צוחקים מתחת לאדמה

תומר יוסף

התו השמיני
4/5

"אל תטוסי רחוק מדי", הוא מבקש, וכול זאת למה? שאם במקרה היא תיפול מהמטוס, שזה לא יהיה רחוק מדי. יכול להיות שרגאיי לא זקוק לטקסטים רציניים מדי. שיהיה קליל, זורם, מתחרפן. מקושט בהרבה נוצות אתניים. רגאיי, פאנקי ומזרחי והיפ הופ וראפ, אנד יו-ניים-איט. רוצים חסידי? ואלה יש לו לתומר אחד, נקרא "איש קטן" בחלל שלו הוא מלך. הסטירה פחות מעניינת את יוסף, נדמה לי, מאשר התמהיל המוסיקלי שהוא רקח עבור האיש הקטן שלו – רגאיי-חסידי-היפ הופי.
מהמרקחה יצא משהו מדליק, מלודי, מחיך, מזיז עד סוחף. יוסף יודע את העבודה. הוא אימץ בצורה מאוד אפקטיבית מיקס של השפעות שמגיעות מעבר לאוקיינוסים. גם מי שהיה איתו באולפן,  נהנה להפיק את הקצב המעורב הפריך הזה. פוליטית, שומדבר לא השתנה לנו. מוסיקלית, יש על מה לספר. דאנס חסידי עם קורטוב של סקא. בשטף הקצב, לא כול המלל הרצחני מתלבש ליוסף. לא די לירות מילים. לפחות שיהיה אם לא מסר אז קצת הומור. לא תמיד זה קורה. תזזית כלשעצמה לא מייצרת תכנים. "אני רוצה לזוז" – אחלה גרוב, אבל יוסף – לא הכול זה רגליים. יוסף עשה כאן שמחה לא קטנה.
"לאן אתה הולך?" שואלת אותו הרוח, והוא אומר – "בכיוון מחשבותי". השיר הזה שנקרא "מוחלה" הזכיר לי את אריאל זילבר.

 יוסף מגיע לחאפלת הדרבוקה ב"מתחת לאדמה". אני רץ אחריו עם המילים. לא ממש יורד איתו מתחת לאדמה לצחוק איתו. "אבא תמיד אמר בירה לבנה ליום שחור", משתמש יוסף באוריינטציה הנוסנסית שלו כדי לנסות להעביר לנו מסר סוציאלי –"אף אחד לא חי מעוני". אני מת על השיר הזה "אינעוני", בשילוב בין קצב אפרו, מוטיבים חסידיים ורגאיי.
"את אהובתי" הוא רגאיי פריך וקולח על יחסים. כאן מנסה יוסף לברר דברים עם עצמו לגבי יחסיו עם אהובתו. כאב ראש לא קטן. למה שנפריע לעצמנו בבעיותיו כשהקצב התוסס והמזיז לוקח לרחבה. בסופו של דבר המקורות האתניים הותיקים והטובים אינם מאכזבים. יוסף משייט לאורך החופים של האיים הקאריביים, של הים התיכון, עם חיוכים ענקיים. גם הוא מודה בשיר מס. 10 שלא תמיד יש לו חשק להגיד "משהו חשוב". מבחינה זו, אולי מוטב שיעשה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, ובחלק האחרון של הדיסק יש כבר קצת לעיסה חוזרת של חומרים.
חייבים להודות: יוסף הוא מוסיקאי וזמר דאנס ווורלד מיוסיק מוכשר שיודע להרים הפקות רב-סגנוניות מבריקות.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. דיסק ענק!! מילים גאוניות! זמר מלך!! גם הדיסק הקודם שלו "תגידו משהו" היה חזק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות