הליכה בחלום הנעימות הבלתי נשכחות

הליכה בחלום הנעימות הבלתי נשכחות

נעימה קליטה מצליחה להותיר חותם נוסטלגי יותר מאשר להיטי פופ למיניהם

תקליטור שני חלק ראשון
5/5

אנחנו בפינת הנוסטלגיה.  פינה חמה. אוסף נעימות שרבות מהן נושאות מזכרת שיצא ב-1995. התוכנית – "הליכה בחלום הנעימות הבלתי נשכחות" של רשת ג'. האוסף המשולש התאפשר בזכות שיתוף פעולה בין רשת ג' לבין ארבע חברות תקליטים. עפרה הלפמן – ערכה. המפיק מטעם חברת התקליטים שהוציאה את האלבום – משה מורד. את התוכנית הגיש בזמנו מנחם פרי.

נעימות-מנגינות ללא מילים שימשו אותות פתיחה לתוכניות, פסי קול לסרטים וגם עמדו בפני עצמן כלהיטי פופ. לא בטוח שמישהו יוכל לתת הסבר רציונאלי לכך, שנעימה קליטה מצליחה להותיר חותם נוסטלגי יותר מאשר להיטי פופ למיניהם, לעורר תחושות רומנטיים, דז'ה-וויים, וכששומעים 75 נעימות בשלושה דיסקים – העומס הנוסטלגי אינו מכביד. האוזן אינה מתעייפת, ואתה רק מנסה לשאול – מנין המנגינה הזו והזו והזו. אנחנו בחלק השני של התקליטור המשולש.

הליכה בחלום חלק א'

*****

הליכה אל החלום – סאנטו וג'וני 1959 Sleepwalk – Santo and Johnny
צמד נגני הגיטרה, האחים סאנטו וג'וני פארינה מברוקלין, בנעימה שהפכה ללהיט ענק במצעד האמריקני בסוף החמישים. השניים הלחינו את הנעימה עם אחותם אן.

גלאקסי – ז'אן מישל דיפיי ותזמורתו 1963 Galaxie – Jean Michel Defaye
אחת הנעימות האהובות על מאזיני הרדיו בשישים, ששימשה אות פתיחה לתוכנית ,צלילים רוגעים" בגל הקל בביצוע תזמורתו של המלחין, המעבד והמנצח הצרפתי ז'אן מישל דיפיי

הים המכושף – מרטין דני ותזמורתו 1959 The Enchanted Sea – Martin Denny
מרטין דני מניו-יורק סיטי (יליד 1911), מלחין ומעבד הלחין נעימה המשקפת את נופיה הקסומים של הוואי, בה התגורר ויצר.

המכשפה – וירג'יניה מורגן 1955 La Sorcere – Virginia Morgan
נעימת הסרט "המכשפה" (1956) עם מארינה ולאדי, אחת הנעימות הראשונות שנוגנו על ידי אורגן חשמלי.

נווה קיץ – פרסי פיית' ותזמורתו 1959 Theme From "A Summer Place" – Percy Faith & His Orchestra
נעימת הנושא מהסרט "נווה קיץ" (1959) בבימויו של דלמר דייבס על פי ספרו של סלואן ווילסון. הנעימה כבשה את פסגת מצעד הפזמונים האמריקני ב – 1960, והייתה ללהיט המיליונים של פרסי פיית', ילדי טורונטו קנדה (1908) שנפטר בלוס אנג'לס ב-1976.

מולאן רוז' – מנטובאני ותזמורתו 1952 The Moulan Rouge Theme – Mantovani & His Orchestra
נעימת הסרט "מולאן רוז'" (1952) על פרשת חייו של המייר טולוז לוטרק עפ"י ספרו של פייר לה מור בבימויו של ג'ון יוסטון בכיכובם של חוזה פרר וזאזא גאבור. להיט זהב ב-1953, שגם זכתה לביצוע של פרסי פיית' ותזמורתו – במצעד האמריקני. המוסיקה של מנטובאני האיטלקי (יליד 1905, ונציה) הגיע לפסגת המצעד הבריטי.הדוד שלי – ז'אק טאטי 1958 Mon Oncle – Jacques Tati

נעימת הנושא של פסקול הסרט "הדוד שלי", סרטו של ז'אק טאטי מ-1958. הסרט זכה באוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.סירבה מתוך "הבלונדיני עם הנעל השחורה" – ג'ורג' זמפיר 1972 Sirba – Gheorghe Zampir

"סירבה", נעימת הסרט "הבלונדיני עם הנעל השחורה" הוא ריקוד רומני המנוגן ע"י חליל פאן מיוחד הנקרא נאי.רבי יעקב – ולדימיר קוסמה ותזמורתו 1973 Rabbi Jacob – Vladimir Cosma
נעימת הנשוא מסרטו של לואי דה-פינס מ-1973. ולדימיר קוסמה, יליד בוקרשט רומניה (1940), בנו של המוסיקאי אדוארד קוסמה, פעל בצרפת והתמחה בכתיבת מויסקה לסרטים ולטלוויזיה.

הבדרן מתוך "העוקץ" – מרווין האמליש 1974 The Entertainer – Marvin Hamlish
מרווין האמליש בן ניו-יורק מבצע בסרט "העוקץ" את המוסיקה של סקוט ג'ופלין (מלך הרגטיים) שכתב את הנעימה ב-1902. בבימוע זיכה את האמליש בפרס הגראמי ב-1974. שנה לפני כן זכה האמליש בשני פרסי אוסקר על המוסיקה שכתב לסרט "כך היינו".דו-קרב הבנג'וס – אריק ווייסברג וסטיב מאנדל 1972 Duelling Banjos – Eric Weissberg ans Steve Mandell

הנעימה המנוגנת בבנג'ו בסגנון בלו גראס, שנכתבה ב-1955 מעטרת את פסקול הסרט "גברים במלכודת" (1972) בבמויו של ג'ון בורמן עפ,י ספרו של ג'יימס דיקי. ווייסברג ומנדל הם שני נגני אולפן ידועים שעבדו בזמנם עם ג'ודי קולינס וג'ון דנוור.

האדם השלישי, הארי ליים – אנטון קאראס –1949 The Third Man Theme – Anton Karas

נעימת הסרט "האדם השלישי" הקרוייה גם על שם הגיבור הראשי הארי ליים (אורסון וולס), סרט שעלילתו מתרחשת בוינה שאחרי מלחמת העולם השניה, במאי הסרט חיפש ומוסיקה שאינה ולס ובחר בצליל הזיתר (Zither) של אנטון קאראס, שניגן בגן יינות וינאי. קאראס כתב את הנעימה על בסיס 8 תיבות שהכיר מספר לימוד ישן לנגינה בסיתר.

בבוא ספטמבר – בובי דארין ותזמורתו 1961 Come September – Bobby Darin And His Orchestra
נעימת הסר "בבוא ספטמבר" 1961. בובי דארין הלחין את המוסיקה לסרט ואף השתתף בו לצד סנדרה די ורוק האדסון וג'ינה לולובריג'ידב. בובי דארין נפטר מהתקף לב ב-1973 והוא בן 37.

ל"הליכה בחלום" – תקליטור מס. 3

Sleepwalk The Unforgettable Instrumenatal Hits

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. וואו, תודה על הדף הזה. מצאתי כאן כמה נעימות שאני מחפשת שנים! אין כמוכם.
    שיהיו רק בשורות טובות ובהצלחה לכם:-)
    מיכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות