לקראת ההופעות

פיטר מרפי ולהקתו

26.7 במשכן לאומנויות הבמה, 27.7 ביט חיפה
5/5

לקראת ההופעות במשכן לאמונויות הבמה בת"א  (26.7) ובביט חיפה (27.7) אני חוזר לפיטר מרפי של נובמבר 2009 בבארבי.  אנשים שלא נולדו, או שמצצו שד כשהכל קרה – התכנסו בבארבי כאילו מדובר באמן הרוק הכי חשוב בעת הזו. ומי שיגיד שלדידו פיטר מרפי הוא עדיין אמן הרוק הכי חשוב – לא אתעמת איתו.
גם מרפי לא האמין שאפשר לעלות בעוצמות אהדה כאלו את רוחו מהאוב של האייטיז. הוא סיפר על טראומה-פאניקה קשה בסרביה (השתילו סמים באוטובוס של הלהקה) שכמעט הרסה לו את הטור. ואז המחשבה להגיע עוד לישראל הבעייתית מרחוק ואחר-כך ללבנון הייתה משהו כמו להתעמת פנים מול פנים עם השטן. והנה – לא רק שלא נורא, אלא טוב מאוד.
אישית – פגישה מחודשת מסעירה פנים מול פנים עם אחד האהובים עלי – שנסונר רוק, שילוב של יוצר פואטי וזמר דרמטי, פוסט פאנקיסט של האייטיז שכמעט כל שיר שלו הוא הצגה קטנה, מתוזמרת היטב, של הבעת כאב ואמת. הצגת רוק. את פיטר מרפי, אגדת הניו-ווייב של שנות ה-80, המוכר גם כסולן הרכב הרוק גותי "באוהאוס" (שהתפרקה ב – 1983) שמעתי ב- 1990 בהופעה בקולנוע דן, מועדון הרוק המיתי בת"א. 19 שנה אחרי – והאגדה האורבנית כאן. נכון שהחוויה שונה לחלוטין, אבל עדיין נותר לא מעט ממי שפעם הקרין מסתורין קסום מיוחד. עדיין הקול העמוק הבלעדי הזה שאין לי מושג מאיפה הוא מוציא אותו, התיאטרליות אמנות הרוק.
מרפי השתוקק לשיר את החומרים החדשים שלו. נדמה לי שהם השתלבו ברוח הנוסטלגית שנשבה במועדון. והנה – החיבור בין ישן לחדש הוליד את אחת מהופעות הרוק היותר מדליקות-מרגשות שהיו כאן לאחרונה כולל השירים שלל באוהאוס והקאברים לרוקסי מיוסיק (In Every Dream Home a Heartache) לג'וי דיביז'ן (Transmission) לדיוויד בואי ( (Ziggy Stardust
תגידו שאצל מרפי זה היה צפוי – ועדיין יש מידה של הפתעה – גם בחומרים של החדש. תוסיפו הרכב נגני רוק (אוריינטציית גיטרות) שבאמת היו ראויים לנשיקה על הראש שפיטר נתן להם בסוף הערב, ונדמה לי שהם התלהטו מרגע לרגע.
פיטר עצמו היה נינוח, מצב רוח מצוין, מצחיק, אפילו פטפטן וכל כך ידידותי למשתמש, שהוא לא ויתר על לחיצות ידיים עם הקהל שעזר להזרים אנרגיות להופעה, מה שיצר ווייב טוב באוויר והעלה טמפרטורות שהגיעו לשיאן בגרסה אקוסטית מצוינת ל – Strange Kind Of Love, שיר נפלא מימי באוהאוס, קאבר מרטיט לזיגי סטארדסט של לדיוויד בואי. ווט א גרייט נייט. ווט א וונדרפול נייט.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות