השירים

הצ'יזבטרון, אם הלהקות הצבאיות,

דיסק כפול, הד ארצי, רשות השידור
2/5

רבותי, ההיסטוריה חוזרת. מעניין אתכם לדעת מי הייתה הלהקה הצבאית הראשונה? מי שר לראשונה שירים כמו "שיר הרעות", "הן אפשר", "למדבר"גדעון זינגר, נעמי פולני או רבקל'ה קרמר?

אני מדפדף בחוברת שצורפה. הצ'יזבטרון (צירוף המילים צ'יזבט+תאטרון), היא להקת הפלמ"ח שהוקמה ב-1948 ביוזמת מפקד הפלמ"ח דאז יגאל אלון והפזמונאי חיים חפר, שכתב את מרבית השירים לחמש תוכניות הלהקה – שהולחנו על ידי סשה ארגוב, משה וילנסקי מרדכי זעירא, שמואל פרשקו, מאיר נוי ועוד.

החזרות התחילו ב-1948. חבר הביא חבר – שייקה גולדשטיין, המוכר יותר כשייקה אופיר המליץ על נעמי פולני מהסטודיו של תיאטרון "אוהל", נעמי פולני המליצה על על הפסנתרן התל-איביב, יואל זילברג, ובהמשך הצטרפו כרמית קליין (מירון) מהסטודיו של "הבימה". בתוכנית הראשונה שנמשכה כחצי שעה,  הלהקה הופיעה בפני חיילים וביצעה שירים ומערכונים  על גבי משאית. ההופעות נערכו בעיצומה של מלחמת השחרור. השירים ביטאו את טיבו של הצבר הפלמח"ניק, מלח הארץ בחיוך ובהומור – "דחליק מוטקה", "היי הג'י", "הפרוטה והירח", "ציפ", "הפלמחניק מחפש את המחר", ונכתבו גם בלדות נוגות שנשאו את הצער, היגון והגעגועים – "היו זמנים", "הן אפשר" (שנכתב בהפוגה הראשונה של הקרבות והביע כמיהה לשלום) ו"הרעות" האלמותי שכתב חים גורי לזכר הנופלים.

ההקלטות מאז (1949 בעיקר) נשמעות היום נוראות, לעיתים גרועות מנשוא, הזמרים לא היו עוברים כיום שום אודישן, חלטורה מארץ החלטורות (נו טוב, הייתה מלחמה, מי חשב על איכויות), וגם במונחים של "מיושן"  – זה לא עומד בסטנדרטים של ההקלטות שנעשו בימים ההם. ובמילים פשוטות: למי זה טוב – ההוצאה המחודשת הזו של שירי הצ'יזבטרון? לנוסטלגיקנים חסרי תקנה, לאספני שירי ארץ ישראל כפיתיים. אינני נמנה על אלה ולא על אלה.  אם להמליץ אז בעיקר לאספנים, כי גם בנוסטלגיקנים אסור להתעלל.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. יוסי חרסונסקי היקר,
    אם אין לך מה לומר, אינך חייב. חכיתי לאוסף הזה שנים בכליון עיניים. איכויות הלהקה לעילא ולעילא. אין היום שום מבצע שאפילו מתקרב לאיכויות להקת הצ'יזבטרון. החריקות בהקלטות הן חלק אוטנטי, ואני מקבל זאת באהבה. חבל שברשות השידור אין שומרים כיאות על יצירות המופת של מורשת הזמר העברי, השייכות לכולנו. מי שאינו שומר על עברו -אין לו עתיד. הבו לי עוד ועוד מהיצירות ה"נוראות" הללו!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות