איימי ויינהאוס בבי.בי.סי Amy Winehouse at the BBC

לזכור את איימי

הליקון
4.5/5

מותה ביולי 2011 מחזיר לחומרים ישנים. כמה טוב להתפעם מחדש מאיימי ויינהאוס, ותודה לבי.בי.סי על הדיסק הזה, שהוא חלק מקופסה שכוללת שלושה תקליטורי די.וו.די. אני קיבלתי את הדי.ווי.די, שלוקח את איימי ואותנו לפסטיבל כפרי קטן ומופלא שנערך בכנסיה בדינגל, עיירה באירלנד כל שנה בחודש דצמבר. פסטיבל נידח, שלא כל סטאר יסכים להופיע איימי הסכימה להופיע לקומץ אנשים. אחרי מותה הטרגי שקטע קריירה קצרה – כל תיעוד מרגש, והחדש שכולל הקלטות מ-2004 ועד 2009 – במיוחד.
The Day She Came To Dingle מתעד הופעה אינטימית במהות שהוקלטה ב-2006. האיפור, ערימת השיער, העגילים הנעוצים בפנים, ג'ינס וגופיה בשחור, הקעקועים, נעלי התעמלות. גם הצד הפרעכי שלה. ההבעה שהיא כולה היא her own personal darkness, כפי שמישהו כתב. עומק, עוצמה. פשוט אין דבר כזה.
אני מתמקד בדי.ווי.די. הוא מספק מפגש חדפעמי עם איימי בהופעה מינימליסטית (גיטריסט ובסיסט מצוינים) וראיון שהבי.בי.בי ערך איתה במקום – שכולו מתמקד במקורות ההשראה המוסיקליים שלה, בלי טיפה צהבהב. היא מזכירה, למשל, זמרת וביצוע שגרמו לה לבכות – קרלין אנדרסון בשיר Don't Look Back in Anger. היא מדברת על הג'אז כמרכיב הכי משמעותי במוסיקה שלה. עד גיל 4 אהבה את קיילי. אחר-כך מדונה. סלט נ' פפה. מגיל 14 משתנה עולמה המוסיקלי: היא מקשיבה לאלה פיצ'ג'ראלד, לטלוניוס מונק, לשרה ווהן. היא מגלה באמצעות אחיה את ריי צ'ארלס. בבריטניה היא מעריצה את האלטו סקסופוניסט סווטו קינץ'. (Soweto Kinch)
מי שהייתה אמורה להיות מסווגת כזמרת ג'אז, מפתחת בהמשך סגנון אקלקטי, תערובת של ז'אנרים רבים, כגון: מוזיקת נשמה, ג'אז, ורית'ם אנד בלוז. אבל לא הסגנון הוא העניין אצל איימי אלא העוצמות המגיעות מקול הקונטראלט שלה, מהחיבור בין הנפש לגרון. מדהים מה יוצא מהאישה הקטנה הזו. בדינגל היא נראית מאוששת אם לא מאושרת, לא סמים ולא אלכוהול, הליווי המינימליסטי מעניק רזולוציה מופלאה של שירתה, לעומת העיבודים הפאנקיים ביג-בנדיים בדיסק השירים (CD הכולל 14 שירים) שהוקלטו ל-בי.בי.סי בהופעות. תקשיבו לגרסאות שלה ל – I Should Care המוכר מנט קינג קול, לאלתור המופלא על Lullaby Of Birdland . והסיום – גרסה ל – To Know Him Is to Love Him של The Teddy Bears.
מה שימשיך להדהד הוא המשפט: They tried to make me go to rehab/I said no, no, no. הם ניסו לשכנעה להשתקם. זה לא הלך. האבידה גדולה.

Disc: 1
1. Know You Now
2. Fuck Me Pumps
3. In My Bed
4. October Song
5. Rehab
6. You Know I'm No Good
7. Just Friends
8. Love Is A Losing Game
9. Tears Dry On Their Own
10. Best Friends, Right?
11. I Should Care
12. Lullaby Of Birdland
13. Valerie
14. To Know Him Is To Love Him

Disc: 2 – DVD
Amy Winehouse – The Day She Came To Dingle
Tears Dry On Their Own
You Know I'm No Good
Love Is Losing Game
Back To Black
Rehab
Me & Mr Jones

Back To Black

Amy Winehouse at the BBC CD+DVD

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות