אישה מורדת Rebel Woman

צ'יאוניסו Chiwoniso

cumbamcha התו השמיני
4.5/5

צ'יאוניסו Chiwoniso Maraire – היא האישה המזמרת האמיצה של זימבבואה.זמרת שמייצגת של האיש ברחוב, תומכת נאמנה של זכויות האדם וצדק חברתי וכלכלית, על רקע הבעיות שפקדו את המדינה. ב-  Rebel Woman, האלבום הראשון שלה מזה עשר שנים –  מציעה הזמרת מאבק לצד תקווה. הצלילים הם צליל המסורת האפריקניים של המדינה, אבל Chiwoniso  היא כבר ילדת הגלובליזציה התרבותית, ושיריה משקפים השפעות רב תרבותיות. אביה Dumisani Maraire, מוסיקאי לקח המשפחה לארה"ב בתחילת השבעים. נגן mbira שקיבל תואר באתנו מוסיקולוגיה באוניברסיטה של וושינגטון בסיאטל. Chiwoniso נולדה בוושינגטון ב-1976. גדלה על המוסיקה של ארצה, אבל ספגה סול וריתם נ' בלוז מג'יימס בראון דרך מיייקל ג'קסון אריתה פרנקלין וגם רולינג סטונס באך ומוצארט. 

האלבום החדש הוא בפירוש אפריקה, בהפקה עכשווית. Rebel Woman נשען על שיר העוסק במאבק האישה על עצמאותה ב – זימבבואה, ארץ שבה החוקים הופכים אותה לנחותה.

הצלילים הם כשלעצמם – הם תמצית המוטו של השתחררות של האישה האפריקנית מכבליה – מודרניים ועם זאת אותנטיים בנשמתם. מוטיבים אפריקנים, אבל גם גרובים מערביים.

קולה העוצמתי של משתלב נפלא בהפקה המהודקת של Keith Farquharson. בין הנגנים המצוינים שהשתתפו באלבום – קשת רחבה שכוללת גם נגנים של חברת המוסיקה Cumbancha, וביניהם רוני עברין הישראלי מהפרויקט של עידן רייכל שהשתלב בין נגנים מרחבי אפריקה ומהעולם הגדול. צ'יאוניסו עוברת בקלות משפת זימבבואה – Shona של שבטי הבנטו לאנגלית בשירים העוסקים בכוחם המרפא של בני הדור הותיק (Vanorapa), מזדהים עם האנשים העמלים (Matsotsi)  וביופיים של האזוריים ההררים בבחינת – תבנית נוף מולדתם. (Gomo).

Chiwoniso Rebel Woman

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות