צלצולי פעמונים

דקלון וסגיב כהן מארחים את אהובה עוזרי

מילים: יאיר מדינה ואהובה עוזרי לחן: אהובה עוזרי עיבוד: אסף צרויה
4/5

דקלון וסגיב כהן עשו עסקת חבילה משתלמת. סלסוליהם המשותפים מצלצלים בקופות הכרטיסים. המיינסטרים ה"מזרחי" מתנהג כרגיל לפי כללים כלכליים, לא תמיד אומנותיים. נכון שהקולות של הזמרים המופלאים נפגשים לפגישה מפרה עם אהובה עוזרי (*) המנגנת בבולבול טרנג , מסתלסלים יפה, אבל נראה כי השיקולים הכלכליים לעיתים עולים על האומנותיים.
דקלון ואהובה עוזרי נולדו וגדלו בכרם התימנים. קיימים ביניהם קשר משפחתי וחברות ארוכת שנים. אהובה תתארח ב – 2.12 במועדון זאפה ת"א בערב השקת הדיסק החדש של דקלון וסגיב כהן.

אהובה עוזרי נחשבת הכוכבת הגדולה הראשונה של הזמר המזרחי בארץ, לא זה הממוסחר והמתחנף, אלא האישי והייחודי. בשנת 68 הכירה את המוסיקאי ההודי הענק ראווי שנקר המוכר על עבודותיו עם הביטלס, והוא זה שלימד אותה לנגן בבולבול טרנג, למעשה, עוזרי הייתה ונשארה היחידה בארץ שיודעת לנגן בכלי, שהפך חלק בלתי נפרד מהדימוי שלה כמוסיקאת.
משנת 75 ועד לפרישתה מהופעות בשנת 82, הספיקה להוציא בממוצע אלבום לשנה, ולדבריה בשנים אלו כשהמשכורת הממוצעת בארץ הייתה 300 לירות גבתה עוזרי 1500 לירות להופעה ועושה 6-7 הופעות ביום.
בשנת 1999 שבה עוזרי לפעילות הוציאה את אלבומה המצוין "צלצולי פעמונים", למעשה האלבום שהיקנה לה קהל חדש ואוהד. לאחר הופעות ספורות התגלה אצל עוזרי סרטן במיתרי הקול. אחרי טיפולים ממושכים, במהלכם איבדה קולה, שבה עוזרי לבמה, במופע "צלצולי פעמונים", שאת שיר הנושא שלו ליוותה בנגינת הבולבול טרנג. לא ברור מאיפה שאבה הכוחות להמשיך. אין ספק שהמוסיקה עזרה לה לנצח.
אהובה עוזרי נולדה ב – 1949, בכרם התימנים בת"א, לאם אתיופית, ולאב תימני בת הזקונים במשפחה של 6 ילדים בגיל 4 התייתמה. משגדלה הפכה בעלת קול יפה, ששרה קינות יפיפיות בטקסי שבעה בשכונתה.
בגיל 16 למדה מוסיקה בגבעת השלושה ,משסיימה חזרה לכרם התימנים ושילבה בישול עם שירה בצורה ספונטנית במסעדה בה עבדה.
אחרי האפיזודה עם עם המוסיקאי ההודי ראווי שנקר ב-1968, עוזרי מופיעה בפני חיילים בהתנדבות, יוצרת לעצמה קהל אוהדים וב 1975 מקליטה את אלבומה הראשון "היכן החייל " אשר הוקלט בשעתיים בלבד. האלבום נמכר בכ 300 אלף עותקים, מדובר בלהיט.
במרוצת השנים תוציא אהובה אלבטומים נוספים כ"ילדה קטנה במזח", "שירת הברבור","רוח סתיו" ,"עולם נפלא" ועוד.. כאשר האחרון בהם סימן סוף שנות שתיקה ארוכות יצא ממש לפני סוף המילניום בשם "צלצולי פעמונים" (1999) מבית NMC.
כל אלה היוו נקודת המראה בטוחה לקריירה בשנות השבעים והשמונים במוסיקה יוצאת דופן הפותחת את פן הסגנון המזרחי בצורה הכי ברורה,
בשנת אלפיים אחרי כמה שנות שתיקה, גילתה עוזרי שחלתה בסרטן במיתרי הקול, ממש בימים שהחלה לחדש את הקריירה הדועכת שלה. עוזרי החליטה שלא לוותר. מאז הכריתה הכואבת ביותר – זו שלקחה את קולה הערב, היא משתמשת במכשיר מיוחד המאפשר לה לדבר ולתקשר. בזכות כוח רצון – גם ממשיכה ליצור ולהופיע.

צלצולי פעמונים / בתוך ליבי מהדהדים / על אם הדרך בי פוגש / ליבי הומה ומתרגש / עודני כאן למענך
דמותך הולכת ומתרחקת / כאן אני אל מול ביתך
עיני זלגו דמעות של אושר / חיי היו ימים של בוסר
היינו יחד זוג תמימים / קצת שובבים, מעט שונים / חיוך, גומה, בוער בי אש / מלטף קצת, מתבייש / הולך הדם, הזמן חולף

   

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות