השירים של יענקל'ה רוטבליט

אבי ליבוביץ' אורקסטרה

הפקה עצמאית
4/5

כותבי שירים להלחנה (תמלילנים/ פזמונאים / משוררים) בדרך כלל אינם מזוהים עם השירים שכתבו. תגידו "אמא אדמה", ואמרתם אריק איינשטיין. תגידו "כמו אל מים" והשם הראשון שיצוץ – יהודית רביץ. "ככלות הקול והתמונה" – "תיסלם". "לוח וגיר"שמוליק קראוס. "שיר לשלום" מירי אלוני. מה המשותף לכל השירים? יענקל'ה רוטבליט. צריך להודות: בים הביצועים לא יזהו אותם איתו.
האוסף הזה – כולו שירי רוטבליט הוקלט בנובמבר 2011 בהיכל התרבות בת"א בערב למען אלווין ישראל, הגן השיקומי בירושלים. איש המוסיקה שהניע את הפרויקט הוא המוסיקאי והמנצח אבי ליבוביץ', שהפעיל את האורקסטרה שלו ללוות את הזמרים המשתתפים. רוב העיבודים חולקו בין נגני התזמורת.
זהו פרויקט של Cover Versions, כלומר – מעין "כיסוי" מאפייניו המקוריים של השיר לטובת ביצוע חדש, שיבליט את תכונותיו החדשות. לעיתים מדובר בגרסאות גילוי (Uncover Vrsions), כאשר הגרסה החדשה חושפת מחדש את היופי של המקור, ואף מגדילה אותה בצורת השירה ובתזמור. הביצוע החדש יכול לרענן, וגם להעניק מימד חדש לשיר.
זה מה שהעניקו הביצוע של אסף אבידן והעיבוד של מיקי ורשאי ל"אני שוכב לי על הגב" (לחן: גדעון אלרן), המוכר מאריאל זילבר. זהו הקאבר הכי מסעיר, ששמעתי לשיר מקומי, ואני מוכן לקחת סיכון ולחתום על הסופרלטיב. אבידן מילא את השיר תוכן חדש, העצים אותו, לקח אותו למקומות שלא דמיינתי שאפשר לקחת את השיר.
גרסאות שראויות לצל"ש: רונה קינן שרה "כמו אל מים" ללחן של יהודית רביץ בעיבוד רון אלמוג. קולה מאוד מזכיר את צבע קולה של רביץ, אבל כאן חשים בניקיון יפה, בהתכוונות אמיתית, וגם העיבוד (פתיח פסנתר מעט ארוך, שמותח את השיר באופן ייחודי) מעניק לו עוצמות מחודשות.
שלמה בר העניק ל"אמא אדמה" עוצמות כמעט מיתיות. שירתו יצרית, תשוקתית. אצל אריק איינשטיין "אמא אדמה" היא אם שקטה רחומה. איזו גרסה נעדיף? איזה בן יעדיף כותב המילים? אני מניח שהוא יאמר – "כולם היו בני", כלומר יש בנים שונים לאדמה הזו, שבעיני תישאר מחבקת, שקטה וסולחת.
קורין אלאל הפקיעה את "ככלות הקול והתמונה" מחלקת האדמה של "תיסלם" כדי להעניק את הטון הסרקסטי שלה לשיר. מתחילה נמוך, מטפסת בסולם התחושתי ונוסקת לעוצמות רוק שהופכות את המשפט "מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו" לרב משמעות. מעין אופרת רוק בזעיר אנפין בעיבוד של רון אלמוג.
דרור אהבה רומם מ"הגרובטרון" נהנה מעיבוד ג'אז עשיר מצוין של עמית פרידמן לביצוע תיאטרלי של "לוח וגיר", עם איזכור בסיום של Good Night של הביטלס.
לקינוח: יענקל'ה רוטבליט עצמו שר "שיר לשלום" (לחן: יאיר רוזנבלום) בעיבוד להקת "דבק". תגידו: גרסת היוצר היא הכי אותנטית, למרות חוסר מקצועיותה. יש בזה יותר ממשהו! ה"לא זמר" שבו מעניק לשיר פרשנות ללא פאתוס. מקרב אותו ל"כוונת המשורר".

שירים: רונה קינן – כמו אל מים, אסף אבידן – אני שוכב לי על הגב, מיקה שדה – ימי ראשית הקיץ, מיקה שדה – צא מזה, שלמה בר – אמא אדמה, קורין אלאל – ככלות הקול והתמונה, עלמה זוהר ורונה קינן – סוס עץ, מיקי גבריאלוב – אני רואה אותה בדרך לגימנסיה, מיקי גבריאלוב – קפה תורכי, דרור אבה רומם – לוח וגיר, יענקל'ה רוטבליט ולהקת דבק – שיר לשלום.
הקלטה: 22.2.2011 היכל התרבות ת"א – ערב למען אלווין ישראל, הגן השיקומי בירושלים.
הפקה מוסיקלית להופעה: אבי ליבוביץ' אורקסטרה
הפקה מוסיקלית לאלבום: אבי ליבוביץ', יאיר סלוצקי ורון אלמוג.
צילומי אמנים: מרגלית חרסונסקי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות