ההופעה

פרויקט דיוואן הלב

מועדון זאפה הרצליה
4/5

מתיישבים 9 איש בחצי מעגל על הבמה ובוחרים לפתוח בצלילי השקט. ככה גם יסתיים הערב – צלילי השקט. הסולן גיל רון שמע במעין תרבוש ולבוש תנכ"י מרים עיניו מעלה ומצרף את הקהל לתפילת הלב.

לא סתם אני אומר תפילת הלב, כי המוסיקה שמתנגנת משך כמעט שעתיים מהחבורה הזו היא סוג של פניה לאל, אבל חופשית, לא דוגמאטית, משוחררת, אנושית. פרויקט דיוואן הלב אינו מתכון סטייל להקות השאנטי, שהתיימרו לספק הנוסחה להתחבר למשהו, אדמה, טבע, אלהים. לא האמנתי לרובן.

אמונה מבחינתי היא תשדורת על תדר של אמת. מניפולציות על נושא ה"התחברות" אינן עובדות . תראפיה קבוצתית חסרת שחר.  "דיוואן הלב" מתחילים לגעת באמת, הגם שהיא ממשיכה את הקו של הלהקות הנ"ל.

לא הצטרפתי  לקהל המזמר-מרקד בזאפה, מצד שני, כמו בהקשבה לדיסק, הפיוט והשירה של החבורה זו נעים באפיק נוגע ומגיע גם בלי שאצטרך להרים עיניים מעלה. זהו אפיק אסתטי מאוד של הרמוניה מוסיקלית בשירה ובנגינה, תוך שזירה אטרקטיבית של אלמנטים מתרבות המזרח על שלל סגנונותיה. המאהוול התימני, הניב המרוקאי. הצליל הטורקי.

חסרו לי יותר התנסויות מוסיקליות, עיבודים יותר מיוחדים. הצליל של אמיר שהסאר בכלי נשיפה וגם בשירה אוריינטאלית אקזוטית שלו –  העניקו את התבלין המוסיקלי של הערב. כנ"ל הנגינה של שחר קצ'קה בגוני (נבל אפריקאי)

אבל כמו שכבר כתבתי על הדיסק, אין ספק: מדובר בפרויקט שמנסה להחזיר עטרה ליושנה, לגעת באמת מזווית המסורתית העתיקה, אבל לא לגמרי להתנתק מהחדש. לשיר שירת יחדיו טהורה, מתוך כוונה שבקדושה

כדאי לציין שההרכב שהגיע לזאפה אינו ההרכב הקבוע של הדיוואן, אלא הרכב גדול חבר לצורך השקת האלבום. אודי בן כנען (באס), שחר קצ'קה (נבל אפריקאי) נועם חן מנגן עם ההרכב בהופעות לפי הצורך. הם נמנים על ההרכב הקבוע. נגן כלי ההקשה הקבוע של ההרכב (באלבום)  ארז מונק, לא הגיע לערב הזה וכנ"ל  מארק אליהו (קמנ'צה וסאז).

נדמה לי שזה מה שיפה בקונספט של ההרכב,  שיכול ללבוש ולפשוט צורה ולהמשיך להלך קסם על המקשיבים, ועל כך צל"ש לגיל רון שמע, האיש שממשיך להוביל ולהנהיג את הפרויקט.

גיל רון שמע- שירה, כלי הקשה, אלון אמאנו קמפינו: גיטרה, עוד, שירה, דביר כהן- שירה, ינון דרויש- שירה, ליאת ציון- שירה, אודי בן כנען- באס, לירה, בגלמה, אמיר שהסאר-  כלי נשיפה, שירה , נועם חן- כלי הקשה, שחר קצ'קה – גוני (נבל

שירים: שלום עליכם מלאכי השלום, כאיל תערוג, שמעתי שמעך, שיר המעלות, שר הממונה, יעלה יעלה, נוח, נשמת כל חי, נבי נבי, הללו, ברכת הכוהנים

 קטעים מההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

8 תגובות

 1. היינו בזאפה 17/8 היה מדהים, מוזיקה מבית אבא ומהמקורות, כל מי שמוזיקה יהודית מדברת לנשמתו חייב לראות,
  אנחנו בטוח נחזור להופעה נוספת.

 2. להקה מדהימה, השמיעו לי כמה שירים שלכם ואני רוצה לשמוע עוד.
  מתי יש לכם עוד הופעה? אני רוצה לדעת.

 3. אתמול ה6 לאפריל הייתי בהופעה בזאפה בהרצליה הם נתנו הופעה אלוהית !
  כל אחד ואחד מהם פשוט כישרון נדיר והשילוב יוצא
  מושלם !
  הרכב יוצא מן הכלל כובש !
  יש המון מוזיקה בעולם אבל אייכויות כאלה רואים
  רק כשהשילוב הוא כזה שמיימי
  תודה רבה "שנולדתם" הכנסתם בי חיים .

  באהבה גדולה ועוד הרבה הופעות – רוית

 4. בדרך כל אני לא כותב תגובות, בטח לא לביקורות. אבל במקרה הזה, ראיתי כי כל מילה בסלע. ובעצם המבקר כתב בדיוק מה שאני חש כלפי הצלילים הנובעים מהדיסק (בהופעה לצערי לא הייתי).

  רציתי לאחל לחברי הדיוואן: "תמשיכו ליצור את המוסיקה המדהימה הזו שנוגעת במיתרי הלב, תמשיכו להיות מי שאתם, ואל תפסיקו להופיע ולרגש כי אתם העתיד שלנו, של המוסיקה ואני מאמין שגם של החברה רבת השסעים שלנו. אתם יכולים לאחד סביבכם את כולם"

  יוסי

 5. בדרך כלל אני בוחר שלא להגיב על ביקורות אבל הפעם זה באמת מיוחד.

  כבר 6 שנים שאנו כמוזיקאים בוחרים להעמיק את הקשר האמיתי שיש בין כל אחד מאיתנו ובין המסורת האישית והקבוצתית.
  אנו נותנים ביטוי לזכרונות הילדות שלנו ושל אחרים , לטעמים הניחוחות והתבלינים שחקוקים על לוח הלב של כולנו כאומה מאז ועד היום.

  אנו בוחרים בכך באמונה ומתוך חיבור אמיתי .
  יפה לראות שיוסי, רואה ומעריך את עבודתנו נכון.
  אני מעריך אותו על כך מאוד ומודה לו.
  אנחנו מזמינים את כולם להיות חלק מהדיוואן. הקמנו את זה כדי שתרגישו בבית .
  אהבה
  דביר

 6. כל מילה אמת,החבורה המופלאה הזאת לוקחת אותך למקום בו כולנו רוצים להיות,מקום בו הלב פתוח לכל.
  המוסיקה מחלחלת ומהדהדת,מדהים לפגוש קשת של גילאים,.מסורתים וחילונים.
  "כאייל תערוג על אפיקי מיים,כן נפשי תערוג אליך אלוהים"
  הערגה עליה שרים הדיוואן הוא למקום בו כולם פוגשים בכולם בלב פתוח,באהבה חוכקת כל.
  בחבורה הזאת טמון מסר,ותודה לאל הוא הולך ונקלט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות