לעמוד הפייסבוק של קובי אפללו, גלריית תמונות, דיסקוגרפיה מלאה וכאמור, קיר מעריצים בו יוכלו הגולשים לשתף אחרים, להגיב ולכתוב.

  האפליקציה פותחה על ידי חברת MobiAppi, המתמחה בתחום אפליקציות לטלפונים חכמים.

  להורדת האפליקצייה: http://www.kobiaflalo.co.il/iphone

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות