JUNGEL

אייל גולן

מילים: יוסי גיספן, לחן: עדי לאון. עיבוד: תמיר צור. הפקה מוסיקלית: תמיר צור ויוסי גיספן
3/5

התחלתי לשם שינוי בקליפ (וידאו). נעבור לכתבנו בג'ונגל האפריקאי. אייל גולן על כיסא הבמאי. אם JUNGEL, אז שיהיה ג'אנגל. אני הרגשתי מתחם "הישרדות". את הרצון לברוח מהקדמה הטכנולוגית לאיזושהי חברה שבטית ולחיות חיים אותנטיים, יענו בטבע של הג'ונגלים – הופכת תעשיית הרייטינג לאינסטנט. גם כאן – השבט לא שבט, הבגדים פלסטיק, המדורה – מדורת ל"ג בעומר, הרקדנים כמו יצאו מחוג לדיסקו. היחידים שנותנים איזשהו צבע אותנטי לקליפ – הג'אנגלרים עם האש – הם דווקא לבנים. אבל אני אקבל את ההערה של חייך – עזוב אותך מאותנטי, תאכל אותה, ממש כמו הסיום המחויך של הקליפ – אייל גולן על כיסא הבמאי אומר "קאט!" ומחזיר לעולם הטכנולוגי. בואו נגיד שניסיתי.

ועוד לפני שאעבור לשיר עצמו, תמהתי מדוע השורה שהגיעה עם הטקסט על הנייר – "נ נח נחמן נחמן מאומן", לא נשמעת בקליפ ובשיר. אילו הייתה נשמעת – הייתי מחייך יותר. אבל אוזני קלטו רק את ה"נ הנה נה נה נה" הג'ונגלי הסתמי.

לעצם השיר: אני מבין את הצורך של אייל גולן להמציא את עצמו קצת מחדש. ג'ונגל, שבטים, אפריקה. צבע אחר. קצב אפרו דאנס. האדרת אמנם אחרת. אבל הגברת – אותה הגברת. השיר: הצהרת אהבה על רקע, יענו, יותר נקי, בראשיתי, בלי כל הטכנולוגיה, בלי הגוגל והשטרודל. הרומנטיקה יכולה להיות יפה יותר מול השבטי והפראי הזה. אפשר היה להעביר את התסריט הזה של הזוג המושלם גם לדגניה לפני 80 שנה. גם אז הרומנטיקה הייתה יכולה להיראות תמימה, נקייה יותר. אבל מוסיקה של שירי סוכנות ממש לא תתאים, אז אפריקה, קצב, יללות ונהמות פראיות.

גיספן יודע שאת האינסטנט הזה יכול ליצור רק בן המערב. החלום הזה לא שונה משירי החתונה האחרים. אגב, אם אפריקה – למה לא להישאר שם. לפי הטקסט – האוהב נושא את האהובה גם "רחוק אל המדבר"  – שאף אחד לא ימצא אותם. לא בטוח שהיא הייתה אוהבת. מדבר – נשמע פחות רומנטי. שישאר כבר באפריקה.

מוסיקה: דאנס שהזכיר לי יותר יורופופ דיסקו מקושט כינורות אוריינטאליים של השבעים מאשר דאנס אפרו של האלפיים עם הנ-נה-נה-נה הזה. אייל גולן? ממש לא יוצא נשכר מזה כזמר נטו. להיט מחויך לגיוון הרשימה שבקיסריה ובהיכל ירים את הקהל.

אם אני ואת היינו נולדים בג'ונגל/ במקום שאי אפשר למצוא אותו בגוגל/ פשוט מבודדים מהעולם/ עמוק בתוך היערות של אפריקה// אם כמו צייד היו לוכדות אותי עינייך/ ממרחקים אני הייתי בא אלייך/ מבית אביך לוקח את ידך ומתייצב איתך לפני השבט/ אומר אני שלך ומתחייב לתת לך את כל מה שאת אוהבת. פזמון : נ הנה נ הנה נה // אם אני ואת היינו נולדים בג'ונגל/ במקום בו אין מקלדת דאבל יו או שטרודל/ הייתי שם זמר רומנטיקן/ ואת היית הכי יפה באפריקה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

24 תגובות

 1. יוסי, פה אני לא מסכים אתך.
  הטקסט יחסית באיכות סבירה והלחן סבבה.
  זה לא עוד שיר עם: אלייך ובלעדייך
  ועוד משפטי פלסטיק דביקים.
  לשיר הזה בהחלט מגיע ניקוד גבוה יותר לטעמי.

 2. שיר גרוע מאוד,נקודה
  לאייל גולן לא מגיע טקס ולחן כל כך גרועים..
  אין מצב שהשיר יצליח!! למרות שזה אייל גולן הגדול

 3. חרתא ברתא ל-19. מה אתה חושב, שאם חו"ל אז אז הכול סבבה. גם שם יש המון שיט ובארץ לא חסרים אולפנים מעולים. למה לא לפרגן לאנשים פה – למה מה רק כשיורים עלינו כולנו פתאום פטריוטים יענו עם אחד???
  ג'ונגל הוא פה לא צריך לברוח רחוק חחחחחחחחח

 4. כרגיל,אייל פורץ דרך ,שיר שעוד לא נעשה כאן בארץ,מבחינת עיבוד והפקה,לחן וגם הטקסט מצליח להעלות חיוך ולצאת מהשבלוניות של רוב השירים הקצביים שיוצאים בארץ בתקופה האחרונה….אייל מספר1 בארץ,אין לו מתחרים בכלל באף ז'אנר,הוא נמצא במעמד שהוא יכול לשיר ולנסות כל דבר,וזה עדיין יהיה להיט….מחכים לאלבום החדש במרץ….

 5. גב' רנה עם רצית שסבתא שלך תהנה היית צריכה לקחת אותה להופעה של אייל גולן אני הייתי בכולם ולא ראיתי שאף אחד עמד על הכסאות ודרך אגב אין לך תרבות לנהל שיחה במקום להתווכח תנסי להבין את הדברים וטיפ קטן את סבתא לוקחים להצגה טובה .

 6. כפי שהבטחתי, העלתי מאמר על הנושא. תודה לכל המגיבים.
  שבת- שלום.

 7. למלי, דבר אחרון, כי אני רואה שאת חוזרת על אותם הדברים כל הזמן (וגם בשגיות…חחחח)
  לקחתי את סבתא שלי להיכל התרבות לראות את קובי פרץ, כולם קמו ונעמדו על הריפודים (מעניין אם גם את עולה עם נעליים על הספות בבית שלך) והלכה לה כל ההנאה, כי כולם הסתירו לה והיא לא יכלה לעמוד. אז עם כל הכבוד לשדרוג של היכל התרבות אני בבית המזרחי שלי לא חונכתי לטפס על ריפודים וזה חלק מהעניין. והשירים הם לא רק שלך. גם אני אוהבת לשמוע אותם בשמחות ובמכונית שלי אבל אני לא אטומה לביקורת עניינית.

 8. אייל גולן זמר ישראלי
  וכבר מזמן לא רק זמר "מזרחי"

  הוא פרץ את הגטו של הכניסה למיינסטרים
  עם אתניקס

  ואחר כך בזכות עצמו

 9. לרנה…. א. היכל התרבות לא שייך רק למוזיקה העיברית שכנזית ב. היכל התרבות וקיסריה קיבלו שידרוג משמעותי מאז שצמרת הזמר המזרחי מופיעה בהם
  ג. בקשר לשייכות הז'נרים לא יתכן שמבקר מוזיקה יקטול באופן קבוע את כל השירים המשרחיים שהוא מבקר
  ד. חשבתם על זה שאולי אנחנו אוהבי המוזיקה הים תיכונית הישראלית אוהבים בדיוק את המילים והלחנים של השירים שלנו כמו שהם ?

 10. ל11-מלי, לא חשבתי להסתחבק איתך. אם את בקטע של ז'אנרים אז גם את השתכנזת… אבל את בטח לא כי את מוציאה את כל מי שלא בז'אנר שלך מכלל עם ישראל. חוץ מזה אם יוסמיוזיק לא שייך לעם ישראל מה'כפתלך מה הוא כותב. ממילא עם ישראל רוקד על הריפודים של היכל התרבות אז מה זה כבר משנה.

 11. ל 8 . . עם כל הכבוד לעמיר בניון ומיכה שיטרית וקובי עוז ..אולי בשבילך הם אמנים מיזרחיים , אבל מי שאוהב את המוזיקה הישראלית ים תיכונית , יודע שהם לא נספרים בכלל כזמרי הז'אנר . יכולת גם למנות את ריטה , וגלי עטרי . ואייל גולן הוא זמר מזרחי מובהק , ונותן לכל עם ישראל מעצמו ומשיריו שכל כך אהובים .. אז שימו לב , שאדון יוסמיוזיק קוטל כל שיר מיזרחי שנהפך בדרך כלל ללהיט ..ושיר של איזה זמר שאלוהים יודע מי זה ..אבל הסגנון עלקק יותר משוכנז..אז הוא מריע לו . אז תתעוררו , כי עם ישראל חולה מוזיקה מזרחית .

 12. מלי, רנה, דניאל, נעמה, ענת וכל מי שהגיב ןיגיב לביקורת: תודה רבה לכם. בקרוב מאוד אפרסם תגובה נרחבת על הביקורת בפרט ועל נושא המוסיקה המכונה "מזרחית" בכלל.

 13. למלי
  שלמה בר, קובי אפללו, קובי עוז, עמיר בניון ורבים אחרים, עד כמה שידוע לי לא נולדו בפולניה :-))) אז למה ללכלך???
  עד שסופסוף יש אתר רציני…

 14. ל.. 6 . שימי לב לכל הסינגלים שרצים כאן באתר ותביני שמי שלא ''מזרחי'' מקבל יחס אוהד וטוב , ומי שמזרחי , נועד מראש לקטילה , על אף שרוב השירים המזרחיים נהפכים ללהיטים ..ואייל גולן ? סוף סוף עשה שינוי של שיר אחד…אז מה קרה ? תפרגן

 15. ל-3
  מלי, את וחבריך מתייחסים למוסיקה של אייל גולן וחקייניו כמוסיקה מזרחית – אל תעליבי את המוזיקה המזרחית!!!
  דברי על מוסיקת חאפלות וחתונות. זה בסדר שיש מוסיקה לשמח אנשים, אבל זו לא מוסיקה מזרחית אמיתית.

 16. למר חרסונסקי.זה מתסכל לראות בקורות שלך שמתייחסות רק למילים .מה עם המנגינה ,העיבוד הגשת השיר ההפקה המוסיקלית ,זאת לא אומנות.אם אתה עסוק בטקסטים למה יוסי מיוזיק.תעשב טקסטי מיוזיק.אנחנו עובדים ואתה אף מילה כל הזמן חוזר על אותה בקורת שחוקה. תגוון.

 17. דווקא ממך הייתי מצפה להעריך זמר כמו אייל גולן , שאם תשים לב הוא היחיד שמעז לעשות עוד סגנונות חדשים ולא תקוע כמו כולם שעושים משיר אחד עוד 10 שירים . לדעתי ג'ונגל זו יצירת מופת , והחדשנות שבעיניין רק מחדדת את החושים של אייל גולן וחושפת אותו לעוד סגנונות חדשים .

 18. אתה כל הזמן כותב שהמוזיקה המזרחית נישמעת בנאלית והיום שהביאו משהו חדשני מעניין ויוצא דופן אתה קוטל שוב כנראה שאת המוזיקה המזרחית אתה לא אוהב וחבללללללללל

 19. ל-1
  דווקא יצא מזה בסדר בביקורת, תקראי טוב, יש המון דברים טובים.
  מתה עליך גולןןןןןןןןןןןןןןןןן

 20. כבר נוכחנו לדעת שאייל הרבה יותר חזק מכל מבקר …אתה פשוט יוצא לא אמין .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות