פסטיבל תרבות לשלום

עומר פארוק טקבילק אנסמבל

צוותא ת"א
5/5

Temel Savas Özkok  – קאנון, Ioannis Dimitriadis (Yannis) – קלידים, Murat Tekbilek – טאר ודרבוקה, John Christopher Wabich (Chris  – תופים

 

אחרי המופע אמר  לי עומר  פארוק, שתגובות לוהטות כמו שקיבל במופע בצוותא – הוא מכיר רק מהופעותיו ביוון. אני לא עד כדי כך מכיר את הקהל היווני, אבל ברור שטקבילק הוא הסיבה ולא סוג הקהל, יהא זה טורקי, יווני או ישראלי.

 

זה התחיל בריקוד סופי עם רקדן-מחולל  דרווישי מסורתי (במלוא הדרת הלבוש האופייני) המתאבן הזה של פארוק לא רמז למה שיגיע בהמשך. עומר פארוק טקבילק, מגדולי המוסיקאים של טורקיה,  מהמבוקשים לשיתופי פעולה, הפעיל בהמשך את האנסמבל שלו – נגן קנון, נגן כלי הקשה, נגו דרבוקה (בנו מורד טקבילק) ונגן קלידים לערב אוריינטאלי נדיר בסוגו שאחד משיאיו  היה הופעתה של הזמרת יסמין לוי.

 ממוזיקה טורקית מסורתית עבר פארוק לשירת לדינו, למוזיקה ים תיכונית. פארוק עצמו ניגן בכלי נגינה מסורתיים מסוגים שונים – כלי נשיפה שונים כזורנה וחליל ניי, כלי פריטה – בגלאמה, בדרבוקה וגם נתן קולו בשירה.

עומר פארוק הוא התגלמות מובהקת ואותנטית של איש מוסיקת העולם המודרני שאינו זונח את שורשיו ועם זאת מגלה פתיחות מופלאה.בליבו הוא בטורקיה אבל זה רק אחד האלמנטים במוסיקה הקוסמופוליטית שלו. טקבילק מרוכז באינטרקציות סוגים שונים, הוא נע במהירות מסולמות של המוסיקה המזרחית לצליל המערבי, עובר דרך ג'אז, מוסיקה יוונית  ומגיע לטקסטורות עשירות בעלות אסתטיות מוסיקלית גבוהה ומענגת. נגן הקנון שלו מוסיף לו נדבך וירטואוזי משמעותי באלתור.

אנשי ההקשה, ביניהם בנו בדרבוקה  דוחפים את המוסיקה לחאפלה אותנטית בקצב אתני מערבי שיש בו שילוב של דקויות ועוצמות.

שלא כמו באלבומו האחרון, "עץ הסובלנות" ויתר טקבילק על קטעי אווירה יותר ליריים – לטובת מוסיקה קצבית מלאת שמחת חיים. חסרו לפחות שני קטעי אווירה כאלה ששמעתי בדיסק, אבל הפיצוי הגיע מהמרקם המוסיקלי העשיר, מהנגינה שלו בחלילים ובזורנה. מהנגינה המאוד מהודקת של נגני האנסמבל.

רגע בלתי נשכח: פארוק  בדואט של "צור משלו" עם הזמרת יסמין לוי, שממשיכה לצמרר בשירתה. אם יש עמליה רודריגז ישראלית, זו יסמין לוי, והמפגש שלה עם פארוק והאנסמבל פשוט עשה חשק לשמוע אותה בערב שלם עם ההרכב הזה.

על האלבום "עץ הסבלנות"

Omar Faruk Tekbilek Live In Tzavta Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות