תמונת אשה - ושום סלע

ושום סלע

תמונת אשה

מחווה לשיריה של תרצה אתר
4.5/5

אני מודה, שאינני יכול לנתק את השירים העצובים שכתבה תרצה אתר מהדמות שלה, כלומר מההקשר האוטביוגרפי וממותה הטראגי. שני השירים הבולטים בהקשר הזה הם "בלדה לאשה" ("אפילו הספרים בחדר הסגור והעצוב/ כבר ידעו היא לא בסדר היא הולכת בלי שוב") ו"ושום סלע", המוכר מהביצוע המרטיט של דנה ברגר, ועכשיו זוכה לגרסה חדשה של חמש זמרות-יוצרות במופע "תמונת אשה", המוקדש לשיריה של אתר.
ברבים משיריה, הנשים מעדיפות את הצפיה מהחלון של החדר הבטוח – החוצה אל העולם, אבל החדר הבטוח אינו אלא כלא, שאינו מאפשר להן לפרוח, להשתחרר ממצוקת הנפש האדירה. את המצוקה הזו חש המלחין עדי רנרט, כשחיבר מנגינה מופלאה למילות השיר. דנה ברגר שרה בזמנה את השיר בהזדהות שנגעה עמוק בתוגת המשוררת. בנות "תמונת אשה" בחרו באינטרפרטציה מעודנת יותר, פחות דרמטית, העומדת על דקויות השיר בניסיון לחוש מצברוח הכותבת. הגרסה הזו מצליחה לשדר את מצוקת הדוברת מתוך "החור השחור" הרגשי שלה – בשירה רגישה, בהרמוניה יפה. ריגושים מחודשים מהשיר הזה.

*** בספטמבר 1977, נפלה המשוררת תרצה אתר מחלון ביתה בנסיבות עלומות. במלאת 40 למותה, מגישות חמש מוזיקאיות ערב המפיח חיים מחודשים בשיריה המולחנים. את "ושום סלע" כתבה אתר כחודש לפני מותה. את השיר מבצעת חברת ההרכב, הפסנתרנית והיוצרת מירב הלינגר. החברות האחרות בהרכב הן: רוני וגנר, שר ניב, רות דנון,  ורוני בר-הדס.

ושום סלע לא יזיז אותי מפה/ ושום ענק נורא לא יוכל לי
אני רוצה רק פה/ אני רוצה רק פה/ ושום טייפון לא יעזור
ושום סופה/ לא קר לי

ושום סלע לא יזיז אותי על כן/ ושום מפל אדיר לא יוכל לי
אני נמצאת רק פה/ אני נמצאת רק פה
ושום סופות ורעשים לא יעזרו/ פה קל לי

לא קר לי/ ואני רוצה רק פה/ להיות עד סוף ימי
מול אדן וחלון/ אני רוצה רק פה/ כל כך נעים לי פה

פה קל לי/ ואני רוצה רק פה/ להיות עד סוף חיי
מול קיר ספה ארון/ אני רוצה רק פה/ כל כך נעים לי פה

שכבר ממש אפשר/ להשתגע או לישון

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות