מיטב הדואטים הישראלים דני ליטני יהדית רביץ

מיטב הדואטים הישראלים

כששני קולות חוברים "לכתוב" מחדש שיר, הם מולידים לעיתים מומנטים מרגשים.

2009
5/5

מיטב הדואטים הישראלים? לא תמיד נולד שידוך טובים-השניים-מן-האחד. זה קורה כשהלבבות השרים מתנים אהבים. כששני קולות חוברים "לכתוב" מחדש שיר, הם מולידים לעיתים מומנטים מרגשים.
את אסופת 49 דואטים  בשלושה דיסקים פותחים ג'וזי כץ ושמוליק קראוס ב – "שוב". סוגרים לאה שבת ותמר גלעדי ב"ירח שבת". ניסיתי לפענח תובנה סדרי עריכה. אין מילה של העורך עוזי פרויס. מה עושים? עוברים למוסיקה. וכאן – רק שבחים. אוסף מכניע. תן לצלילים ללכת במקום התובנות. זמן הקשבה מומלץ: להגיע בלבבות הומים ומתגעגעים. רצוי כשהשמיים בחוץ קודרים. הנה רשימת שירים שהתאהבתי מחדש. כמעט אף רגע דל.

דיסק 1

אריק איינשטיין ויהודית רביץ – איילת אהבים. טון קולו העמוק שלו, צליל קולה הצנוע מייצרים את  החד פעמי.

מתי כספי שלמה גרוניך – ציור. ליריות, פופ וקלאסיקה. יצירת אל-מוות.

יעל לוי ויצחק קלפטר – בלילה. מלודיה קסומה, העיבוד של שם טוב לוי – לא פחות.

נורית גלרון עם יוסי בנאי – תחת עץ האהבה. ריגוש משותף תחת עץ האהבה ללחנו המקסים של אילן וירצברג.

רונה קינן וגידי גוב – הריקוד המוזר של הלב. הריקוד המוזר של הלב –  דואט ואלס נוגע ומגיע.

מיקי גבריאלוב עם סמדר וימזר – זה היה סיפור של חורף – רומנטיות יפה, צובטת, מעוררת געגוע.

שלמה ארצי עם אסתר שמיר – ברית לא מותרת. מנגינה צרופה, עיבוד אקוסטי למפגש של לבבות תמים וקולות מתכוונים.

שוקי ודורית – גן נעול. צליל פולק הרמוני א-לה סיימון וגרפונקל. מנגינה יפהפייה שמעניקה חיי גן עדן למילותיה של המשוררת רחל.

רן דנקר ועילי בוטנר עם סיוון – מה שלא הספקתי לומר – דואט פלוס, רומנטיות זכה ומזוקקת, לבבות פועמים בחרישיות בסמטה פריזאית. להתאהב באהבה הזו.

אריק ונעה לביא – כל החלומות – להתרפק על הלחן של דוד קריבושי, על אזור הגעגועים הזה שמוריד עליך ענן של עצב. להיזכר בזמר גדול, שהוסיף קול אוהב.

ריקי גל עם מתי כספי – מה זאת אהבה. מה לא נאמר על הדואט הזה. כאב מתוק, עונג מר. גל בשיאי הסולם הרגשי. ובתוך הדרמה שלה – טון נמוך ומתגעגע שמאזן ונפגש בפסגת הרגש שלה. אהבה ענקית כפול שתיים.

יוני רכטר עם יהודית רביץ – דמעות של מלאכים – ממנגינותיו האולטימטיביות של רכטר. הפסנתר הלירי והטון הלא פחות לירי של רביץ. המגע החם, האנושי בקולו. ירידתו של המלאך לאדמה.

עלי ושרון מוהר – תני לי יד. רכטר הרומנטי-מינורי זוכה לתום הדואט של אב ובתו. צובט.

דיסק 2

דניאל סלומון עם דנה עדיני – רבות הדרכים.  לחן נוגה מפגיש לבבות דואבים באווירה חורפית שמעוררת געגועים וגם מסעירה את הנפש.

גלי עטרי וסגיב כהן – מהמרחקים. מהמרחקים הלבבות נפגשים, צלילים מינוריים שנושאים אותם למקומות מרגשים.

נמרוד לב עם אורלי פרל – זה כל הקסם. דואט של קסם, אווירת דמדומים, מנגינה חד פעמית. אחד הדואטים הנוגעים והמגיעים באוסף. להתרפק.

דודו טסה עם רוני אלטר – מעליות. לאן מגיע גובה הרגש? כשטסה שר את השיר הוא נמצא שם גבוה, הומה ליבו. אלטר פחות נסערת. אבל מי אמר ששני אוהבים חייבים להיות בגובה שווה?

אריק איינשטיין שלום חנוך – כל אחד רוצה. שלום חנוך מחייך חיוך טיפה אירוני עם אריק על ארץ הרצונות הבלתי מוגבלות. בלוז עברי.

מתי כספי עם אתי אנקרי – שיר אהבה (כמו גלגל) מכירים את הביצוע של עופרה פוקס? תקשיבו לדואט הזה. זהו את  ההבדלים.

דני סנדרסון ומזי כהן – זה הכל בשבילך: סנדרסון בשיר הכי רומנטי שלו. וכשמזי מצטרפת בקולה הטיפה צרדרד ("הו דון קישוט אל תהיה כל כך תמים") – התוצאה אף יותר רומנטית.

יוני רכטר ומזי כהן – דואט. אם יש דואט רומנטי אינטימי – זה הדואט. דווקא במאופקותו, בעצבות היפה, בטקסט המציאותי. עושה חשק להתאהב.

אביתר בנאי עם אפרת בן צור – שמתי לי פודרה. מנגינה ייחודית בקולו העורג של אביתר פוגשת את גובה קולה הבלתי ידוע של בן צור. המעבר הקצבי עושה את השיר עוד יותר קסום.

אביב גפן עם ברי סחרוף – סוף העולם. קולות מסוף העולם שרים על סיומה האהבה, אבל הטונים מתחברים לערגה משותפת במנגינה שאכן מעוררת געגועים.

אילן וירצברג ושמעון גלבץ – כשבאתי לקחת אותה מהעננים.  יונה וולך לקחה את גלבץ וירצברג לספירות של עננים (שם מצא את האהובה כשהיא כבר ענודה). ככה נשמעים המנגינה והקולות. עוד שיר שבלעדיו – אוסף הדואטים לא היה שלם.

שגיא צורף, אלעד כהן עם מלאני פרס ויהלי סובול – לרוץ מהר. אמנם לא 2 קולות, אלא סיעור קולות ורגשות מתוך הפרויקט "30" של צורף את כהן.

 

דיסק 3

שרית וינו ורוני פירסטנברג – דרכנו. למעשה – "לא קלה היא דרכנו" הבורגנים 2001, ואני מזכיר רק משום שזה היה אז להיט ענק.

אהוד בנאי עם יהודית תמיר – החיזיון לפרנצ'סקו גויא. מישהו מחפש מוסיקה ים-תיכונית ייחודית לייצוא? לידיעת כל מי שמחפשים את המקורי והמיוחד.

קובי אפללו עם סגיב כהן – שכל העולם יידע. מפגש של לבבות שרים שנושמים אהבה. סלסולם משכנע שהיא נמצאת אי פה אי שם. ים-תיכונית מפעימת לב בקצב שלושה רבעים וקישוטי מיתרי פלמנקו. העיבוד של עמוס בן דוד. למות.

דין דין אביב עם מוש בן ארי – חולמת. מפגש קולות שהופך את תחושת האהבה למשהו מפעים שהוא שיכול להתקיים בזמן המוסיקה.

דוד ד'אור עם אהוד בנאי – זמן אהבה. נדמה לי כשלחן כזה וקולות כאלה נפגשים – אין הרבה מה להוסיף. מי צריך "מוסיקה מזרחית" כשהיא נמצאת כאן, והיא משלנו, כל כך טהורה ולא מסחרית.

דויד ברוזה ומאיר אריאל – בצהרי היום. גברים יצירתיים מחברים קולות לשיר מסע במדבר ארצישראלי, יתאים גם לעיירת מערבונים אמריקנית מנמנמת שעוד רגע תופר שלוותה.

אריק איינשטיין עם יהודית רביץ – צער לך. צערם של אברהם חלפי את יוני רכטר מגיע בדואט של חיוך פנימי  ובשירה מלאת ערגה של אריק ויודית. עוד דואט שבלעדיו אלבום הדואטים לא היה מה שהוא, כולל ה"שפיל יוני" שאריק מבקש מנגן הפסנתר.

יוני בלוך עם יעל קראוס – שיר אחר. דואט על כמעט אהבה, יוני ויעל שרים במתיקות יפה,  בערגה תמה, מלודי להפליא, עיבוד אקוסטי מדויק.

הראל סקעת עם נורית גלרון – נפרדנו כך. עוד דואט משמי הדואטים. קולו הענוג וקולה הדואב בצלילים המופלאים של מירון מינסטר לשירה של לאה גולדברג.

גלי עטרי ויזהר אשדות – איך לאהוב אותך. מעולם לא שמעתי את אשדות שר ברגש גואה כזה, במנגינה מפעימה. גם עטרי מטפסת למקומות שגם היא לא ביקרה בהם.

לאה שבת עם תמר גלעדי – ירח בשמים. האם קולה הנכסף של לאה לא מספיק לשיר הרגש הנפלא הזה? מספיק. אבל טון כסופה של תמר גלעדי לוקח קצת יותר גבוה אל השמיים.

אתי אנקרי ודוד ד'אור – לוליטה. מילותיה ולחנה של אנקרי מחברים את הקונטרה טנור של ד'אור שגם עיבד יפהפה. סולם הריגושים – 9 לא יספיק. אמרנו משהו על שירים שבלעדיהם אוסף דואטים אינו מה שהוא. הנה עוד אחד.

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. חסר דואט של מני בגר וגלי עטרי, יעללוי ודויד ברוזה, אריק איננשטיין וגאולה נוני ועוד רבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות