פסטיבל הג'אז הבינלאומי באילת 2008

קורט אלינג

4/5

קורט אלינג – שירה, לורנס הובגוד – פסנתר, רוב אמסטר – בס, יוליסס אוונס – תופים

את קורט אלינג סימנתי במסגרת רשימת המאסטים ברשימת מופעי החו"ל בפסטיבל הג'אז. א. מפני שגישתו לשירת ג'אז מרתקת אותי. ב. משום שאני משתדל לא להחמיץ זמר ג'אז אמריקני מהשורה הראשונה.
כאן אולי אני חייב הסבר של כמה מילים: ג'אז ווקאלי, בהבדל מכל סוגי הג'אז הוא מוסיקה של טקסט, של תכנים מילוליים. זמר או זמרת ג'אז לעיתים מעולים בעיני מכל זמרי הז'אנרים האחרים – מרוק ועד אופרה. רוב זמרי הג'אז מתבססים על מה שנקרא פרשנות של "ספר השירים האמריקני" או מה שאנחנו נוהגים לקרוא standards – אימפרוביזציה והרמוניה אישיים כדי להעניק למילים משמעות שלהם כאשר הקול מתנהג לעיתים ככלי בתזמורת הג'אז.

לואיס ארמסטרונג ובינג קרוסבי היו מהענקים הראשונים שעשו ג'אז קולי, אבל מירב ומיטב זמרי הג'אז צמחו בתקופת הביג-בנד בשלהי ולאחר מלחמת העולם השניה – פרנק סינטרה, בילי הולידיי, אלה פיצג'ראלד, מל טורמה, אניטה או'דיי, שרה וון, פגי לי, ג'ו ויליאמס, כולם פרחו עם פריחתם של "הלהקות הגדולות". לא תמיד היה קל לעשות את האבחנה בין זמר ג'אז לזמר פופ בנוסח המסורתי, שעשה איזה וריאציה על ג'אז או מה שנקרא שחיקה זמרי ג'אז, בעוד במהות ובמיומנות היה רחוק מג'אז. מצד שני קמו זמרים שניסו לשבור את גבולות הסווינג, פיתחו מקצבים, הרמוניות אימפרוביזציות חדשניים ונועזים, ולמעשה סגנונות שירה ייחודים, ביניהם בלטו למברט הנדריקס & רוז, בטי קרטר, מארק מרפי, אבי לינקולן.
לזמרים האלה התכוון קורט אלינג בראיון מיוחד ל"יוסמיוסיק" באילת. יש המגדירים את אלינג כזמר הג'אז החשוב ביותר של תקופתנו. בעל בריטון גמיש ורחב מנעד, נשמע כמי שלא מתפתה בקלות להנעים לקהל ב-Standarts מוכרים. הוא שר גם חומר משלו, אבל בפיסוק, בדינמיקה, באימפרוביזציה, בסקטינג (שירה ללא מילים)  – הוא זמר ג'אז בכל מובן, אבל לא בדרן, לא פרפורמר ממדרגה ראשונהאלינג כבר אינו סופר את הפעמים שהיה מועמד לפרס הגראמי בקטגוריית מבצע הג'אז. הוא עדיין לא זכה. לדבריו האקדמיה לפרסי הגראמיז אינה לגמרי "טהורה" כשמדובר בהענקת פרסים. הוא סבור שאין זו בעיה של סגנונו הלא מתפשר… יש דברים ב"פוליטיקה" של המוסד הזה שמונעים מזמר כמוהו לקבל את הפרס שבהחלט מגיע לו, כי אלינג הוא זמר ג'אז במלוא מובן המילה, לא פשרה בין פופ לג'אז או למה שנקרא "קונטמפוררי אדאלט ג'אז פופ" (אל ג'ארו) הוא זמר ג'אז מבטן, מלב, מהדם.

קורט אלינג ראיון וידאו + קטעים מההופעה

Kurt Elling Quartet – Red Sea Jazz Festival Eilat 2008

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות