האקורדיון

0/5

אקורדיון (מפוחון בעברית) שייך למשפחת כלי הנשיפה – מנגן בתנועת מפוח, ושואב ופולט אוויר להשמעת צלילים שונים. הוצאת הצליל שלו שונה מזו של העוגב המשתמש בחלילים. צלילי האקורדיאון מופקים מהרעדת לשוניות מתכת. באמצעות קפלי המפוח המופעלים ביד שמאל, האקורדיוניסט מכניס אויר אשר עובר דרך לשוניות המשמיעות צליל הדומה למפוחית פה. המפוח דוחף את האוויר דרך מחילות אל הלשוניות. לכל לשונית יש צליל מיוחד משלה. המנענעים ערוכים משני צדדיו המלבניים של האקורדיון. כל מנענע כזה פותח פתח לכניסת אויר ללשונית ומפיק צליל אחד, באופן שבלחיצת מנענעים שונים, מפיק האקורדיון מגוון צלילים.

כול האקורדיונים בנויים משלושה חלקים עיקריים – החלק הימני המפוח באמצע – והחלק השמאלי שבו מצויים הצלילים הנמוכים [באסים] באקורדיון הפסנתר – נתונים לשוניות הצליל בתוך בית המפוחיות בדומה למפוחית פה -. ואינן נראות כי המפוח מסתיר אותם. בצד ימין נמצא לוח המנענעים, שדומה לזה של הפסנתר, ומנגנים בו ביד ימין, ולעומת זאת, ביד השמאלית מפעילים את המפוח וגם לוחצים על כפתורים הערוכים בשורות הצד השמאלי של האקורדיון. היד הימנית מנגנת את הנעימה וגם את האקורדים , והשמאלית משמיעה את הבס ואקורדים לליווי.

האקורדיוניסט מצמיד את הכלי אל החזה בעזרת 2 כתפיות המאפשרות לנגן ידיים חופשיות – בצד שמאל קימת חגורה מלמעלה ועד למטה המאפשרת לו להכניס את יד שמאל ולפתוח את המפוח וגם לסגור .

אקורדיון הכפתורים או בשמו הנכון אקורדיון כרומטי פופולארי במיוחד בארצות אירופה – מזוהה בכפתורים המופעלים ביד ימין וגם ביד שמאל – 5 שורות או 4 שורות. -אקורדיון עם 4 שורות מנוגן בצרפת . והמעניין הוא שבכול ארץ נבחר הטון דו [C] בשורה אחרת בתוך 5 השורות שביד ימין. באקורדיון הבולגרי ישנן 6 שורות כפתורים ביד ימין – הכפתורים ביד השמאלית זהים בכול הסוגים הללו .

הבנדוניון – בדומה לאקורדיון הכפתורים הוא קטן (בצורת משושה ללא כתפיות – אלא חגורות קטנות המצמידות את כפות הידיים אל הכלי). הבנדוניון משמש בעיקר את מוזיקת הטנגו ונפוץ בארגנטינה – ההבדל בינו לבין האקורדיון המסורתי הוא בשוני בין הצליל כאשר פותחים את המפוח ובין הצליל בסגירת המפוח. הבנודיוניון דומה לאקורדיון דיאטוני

 

אקורדיון דיאטוני: הוא אקורדיון שבצד ימין ישנן שתיים או שלוש שורות ובצד שמאל שתי שורות בלבד של בסים יסודיים ללא כפתורי אקורדים .כמו הבנדוניון – הצליל שלו משתנה כאשר פותחים מפוח או סוגרים.

צליל האקורדיון מזוהה ביו השאר עם   סגנון המוזט הצרפתי (Musette)

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות