"הרגעים הגדולים"

כוכב נולד 4

הליקון, טדי
3/5

אני מזיע. לא קלים חייו של המבקר. ועכשיו אני נרגע, כי אני כבר אחרי. אתם יודעים מה זה לשמוע 34 שירים של "כוכב נולד"? כלומר, עוד פעם, אחרי מה שעברנו בטלוויזיה?

וניגש מיד לזוכים שלי: הזוכה שלי אינו ג'קו. רוצים נימוק? הנה נימוק אחד: ג'קו הגיע רק כדי לזכות. שום דבר אחר לא הנחה אותו. רק לזכות. לכן הביצועים שלו הם אובר רוקיסטיים, ביצועי חיים, אבל יותר במובן הפיסי, עוצמות לא מבוקרות. אני לא שומע מילים כשג'קו שר. אני שומע עוצמות. אני שומע גבר שר שאומר: אני גבר שר. וזה לא מספיק לי. אהבתי אותו יותר בגרסה ל"גשם" של מאיר בנאי מאשר בשיר שזכה – "אני מאבד אותך" של סער בדישי – כי ב"גשם" ג'קו מצליח לחלק נכון את האנרגיות בביצוע.
מבחינה זו (של חלוקת עוצמות) אני מעדיף את מישל גוריאשווילי. קחו את מס. 5 בדיסק הראשון – "אל תעזבי" שבוצע במקור ע"י בועז שרעבי. הבחור שולט נפלא בקול, יודע לטפס בסולם האוקטבות. אחלה זמר מטאל אמיתי. לא ג'קו. גוריאשווילי. גם ב"טיפת מזל", במקור שיר של זהבה בן – יודע היכן ללחוץ על הקול, מפזר נכון אנרגיות, קול אמוציונאלי שלא חסר דבר.

יש לי סנטימנט מיוחד לטנור של רפאל מירילא. מה שיפה אצל מירילא שהוא בחר שירים שתפורים למידותיו. למשל: "מכל האהבות" של עידו רייכל. (האזינו לדגימה בסוף הקטע) ב"עד סוף הקיץ" של אהוד מנור ומישה סגל מירילא נותן ביצוע שמתקרב לשלמות. קול ענוג.סלסול יפה. משחרר רגש בלי להתבכיין. מטפס יפה בסולם הדרמטי. ריגושים. יופי של זמר מיינסטרים.

עוד זמר שאני מאחל לו בהצלחה, כלומר צופה לו טובות הוא מאור פיניה. במיוחד אהבתי את הגרסה שלו ל"ואת תבואי" שבוצע במקור ע"י יוצא "כוכב נולד", הראל מויאל, "כשהלב בוכה" המוכר משרית חדד.
ונעבור לבנות: כאן אני מאוהב ביותר משתיים. והזוכה מבחינתי – מורן אהרוני: מקצוענית, מדויקת שולטת בסגנונות. אני מדבר על הביצועים שלה ל"גברים מקצוענים" (במקור – להקת "בלאגן"), אנרגתית בצורה מבוקרת, זמרת-זמרת. הגרסה שלה ל"ואולי" של עברי לידר היא דוגמא לאיך מטעינים שיר ב-SOUL, וגם כאן אהרוני נשמעת לי כזמרת הטובה-מקצוענית ביותר בתחרות.

מיה רוטמן: בה אני מאוהב מסיבות אחרות: רוטמן היא זמרת פחות משוייפת מאהרוני מובן הטכני של המילה, אבל הגדולה שלה ביכולת לקחת את השירים שהיא בוחרת ולאמץ אותם רגשית לחיקה, עד שהיא משכנעת שהיא בחרה בהם מכול ליבה. אני מדבר על "עד הקצה" של דנה ברגר, "אהבה אסורה" של זהבה בן במקור, "אני גיטרה" ששר במקור בני אמדורסקי, "גשם כבד עומד ליפול" של בוב דילן, וכמובן "מה איתי", שיר שמאיה לוקחת אותו אל מה שנקרא – ביצוע חיים.

אהבתי השלישית: ישראלה אסגו. זמרת נשמה, וכשהיא שרה את "בשבילי" של שירלי צפרי, היא פשוט חושפת מחדש את המחוננת הזו (צפרי) בשיר נהדר.. עוד אני שומע כאן את אסגו בדואט עם מירילא לשירה של לאה שבת – "ירח בשמיים" בשילוב קולות יפה. לאסגו יש את זה, ואני מקווה שהיא לא הולכת לבזבז את הכישרון הענק שלה.

ועוד מילה אחת טובה לזהבית פסי על "הכניסיני תחת כנפך".  היא ידעה לקחת את השיר לחלקה שלה לשיר ברגש, אבל בלי לשפוך רגש. וזה טוב, כי ל"כוכב נולד" זמרים מגיעים כדי לשפוך רגש.

Star Is Born 4

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

16 תגובות

 1. יוסי כל הכבוד, תגובה מאוד אוביקטיבית על כולם ובמיוחד על ג'קו צדקת ב% 100 , וחוץ מזה באמת אהבתי את הביקורת על כולם, לפחות לטעמי, דייקת!
  תודה!

 2. מבקר יקר, נעים לגלות שיש מבקר שבאמת כותב ביקורת ע"מ להעביר ביקורת ולא סתם ע"מ להשמיץ. הפיינלסיטים בכוכב היו מעולים. אותי במיוחד ריגש מאור פיניה עד דמעות. משהו בתמימות הזו שבו בבוסר היו אמיתיים ו"ראו/שמעו" את זה בשירים שלו. ג'קו הוא סתם פרופורמר מעבר לזה אין לו שום דבר שמרגש, בהופעה שלו אחרי 2 שירים זה יהיה יותר מידי (אותו הסגנון – רוק) לעומתו מאור החמוד שר בסיגנונות שונים עם רגישות שנוגעת, הסילסולים העדינים שלו (וזה ממש לא מזרחי) פשוט גרמו לי עונג עילאי. תודה שהוא קיים!

 3. הסכמתי לכל הביקורת שלך, לטעמי, אם תשמעו שוב הביצוע של רפאל היה הכי מדוייק והכי עוצמתי עד להדהים, למרות שהפתיח היה קצת פושר, אבל רפאל לא יכול היה לזכות, כי הזוכה היה ידוע מראש.
  סליחה, הכינו אותו מראש (את ג'קו) ופרסמו אותו כפי שהתבקש לעומת האחרים!
  בסך הכל, אהבתי את הביקורת, מאוד עינינית ומאוד נכונה שפוגעת בדיוק רב על כולם!

 4. לגבי תגובה מס 10 אני מזה לא מסכים איתך,מישל הוא זמר מדהים עם לוק הכי כובש שיש, ואני לא מתכוון לטעם של ילדות קטנות, זה עצוב לדעת שיש השפעה על זמר כזה מפני ילדות שצריכות לקבוע.
  נניח שמישל היה בגמר, חשבתם מי היה יכול לעמוד על ידו? מי היה לוקח? בגלל זה חבל….

 5. לדעתי ולדעת רבים , ומבינים היינו בטוחים שמישל לוקח ובגדול. רק חבל לי שלקחנו את מישל כמובן מאליו, כי בחור עם כישרון כזה נדיר , לא שומעים בכלל… מישל פשוט גדול ברמות, ועל אף שלא זכה אנו בטוחים שמחכה לו עתיד נוצץ.

 6. צודק בקשר לג'קו.. אם רק שומעים אותו בלי לראות.. אין בו שום דבר מיוחד בעצם!

 7. ל-9: תקשיב- מישל הוא זמר ענק נכון.. אבל הוא לא קורץ מהחומר שיהפוך אותו לכוכב.. אני מקווה בשבילו שיצליח בכל מקרה, אבל בתוכנית הזאת לעד יקחו אותם מתמודדים שיש להם שילוב של קול טוב עם כריזמה ולוק. מה לעשות – זה מאד חשוב.. ובמקרה הזה, ג'קו ורפאל יותר התאימו..(זה לא אומר שהם זמרים טובים יותר דרך אגב..)

 8. מישל היחיד שהיה צריך לקחת ת'גמר ולא מישהו אחר…הוא היחיד שהיה אמיתי לאורך כל הדרך ועובדה שהרבה התפלאו שמישל עף בתוכנית חצי גמר.

 9. ביקורת טובה ומדויקת, כמעט, את "כשהלב בוכה" שר רפאל מירילא ולא מאור.
  רפאל מירילא באמת זמר מדהים ולדעתי הוא היה צריך לנצח..
  אבל הגמר זה גם מדרגה ענקית בשבילו, הוא עוד יגיע רחוק! הוא כולו מלאכי, שיהיה לו בהצלחה!

 10. התאכזבתי מזה שלא היה על הדיסק את התמונות של כ-ל המתמודדים..
  כל שנה יש.. ואני בתור מעריצה של נדב יהלומי ממש ממש התאכזבתי..

 11. בעיניי ג'קו מעולה.
  אני כל כך נהנית לשמוע אותו נכנס לי ישר ללב,
  שר עם המון נשמה וגורם לי להיסחף ולשיר יחד איתו ! פשוט תענוג.
  נו, שיחזור כבר

 12. ג'קו אינו עושה רוק סתם ל"מען רוק". הוא זמר אדיר, בקנה מידה של סחרוף, ארצי ועוד. רק בשביל ."הייתי בגן עדן" כדאי לקנות את הדיסק הזה. הביצוע של המאה, או של המילניום הבא, אם תרצו. לא סתם השופטים היו תמימי דעים וקבעו: "ביצוע אדיר", גם רך וגם מחוספס.
  גם "נשארתי נורמלי" של ג'קו ענק ו"בדרך אל האושר" ששם ג'קו גם מתבלט הם שירים נהדרים.

 13. צודק המלך הוא עירום! ג'קו הוא רוקר דה לה שמעטה! אין בכלל מקום להשוואה למישל… עצם זה שג'קו הגיע לגמר ולא מישל זה שילוב של כריזמה שקצת הייתה חסרה למישל ודחיפה של כל המערכת את ג'קו מתחילת התוכנית..

  אני במקום ההפקה דווקא הייתי דוחף מתמודדים אחרים- את מישל כמובן, את מורן המצוינת, את מאיה, את רפאל שהבריק לפרקים אבל עדיין יש הרגשה שלא ממש נתן הכל, את זהבית הבוסרית שעוד תראה מה היא יודעת, וכן כן.. אפילו את מאור..
  כל אלה שציינתי עדיפים בעיניי על ג'קו מבחינה מוזיקלית

 14. ישר כוח: אמר בדיוק מה שנכון רפאל שלמות מאיה ת'אמת טיפה זייפה ביום של הגמר זה בטח מהתרגשות שלא לדבר על מורן וישראלה שתי מדהימות! למרות שנדב גם חמוד וגם עמיר וגם דוד וגם נירית בקיצור כ"כ הרבה טובים רפאל הוא הזוכה שלי ללא שום ספק דיסק סבבה לגמריי!

 15. אהבתי את הביקורת ואני חושב שהיא נכונה אבל את כשהלב בוכה שר רפאל לא מאור. אתה המבקר הראשון שמעריך נכון את רפאל ואומר בדיוק את מה שצריך על ג'קו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות