מילניום, אוסף

שיקו בוארקה

מרקייורי, פוליגראהם, הליקון
5/5

שיקו בוארקה נמצא אצלי בחמישית המועדפים במוסיקה הברזילאית. הורג אותי בקולו הרך, משהו בטון שלו הזכיר לי את הטונים של מתי כספי ב"ארץ טרופת יפה", ואני לא הופתע לדעת שמתי כספי אפילו חיקה את שיקו. (דוגמה בולטת השיר Vai Passar)

 פרנסישקו (שיקו) בוארקי דה הולנדה (Francisco Buarque de Hollanda ) זה שמו המלא.  יליד ריו דה ז'נרו, (1944) ברזיל, מלחין, זמר, סופר, איש תיאטרון הושפע עמוקות מהבוסה נובה, במיוחד משיריו של הזמר ז'ואו ז'ילברטו, שלימים נשא לאישה את אחותו של בוארקי, מיוצ'ה.

 

בוארקי  הוא מהיוצרים הבולטים והחשובים במוסיקה הברזילאית המתחדשת של חמישים השנה  האחרונות, לא רק מוסיקלית – אלא גם באופן בו ביטא באמצעותה את עמדתו הפוליטית ומלחמתו בהגבלות החמורות שהטילה הדיקטטורה בברזיל על חופש הביטוי. חלק מהשירים כאן נכתבו בשעה ששהה בגלות מחוץ לברזיל. שיקו השתייך לתנועת הטרופיקליה הנודעת בה היו חברים גם קייטנו ולוזו וז'ילברטו ז'יל וכמותם נעצר ובהמשך הוגלה לאיטליה. 

 

באוסף הזה נמצא  השיר   Apesar de Vocêשהצליח להתחמק מהצנזורה והפך להימנון התנועה הדמוקרטית. ברבים משיריו של בוארקי התייחסויות חברתיות, תרבותיות וכלכליות רחבות אף יותר מסוגיית חופש הביטוי, אך הם אינם נעדרים צד אישי. וינישיוס דה מוראס אמר על בוארקי שהוא גילם את החיבור המושלם בין היצירה הרצינית למוסיקה הפופולארית. החיבור הזה לא רק בטקסט, אלא גם בטון הזה שמכיל כל כך הרבה רכות אנושית אותנטית ומידה של מלנכוליה מחלחלת. האוסף שמתחיל עם שירו Meus Caros Amigos מציג התפר הנפלא בין הסמבה לבוסה ואת הנטיה שלו לכתוב ב"אני נשי".

בשירי האוסף מתארחים מריה בטניה, קייטנו ולוזו, אליס רגינה, זיזי פוסי, תלמה קוסטה, מילטון נסימנטו איתו הוא שר בדואט את האחד השירים היותר פופולאריים במוסיקה הברזילאית, שהוא בעצמו עשוי להניע לרכוש את אוסף –  O Que Sera, (דוגמית סאונד למטה) שיר הנושא מהסרט "דונה פלור נשואה לשניים" שיר שממשיכים להתאהב בו. עוד שיר ששייך לרפרטואר הארץ טרופית שלנו –   A Banda. הצד הקרנבלי המלהיב מגיע בעוד אחד משיריו היפים – Samba De Orly (Samba De Fiumicino). ועוד אחד לפני שמתפזרים – בלדה אינטימית מעודת לפסנתר ולכלי מיתר מהסוג שלוקחים לאי בודד – Eu Te Amo.

 

 

 

Chico Buarque Millennium

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות