שבלול בקופסא – פוזי, שבלול ופלסטלינה

4/5

אחרי שרוקפור עשו כבוד לאיינשטיין של 1969-1970, מיהרה "פונוקול" להוציא את טריו הדיסקים. להיטים: "אבשלום", "כשאת בוכה, אתה לא יפה", "מה שיותר עמוק".
מי נמצא כאן פרט לאריק? שלום חנוך, חיים רומנו, רוב הקסלי – גיטרות, מיקי גבריאלוב ושמוליק ארוך בבס, עמי טרייבטש ואהרל’ה קמינסקי – בתופים, יעקב נגר – פסנתר והמונד. הטקסטים – של אריק איינשטיין, שלום חנוך ויורם טהר-לב. הלחנים – שלום חנוך. על ההפקה ניצח צבי שיסל. "שבלול" (כינויו של אריק איינשטיין בפי שלום חנוך, שבא להצביע על החשש שלו להיחשף, גם בפני חבריו הקרובים) פסקול הסרט מציין את פציעת שחר ראשון ומאוד מקורי-מבטיח בשמי הרוק הישראלי בסוף שנות ה-60, תחילת שנות ה-70. כמעט כל שיר כאן הפך "שיר עם" במובן של הטמעה בשפה ובסלנג.
התקליט כמו הסרט שהופק על-ידי בועז דוידזון (שותפם של איינשטיין ושיסל לחברת "הגר"), די כשלו בזמנם. רק עם השנים הוא קיבל את ההערכה לה הוא ראוי. אריק ושלום יצרו כאן סלט של שירים שובביים, דוגמת "מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר", "אני שר" ו"מה שיותר עמוק יותר כחול", שירי אהבה מלנכוליים-ליריים, כמו "אבשלום", "לילה של כוכבים", "קח לך אישה". ו"למה לי לקחת ללב". "למה לי לקחת ללב", שיר נצח, הוא סוג של וידוי אישי, שבו איינשטיין מהרהר על "שבלוליותו". השיר הושפע לללא ספק מאוריינטציה ההודית של הביטלס (נגינת הסיטאר שנשמעת בו) "הבלדה על יואל משה סלומון" פרי עטו של יורם טהר לב, לעומת זאת, שמסיימת את האלבום, היא כבר רמז מקדים לשלב הבא בקריירה המפוארת של אריק איינשטיין, שהמיר את הדציבלים הרוקיים בשירי "ארץ ישראל" דוגמת "בדשא אצל אביגדור".
מיקי גבריאלוב, שותפו של איינשטיין לתקליט העתידי, משמש כאן על תקן בסיסט לצד עוד חברים אחרים מלהקת "הצ’רצ’ילים" המיתולוגית, ובהם רוב הקסלי, חיים רומנו ועמי טרייבטש. החומר נטחן מרוב השמעות. הוא מיועד למי שלא ידעו את אבות הרוק הישראלי ולמי שממש להוט להחליף את תקליטי איינשטיין לדיסקים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

 1. בחירה פופוליסטית וצפויה.
  לדג'יברי אין כל ניסיון בניהול פסטיבלי ג'ז,דובי לנץ עם כל הכבוד הראוי אינו איש ג'ז מובהק.
  אנשי הפסטיבל מחפשים, כמו במינוי הקודם פופוליזם למען קהל ולא מחפשים את העלאת הרמה האמנותית לפסטיבל הגוסס הזה.

 2. הי
  יש לי פוסטרים את רשות המעצב למכירת הפוסטר של תקליט זה, בנוסף, יש לי אורגינלים של תקליט זה בעיצובו המקורי של הגרפיקיאי דוד טרטאקובר, כמו גם של אלבומים רבים וטובים אחרים שעוצבו על ידו: כולל אלבומי "ארץ ישראל הישנה והטובה" של אריק איינשטיין, מחכים למשיח של שלום חנוך, צעד נוסף של מתי כספי, ששת, ועוד רבים וטובים אחרים
  ניתן ליצור עימי קשר לגבי רכישת הפוסטרים עם מסגר דרך המייל המצ"ב: [email protected]
  בקרוב אני מעלה חנות שתמכור את פוסטרים של אלבומי המופת הנ"ל

  בברכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות