אמת פשוטה

יהודה מסס

הפצה: בייס רקורדס
4/5

צליל חליל מדבר עמוק מעודן ומהפנט (אמיר שהסאר) פותח את הדיסק. ואז נכנס יהודה מסס ב"היה לי חלום" ו"לא יכולתי לקום, האמנתי שתחזרי לפנות בוקר". לטיני ומזרחי, קצב ומנגינה פשוטים ויפים, על הפער בין חלום למציאות.

 

מסס הוא זמר נשמה. הטונים שלו משדרים אמת, רגש אותנטי, גם הסוויץ' לשפה המרוקאית ("כיף נעמל", Ya Wa, "שיר תפילה") הוא חלק בלתי נפרד מהאותנטיות שלו. מסס מתחבר לשפה הזו בדיסק כדי לממש משהו מעצמו. גם בסלסול של תפילה.

הבעיה לפעמים בטקסטים. "ושוב אתה" מנסה לברר את הפער בין חלום למציאות, אלא שהפעם בדימויים נדושים ופשטנים משהו  (הפלגה בים סוער) והרצאות במקום שירה ("מבקש לפרום את התפר העדין בין שפיות לשיגעון") במוסיקה שרים. לא מסבירים.

במקום פלסף פשטני אני מעדיף את הפשטות היפה של "מאז שאני חי" בעיבוד מלא אווירה לחצוצרה (ניצן עין הבר)  חלוקה יפה של אנרגיות שירה, לחן אולטימטיבי. וזהו עמיר בניון שכתב. ואם רציתם את האמת הפשוטה של יהודה מסס – היא נמצאת בשיר הזה.

כך גם השיר "לא רוצה להאמין" שמסס כתב והלחין – שיר רגש שמתחיל בפסנתר המינורי של נדב ביטון ובמילים "עכשיו נפער הפחד והחושך מתכנס/ אל תוך שברים של מה שהיה". וזו שירה. לא הרצאה.

 

משהו יפה מספקים צלילי העוד שמסס מנגן כמו בקטעון שלפני "מוקדם עדיין" שמכניס לאווירה החפלאית מחממת הלב ולמילים שאומרות – "כל כך מוקדם עדיין לעשות חשבון סופי", והעיבוד הים-תיכוני מרנין ומרענן.  צליל הסיטאר הנשזר ל"שיר תפילה" הוא ניסיון מעניין להתחבר למזרח הרחוק.

 

"אמת פשוטה" על הדבקות בניסיון להגשים חלום –  מציג פורמט מקצבי-מלודי פשוט, בעיבוד שלקח אותי למוסיקה קלטית, וזה מסוג התפילות שיש בהן פוטנציאל של הימנון.

 

השפה הצרפתית נכנסת לצד המרוקאית ושתיהן נושקות לעברית ב- Mon Amour  ("מונאמור עאלאש כ'לתני") –  סלואו רגש שנות השישים,  הלחן הוא של שמעון אברג'יל, וכאן נכנס מסס למגרשו של … מסיאס. כן, אנריקו מסיאס, שבטח היה נדלק על השיר הזה. ובאותה רוח – "מתגעגע הביתה", וכאן מסס נישא על רוחות הנוסטלגיה – אל שבילי ילדותו, בעיבוד לחשמלית, סלסול יפהפה של תפילה, צלילים של חשמלית וקלאסית שמעטרים במינונים מדויקים. ואם להשלים את הפרק הרומנטי-תחושתי, אז זה גם "בגלל האור", שיר תודה על הכל, שמסיים. 

נדב ביטון ושמוליק דניאל שעיבדו והפיקו סיפקו  תזמורי פופ אתנו-מערביים נדיבים ומגוונים שמשדרגים את התוצאה הסופית.

אמת פשוטה? אם הכוונה לאמת צרופה – אז יש יותר משני שירים שמסס מצליח להגשים את זה. ווכשהוא מגשים את זה הוא פשוט זמר נפלא.

לוידאו של "מאז שאני חי"

 

Yeuda Masas – Simply The Truth

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות