ההופעה

גראונדיישן

בארבי ת"א.
5/5

הבחור בזקן הארוך ובמשקפיים, האריסון סטאפורד, הפתיע אותי אפילו יותר מאשר מתיסיהו. לא סתם אני אומר מתיסיהו. תביטו עליהם. לא דומים? ושניהם אמריקנים שעושים רגאיי.
מה זה רגאיי תוצרת יו.אס.איי? זה רוטס עם ג'אז, עם באס שפוגע באזור הצלעות. עם בראס סקשן נפלאים. קלידים מתוקים שעושים עבודה מאוד אפקטיבית ומדויקת. 2 זמרות שחורות ג'אמייקניות שמפזזות כדי להעניק לערב מימד בידורי מובנה.
הלהקה שמוגדרת "רגאיי ספיריצ'ואלי" ,Spiritual Roots Reggae משלבת רגאיי ודאב, מיזוג של השפעות שונות על בסיס הרגאיי הג'מייקני וחיבור לתרבות הראסטה.
המושג הג'מייקני גראונדיישן מתייחס לטקסי הראסטאפאריאנס ומהותו הקשר בין המוסיקה והתפתחות מרחב ההכרה והזנתו בתובנות מאירות. באופן יוצא דופן, לא התחנכו חברי הלהקה על ברכי הרגאיי. הם כולם בוגרי לימודי מוסיקה באוניברסיטה בקליפורניה, וכפי שמספר הריסון סטאפורד מנהיג ההרכב: "לא היו לימודי רגאיי באוניברסיטה, אז למדנו ג'אז ובלוז לעומק".
והנה מקבלים הדגמה: וולקאם טו דה בארבי, גראונדיישן. אמרנו בידור. אז כמעט בכל מופע רגאיי יש גם אלמנט בידורי. השאלה היא – מה מעבר. מה מגיע מאזורי הלב והאמת. להאריסון וצוותו יש את זה בכמויות. רק טיפוסים קרים ומבוקרים במיוחד לא יחושו בזה, ומי שחש מוכרח לזוז. מישהי מאחורי שראתה כמה כותב שורות אלו שקוע במלאכתו, ניסתה להציע משהו עשבי להעלאת המורל. לא תודה, אמרתי לה, אני מסתפק בגרוב שמגיע מהבמה, וחוץ מזה הגעתי למסקנה שלא נעים לשמוע מוסיקה יפה מחומרים טהורים בתוך עשן דחוס מסיגריות או מחומרים אחרים. אפילו המצלמות שצילמתי בהן הסריחו.

אבל בשורה התחתונה – הקהל קיבל Vibe שהוא לא יכול היה לבקש טוב ממנו. האריסון הפריח סיסמאות על שלום ומוסיקה. נו, טוב, מוסיקה עדיין לא הביאה את זה. בינתיים – נהנים. עם יד על הלב, כל הרגאיי הזה אינו מתחכם יתר על המידה. מדובר בסופו של דבר במסר נצחי של 4 אותיות גם בעברית וגם בלעז – אהבה.

נהנים כי לחבר'ה האלה מגראונדיישן יש ערכים מוספים לרגאיי, כמו למשל ג'אז, או למעשה המעבר החלק מרגאיי לג'אז. (ואגב, סטאפורד לימד בזמנו רגאיי באוניברסיטה) וגם משהו פאנקי. אבל מעבר לזה מה שאין בג'אז – זו תחושת ה"יחד" הכייפית שהלהקה הזו מעבירה. גם ההרמוניה. וגם הרגעים האלה שהאריסון לוחץ על הדוושה, ויוצאת לו שירה אקסטזית כזו שמגיעה מהנשמה ועוברת לקהל.

וידאו מההופעה

Groundation Live At The Barby Club Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

 1. זה היה אחת ההופעות הכי שמחות וטובות שראיתי בחיים !!

  נגנים ברמה גבוהה ביותר , זמר עם קול ייחודי שאין כמוהו !

  אחלה של גרוב ואחלה של הופעה !

  להקה אחת הכי טובות שקיימות כיום !!!

 2. הייתי בהופעה השניה ולמרות ש95% מהקהל נראה מהופנט ובאקסטזה זו הייתה הופעה בינונית למדי.
  רוב הזמן גראונדיישן לא מנגנים רגאיי, המבנים של השירים נשמעים כמו שירי רוק עם המון חלקים הרמונים וריתמים שונים, דבר שלא קיים בכמויות כאלה ברגאיי ג'מייקני. גם הנטיה שחזרה על עצמה לאורך כל המופע לבנות את השירים כך שהם מתחילים שקטים ורגועים ומסתיימים בנגינה קולקטיבית עמוסה ומבולגנת לא תרמה למופע. הרושם שלי הוא שגראונדיישן מכניסים אלמנטים של רגאיי במבנים של רוק/ג'אז/מוסייקה לטינית במקום לעשות את הדבר המעניין יותר, להכניס את האלמנטים של הסגנונות הנל' על גרוב קלאסי של רגאיי. גם הנגנים היו בינוניים למדי ולמרות התשואות שקיבלו מהקהל, לא סיפקו את הסחורה.
  לדעתי 3/5

 3. אחלה ביקורת.
  נהנינו מאוד,
  הייתה אחת מהופעות הטובות שחוויתי בחיי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות