האיש שבקיר העמותה למורשת הזמר העברי

שמשון בר-נוי

הפצה: אן.אם.סי
3/5

לא יהיה מוגזם לומר: פעם שרו ככה. היה היו זמנים. בריטון יפהפה ומהדהד ומאנפף משהו במבטא קצת רוסי. מי הוא השמשון בר-נוי הזה? אני בטוח ש"יש לי כינרת" בביצועו יעלה את מפלס הגעגועים אצל כמה קשישים ולא רק. ככה לא שרים היום. ככה לא מעבדים היום. אנחנו על הסקאלה הנוסטלגית. המילים והלחן של צבי בן-יוסף. והנה כבר מגיעים הקול והצלילים של עוד שני להיטי פורטיז ופיפטיז הואלס האקורדיוני של "האיש שבקיר" (יהודה פרדיס-מאיר הרניק) שברי סחרוף חידש, "את חכי לי ואחזור" הנורא רומנטי ושרמנטי (קונסטנטין מיכאלוב סימנטוב בתרגומו של אברהם שלונסקי, לחן – שלמה דרורי) המושר בשגיאת עברית – אחזור בפתח. אבל מה זו שגיאת עברית לעומת הפתוס הגואה. של בר-נוי.  
איפה אני כאן? ילד בשכונת קרית שלום בדרום תל-אביב, צמוד לרדיו Philco, שומע מה שיש. ישראל יצחקי, יפה ירקוני, שושנה דמארי, אריק לביא. אני לא הולך להלאות בהסטוריה של השיר העברי. ערן ליטווין ונחצ'ה היימן יעשו את העבודה טוב ממני (חוברת הדיסק המצוינת) כדי להחזיר את שמשון נוימן, הלא שמשון בר-נוי (1922-1988) לתודעה.
ואומר רק שיש כאן חומר להתרפקות. למשל: הסיפור של נחצ'ה הילד על ההתגנבות שלו כילד אל מתחת לפסנתר בגינתי-ים בתל-אביב כדי לראות את רגליו של הזמר הנערץ בהופעה.
אבל השירים הם הגיבורים. השירים והקול. בר-נוי לא הלך דווקא על אופנת השירים ה"סלוניים" – טנגו, ואלס, פסדובלה, הגם שבחלק מהשירים הם קיימים.
קבלו את "קרה זה רק הפעם", "הורה נהלל", "סימונה מדימונה". שמו של המעבד שמעון כהן נמצא בשירים רבים.. אין ספק שידו הייתה בעיצוב הזמר העברי של אז. ניסו לעשות המיטב בהפקת סאונד סבירה. חלק – בהצלחה. חלק – כישלון. הדואט עם יפה ירקוני – "קרה זה רק הפעם" נשמע כמו מתקליט שרוט ללא תקנה. אבל מברוק על המפעל הזה של העמותה למורשת הזמר העברי שנחצ'ה מנהל בזיעה ובאהבה. ושמעעלה את שמשון בר-נוי והקול המסתורי שלו מן האוב.

שמשון בר-נוי יפה ירקוני – קרה זה רק הפעם

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. מה לא הייתי נותן בכדי לקום עוד פעם בשבת בבוקר ולשמע שוב את יש לי כנרת או את חכי לי ואחזור, האמת שהשיר מי מכיר את האיש שבקיר קצת הפחיד אותי אז וזכור לי ששאלתי שאלות בענין… ילד של שנות החמשים,….מתגעגע לתקופה למשפחה, וזה תוקף דווקא מאוחר בלילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות