חגיגת מוסיקה מניו-אורלינס

אוון כריסטופר Evan Christopher

זאפה הרצליה
4.5/5

לא כל ערב יש הזדמנות לשמוע ג'אז ניו-אורלינס, כמו שצליל ניו-אורלינס צריך להישמע, מכלי מאוד טיפוסי לסגנון כמו הקלרינט, ועם זאת לא להרגיש שחזרת שמונים שנה אחורה. אוון כריסטופר היה האיש של הקלרניט במרכז הבמה. הצליל שלו לקח אחורה וקדימה בזמן. שורשים ומסורת ג'אז מצד אחד, אבל לא התרפקות על צליל  "נוסח ניו אורלינס" הישן בנוסחים השונים כמו הקריאולי של ג'לי רול מורטון. פתאום עם ההרכב הישראלי המצוין שלו – יש חיים לג'אז הזה.

המוסיקה אינה מסע הקיטש לתיירים לג'אז המקושר עם ניו-אורלינס, אלא ג'אז חי, נושם ובועט, שמקורותיו אכן נובעים מהמקום בו הג'אז נולד, מקורות מים חיים וזורמים עד היום. כשכריסטופר אוון מנגן, אני שומע את הצליל הישן כפי שהוא צריך להישמע עכשיו. 

קיבלנו כמעט שעתיים מוסיקה של שמחת חיים ווירטואוזיות. כריסטופר מאוד תקשורתי – עם הנגנים. מראה כמה הוא נהנה לשתף פעולה (גם מזהיר שאנחנו רואים אותם בפעם האחרונה, כי הוא לוקח אותם איתו), וגם עם הקהל – בקטעי קישור מאוד מלמדים, מספר את הסיפור מאחורי כל קטע שהוא ינגן, מחלק סיפורים ואנקדוטות.

כששומעים את אוון כריסטופר נושף  – מבינים עד כמה אפשר להעניק חיים חדשים לסגנון הישן. צליל רהוט, מלא הבעה ונשמה. כשמדובר בקלרינט ג'אז. ג'אז מסורתי הוא סוג של שפה שאתה משתמש בה בדרכך. כריסטופר יוצר צליל משלו, גם מוסיקה מקורית המתבססת על הג'אז המסורתי, גם זה של המוסיקה הקריאולית של ניו-אורלינס.

אוון כריסטופר מקרין ביטחון ומיומנות, וכשלצידו מאלתרים נגנים מהשורה הראשונה – הוא פורח. הצליל נשמע טבעי ואורגני, שלא יכעיס גם בעלי טעם מתקדם בג'אז. הנגינה של עמוס הופמן בגיטרה היא בדיוק ההבדל בין התרפקות על העבר מול חידושים והמצאות של ההווה, כנ"ל הטרומבוניסט יונתן וולצ'וק – שנגינתו המצוינת פגשה את אוון בצמתים הכי נכונים. השניים שהשלימו את הסקשן בריתם מצוין – שי זלמן המתופף ונגן הבס אסף חכימי. החיבור זרם. הנגנים נהנו מכל רגע.

ככה זה בג'אז: בשביל להגיע לסאשן טוב, אתה לא צריך שעות נגינה יחדיו, אלא רמת  נגינה ואינטראקציה טבעית. גם נגנים שנפגשים לחזרה וחצי, יכולים בסוף הערב להגיד לעצמם: ואללה. בקינוחים קיבלנו את אוון כריסטופר זמר הג'אז משלב סקאטינג ואלתור, אבל את אוון נזכור בזכות ה"שירה" בקלרינט.

אוון כריסטופר – קלרינט, הופמן – גיטרה, יונתן וולצ'וק – טרומבון, אסף חכימי – בס, שי זלמן – תופים

 

Make Me a Pallet on Your Floor, Apex Blues,Indiana, Mamanita, Buddy Bolen's Blues, Jubilee, Mood Indigo, When I Grow Too Old To Dream, Delta Bound.

 

 

 

אוון כריסטופר Evan Christopher – קטעים מההופעה

Evan Christopher Live At The Zappa

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות