ארט גרפונקל בתל אביב

ההופעה

ארט גרפונקל

איצטדיון בלומפילד ת"א
4/5

כמו תייר יהודי אמריקני שרוצה לחוש ארץ הקודש, ארט גרפונקל, פתח וסיים בתפילה יהודית, כשהוא חבוש כיפה לבנה. לא אתעמת עם הציניקנים. מה שגרפונקל ראה משם, אנחנו כנראה כבר איננו רואים מכאן. פרט לכך, אולי מצא הזדמנות להודות על הנס שקרה לו – בפני הקהל היהודי הגדול לזכר ימיו כילד ששר בבית הכנסת.
לפני כחמש שנים, השתנה לפתע ובצורה מסתורית קול הזהב של  גרפונקל. למעשה איבד את קולו הגבוה. כל ההופעות בוטלו, כולל סיבוב הופעות עם פול סיימון. ההופעה בבלומפילד כבר אינה נחשבת להופעת החלמה. גרפונקל, שבעים ושלוש, בלי תלתליו הזהובים, בלי להקה גדולה, בלי זמרות לווי מאחור, בלי פול סיימון, חזר להיות כמעט ארט גרפונקל של ימיו הטובים. הקול העשיר המפורסם שמגביה עוף עם April Come She Will ועם The Boxer. ב – Bright Eyes, הבנתי כי הנס אכן התרחש. זהו קול המשי של ארט גרפונקל.
מדהים לשמוע כמה הוא חזר אל עצמו אחרי כל מה שעבר. האם קולו נשמע כמו בימים הטובים שלו? רק חדי אוזן יכלו לזהות איזשהו פחת, ויש פחת, במיוחד כשהוא "מתח" אותו למקומות גבוהים מאוד. אבל בסך הכל, מדובר בשיקום נפלא.
בין השירים הוא קרא קטעי פרוזה שירית מתוך הביוגרפיה, שהוא כותב, בקריאה כמו-מוסיקלית. מה שנקרא – ערב שירים והקראה. מועדון צוותא הגיע לבלומפילד. האם התאים למקום? ממש לא. זה עצר את הקונצרט לדקות די חדגוניות. לזכותו של עם ישראל באצטדיון ייאמר, כי התנהג יפה והקשיב בנימוס.
רשימת השירים הייתה תערובת של סיימון וגרפונקל ושירים מאלבומי הסולו של גרפונקל וגם קאברים לרנדי ניומן והאחים אברלי. הקהל חיפש כמובן את הלהיטים הגדולים של סיימון וגרפונקל. גרפונקל ניצל את ההזדמנות להגיד לו: אלה היו ימים נפלאים, אל תאמינו למה שכתוב בעיתונים (על ירידה שלו על חברו לצמד) פול סיימון הוא כישרון ענק.
מבין שירי הצמד הבולטים שהגיעו ליפו – Scarborough Fair, Homeward Bound, Kathy’s Song לקראת סיום פצח ב"צלילי השקט", וסיים ב"גשר על מים סוערים", הקלאסיקה האולטימטיבית של השניים. כל הטלפונים באיצטדיון דלקו.
בונוס: הוא הביא את בנו ארתור לישראל, ואף הזמין אותו לשיר לחוד וביחד כדי להראות  שהתפוח שנפל קרוב מאוד לעץ – הוא מזן משופר. גרפונקל ג'וניור טיפס לגבהים, שאבא גרפונקל לא חלם עליהם.
הליווי של טאב לאוון (Tab Laven) בגיטרה אקוסטית העניק לגרפונקל מינון אינטימי ועומק של ממש והצלילים שלו מילאו את חלל האצטדיון.
בגדול גרפונקל ללא סיימון הוא אמן שרוצה לדבר הרבה, לספר סיפורים עליו ועל משפחתו, לקרוא שירים, לחלוק חוויות, ועדיין התשוקה למוסיקה היא שמשחקת תפקיד ראשי, היא שמניעה אותו להמשיך לסובב עולם גם אחרי טראומת אבדן הקול.

שירים

The Boxer, April Come She Will, Poem Of The Underground, Perfect Moment,A Heart In New York, All I Know, Scarborough Fair, Side O A Hill, Homeward Bound, Let It Be Me – duet with his son Arthur, Smile – Arthur Jr. Solo, 99 Miles From LA, Real Emotional Girl (Randy Newman song), Bright Eyes, For Emily, Sound Of Silence, Kathy's Song, Devoted To You (Everly Brothers Song) – duet with Arthur Jr, Bridge Over Troubled Water.

צילום: מרגלית חרסונסקי

מסיבת עיתונאים

וידיאו 1: The Boxer

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות