מחווה לשישים שנות יצירה מקורית

עבודה עברית

דיסק 4
5/5

דיסק 4 – הבחירות שלי

יהודה פוליקר, ברי סחרוף"רדיו רמאללה". מילים: יעקב גלעד. לחן: יהודה פוליקר. ביצוע מקורי: יהודה פוליקר. כמו יעקב גלעד, גם לי יש געגוע לרדיו רמאללה, "אי של שפיות", כפי שגלעד מגדיר, בשנות השישים, כשכאן הרדיו הסתפק בעיקר בשירי להקות צבאיות. הרדיו הזה סיפק את כל הלהקות שרצינו לשמוע, למעשה עד הימים של מלחמת ששת הימים, שבה נכבשה רמאללה ושידוריו דעכו. מגיעה לו הצדעה בחגיגות שישים למדינה. שיר געגועים לשנת 1965 שבדואט של פוליקר את סחרוף – הופך בעיקר לרוקנ'רול מזרחי רקיד עד סחרור. חווגגים לא?
עברי לידר"השדות האדומים" מילים: הלל מיטלפונקט. לחן: יוסי מר חיים ואהוד בנאי. ביצוע מקורי: אהוד בנאי, מתוך האופרה "מאמי" שהועלתה במועדון "צוותא" בת"א בין 1986 ל-1987. לידר מטעין בעוצמות מחודשות שיר מצוין מאופרת הרוק שאומר. שום דבר לא השתנה: "איך חלפו שנים/ השבט חוזר אל השדות האדומים". שיר אנטי מלחמתי – שנשמע בביצוע הרוקי המחושמל הזה יותר דרמטי ויותר מאקטואלי. כאן לא חוגגים.
מאור כהןשיר של יום חולין. מילים: רחל שפירא. לחן: יאיר רוזנבלום. ביצוע מקורי: אילנית. השיר כל כך יפה, שאני מתאהב בו גם בגרסת מאור כהן, למרות שהוא שהוא השאיר אותו בדיוק במקום שהציבה אותו אילנית – געגוע מתרפק. כהן כל כך שמר על נימת המקור, שהוא שר את השיר בלשון נקבה. העיבוד הרוקי של פיטר רוט עושה את ההבדל הקטן.
ליאור אלמליח "תפוח חינני" מילים: משה דור. לחן: יוסף הדר. ביצוע מקורי: הדודאים. רענון מזרחי לשיר שיצא יחד עם "ערב של שושנים" (גם הוא של דור-הדר) ב-1958 בתקליט הראשון של בני אמדורסקי וישראל גוריון, צמד הדודאים. אני בוחר בו כי יש בו חיבור יפה בין ה"אשכנזיות" ל"מזרחיות", ו-60 שנה זה הזמן.
אפרת בן-צור"שני תפוחים" מילים: אהוד מנור, לחן: צביקה פיק. אפרת בן-צור לקחה את השיר הזה על מה שעוררו שני תפוחים בליבו של אהוד מנור. למקומות האינטימיים-מתגעגעים שלה בקול כמו-קטן וצנוע. פרשנות עדינה ועצובה שצביקה פיק לא היה חולם עליה.
אסף ארליך "כשצלצלת רעד קולך" מילים: נתן זך. לחן: חנן יובל. ביצוע מקורי: נורית גלרון. זה שיר אלמותי, שחייב להיכלל בכל אוסף נכסי-צאן-ברזל ישראלי. חיבור אולטימטיבי של טקסט ומנגינה. האינטרפרטציה של ארליך בעיבוד החדש פחות דרמטית ו"עגולה" מזו של גלרון, כאילו הוא מוסר-מספר את הסיפור ללא "רגש". גם זו דרך של פרשנות מעניינת-מיוחדת.
אריק סיני "רק אתמול" מילים: רחל שפירא. לחן: יצחק קלפטר. ביצוע מקורי: גלי עטרי. מסוג הפרשנויות שמעניקות לשיר חיים חדשים. אריק סיני לקח את השיר לפינה הכי אינטימית-רומנטית-נוסטלגית שלו. העיבוד לצ'לו של שמוליק נויפלד מעניק לשיר  קדרות נוגה נוגעת ומגעת. סיני שר את זה מעומק, מניסיון חיים, בעדינות, בלי דרמות, מאופק עד מופנם. מרטיט.
יונתן רזאל
"עוד יום" מילים: רחל שפירא. לחן: מתי כספי. ביצוע מקורי: גלי עטרי. רזאל שר את השיר הזה בטון ה"תפילתי" שלו, מוסיף לו עוצמות פנימיות, מטפס בהתרגשות לשיאי הרגש.

תמונות מלמעלה למטה:  עברי לידר, מאור כהן, אפרת בן-צור, אריק סיני, יונתן רזאל

עבודה עברית – דיסק 3

Avoda Ivrit

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות