פלונטר מהדורת 30 שנה כפולה

רמי פורטיס

אן.אם.סי
4/5

המיתולוגיה עובדת שעות נוספות ב-2008. הנה: מעלים באוב את פורטיס, הרוקיסט שהקדים את זמנו. המהכפן. הפאנקיסט הראשון. זה הכל נכון. זה קרה. ואנחנו ממשיכים לחגוג את פורטיס של לפני 30 שנה.
אבל וליתר ביטחון, לפני שיצאתי לבארבי לחגיגות השלושים לפלונטר, ניערתי אבק מהפלונטר של פורטיס. ולרגע עלתה בי שאלה: על מה המהומה? כולם מדברים על פריצת דרך ברוק המקומי ב- 1978, אבל בואו לא ניתמם: "פלונטר" היה פריצת דרך מבחינת ההעזה – שבירת מחסומים, יריקה בפרצוף למימסד התרבותי, אבל לא בטוח שזו פסגת היצירה של פורטיס.  כפאנק זה הגיע ממש בזמן – בועט, כועס, בוטה, ספונטאני. אבל "פלונטר" היה ונשאר לא יותר מרוח פרצים של "נשבר לי הזין מהכל", שלא הותירה נזקים של ממש. סקס פיסטול מקומי, שניסה לירות ולפגוע.
מהפיכת הפאנק המקומית? פורטיס קרע אז את הגרון כדי להיות פאנק עברי. בארץ עשו מזה פולקלור. זה מתחיל ב"דבש" הסתמי (הבנאדם חש חוסר סיפוק,הוא מרגיש דפוק. למעשה כי תמיד אכל קש) ומגיע עד רוק מחאה לייט נגד הטלוויזיה שנכנסה אז לחיינו. ("רד מעל מסך הטלוויזיה שלי") ו"הדור הזה רקוב, הדור הזה עלוב" סינן פורטיס בציניות. משבר הדורות נשמע אז כמחאה הכי נאיבית בעולם, אבל צריך להודות שמנאיביות מתחילות מהפכות.
סמי בירנבך שסיפק כמה טקסטים עזר לפורטיס לצרוח הרבה. הקטע הכי מסעיר נשמע היום שיר באנגלית נגד עיתונאים שנקרא April Fools.
סמי בירנבך היה דמות דומיננטית בפלונטר. כתב על אחת, פנים של מלאך, שקלקלה את כולם – אחת שגם אם עשית לה שריר, נשארה אדישה. וגם על אחת מכורה ללבן – שמקבלת אזהרה בזעקה הפורטיסית – "כדאי שתדעי המוות אינו מחוסר עבודה". ו"אל תפשילי שרוולים, שלא יראו את הורידים"
אז אם השירים של "פלונטר" לא היו פסגת היצירה של פורטיס, וגם קולו של הזמר – לא במיטבו, אפשר בכל זאת להעניק לו ציון גבוה על ההעזה וכל הכבוד על פריצת הדרך.

רק אחרי 30 שנה, מתברר כי איש ה-Punk הראשון היה אדון פורטיס. חיים רומנו ונטי ויסמן הפעילו חשמליות. יוסי בוזין חבט בתופים. פטר ורטהיימר ניגן סקסופון. יש סיבה ליום הולגת שמח.
דיסק 2 – 26 דקות של דיסק בונוס מכיל בין השא רחמישה קטעים מג'ם סשן ביתי שהקליט פורטיס ב-1975 בביתו של אורן אדר בורלא – גרסאות מוקדמות מופרעות, שיכולות היו אז לגרום לשכניו של בורלא להזמין משטרה, ובצדק. פורטיס צורח, גונח ונוחר את "דבש", שר סקיצה ל"המוות אינו מחוסר עבודה", מאלתר דיבורים וקטעי נגינה ושירה (ג'ם סשן), והקהל המצומצם צורח מצחוק. למי שאוהב קוריוזים. למי שמת לשמוע איך פורטיס השתולל לפני 32 שנה. וגם: ביצוע ל"אינקובטור" עם להקת "תמוז" בהופעה ב-1976 (היום פורטיס היה עושה את זה ב-200% יותר טוב. השיר "תני לי את זה" שהוקלט ב-1977 לאלבום "פלונטר" אך לא נכלל בו (נוט בד, נוט בד), "אין לי זמן להיות עצוב" מתוך פסקול הסרט "דיזנגוף 99" (אחלה רוקנ'רול) וגם שני קליפי וידאו של "דבש" ושל "רד מעל מסך הטלוויזיה שלי" בכיכובם של פורטיס ושולץ, שכונה "שולץ האיום" שצולמו ל"עלי כותרת", תוכניתו של ירון לונדון ב-1979.

 

הוידאו ממופע ההצדעה – "30 שנה לפלונטר"

Rami Fortis Plonter new Edition

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. תודה לאל שמישהו אומר את זה סוף סוף…אמנם ניסחת את זה בעדינות אבל לדעתי מדובר באלבום, איך לומר….רע. נוראי. זה פלא מבחינתי אך פורטיס הצליח להתרומם משם. חלוץ חלוץ אבל למה לבעוט לשער הלא נכון?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות