תנשמי Breath

ינון מועלם Yinon Mualem

מגדה
4.5/5

ינון מועלם שר "שתי נשמות תועות מהלכות באטמוספרה". ובהמשך "תנשמי תנשמי/ תקחי חזק אל הריאות/ הוא גדל שם בתוכך/ עושה שם נפלאות". כנראה, ארע משהו אישי מיוחד שינון מועלם בחר לכרוך נשמות תועות עם לידה, להעניק את התחושה המופלאה וגם ולכרוך בהיבט היסטוריוסופי וגם לשיר את זה בקולו – משימה שנגן כלי ההקשה הוא מתנסה בה לראשונה. את השיר מלווה צליל יפהפה של קוואל, חליל כרומטי המנוגן בארצות כטורקיה ואזרבייג'אן. י
ינון מועלם יוצא מצניעות, אינו מתיימר להיות "זמר" אלא לתת קולו ככלי שמעביר תחושה.

אני עוקב אחרי ינון מועלם זה כמה שנים. מוסיקאי מחונן שחי לא מעט שנים בטורקיה, ספג את תרבותה, אפילו התערה בה. איש הקשה, מוסיקאי ברמ"ח אבריו, יוצר אקלקטי בחיבור שבין מזרח למערב. בין מוטיבים טורקיים למוסיקה יהודית.

"תנשמי" הוא אלבם אישי יותר מקודמו Telveten שהציע שעטנז מרהיב של מרקמים מוסיקליים. כאן הרצון של ינון הוא לספר סיפור: הדיסק  מתייחס לחלק למסע המוסיקלי של חייו מאז עבר לטורקיה ב-2002 ועד חזרתו לארץ. האלבום לדבריו מייצג את שתי הנשמות שלו (ראו מעלה) ה"טורקית" ו"היהודית" והשינוי המשמעותי בחייו – הפיכתו לאיש משפחה שהכניס מימד חדש לחייו – יציאה מתוך עצמו אל היקר החדש בחייו. מצד שני, העובדה שחזר לישראל עם משפחתו הטורקית אומרת געגועים לנשמה האחרת – הטורקית.

אבל בסופו של דבר זוהי נשמה אחת, הנשמה שמייצרת מטעמים מלודיים קצביים מתוקים ומלהיבים כמו Abu – כולל אלתור לעוד ולקוואל, קונטרה יפת צליל לכל מה שאנחנו קוראים כאן  בטעות "מוסיקה מזרחית". זוהי המוסיקה המזרחית הלא ממוסחרת שהייתה צריכה לשלוט במחוזותינו.

אין ספק: לאותנטיות של האלבום החדש מוסיפים הצלילים שמפיקים הנגנים הטורקיים שמועלם בחר לדיסק, שמצליחים לחבור לצליל המערבי ברגישות מופלאה ולהעניק את הטאץ' שלהם.. הקטע "בדידות" (Lonely) הוא יצירה בזעיר אנפין שמגלמת בתוכה את שתי הנשמות של מועלם.

קולו נקי יותר, מעודן יותר ב"אנא חסדך" – שבו משתלבת דילק רעייתו (הטורקיה במוצאה), הטון הרך, התמים-ראשוני בשירתו מגיע גם ב"על מה ולמה" – מנגינה במקצב מעין אפרו קריבי, טקסט שנכתב בהשפעת "האדם מחפש משמעות" של הפסיכיאטר וניצול השואה, ויקטור פרנקל, שציטט מניטשה – טקסט שמנסה לגעת בתובנה משמעות הקיום  "כל אחד בחייו צריך איזה למה כדי לשאת את כל האיך"…

ינון מועלם מנסה לחבור למוסיקה הינדית בקטע וירטואוזי של עם  הכנר הצועני Serdar Pazarcioglu.  "על ההר"  – מלודיה מקסימה מעוטרת בקולות אווירה שמוסיפים לתוגתו.  

"ראסט" שהולחן עבור בנו ג'אן ראסט מופיע בשתי גרסאות – קטע מלודי פיוטי מלא נשמה וכוונה באינטראקציה של הקוואל וכלי ההקשה. זה הקטע שהולחן בטרם היוולדו. "ראסט קטן" שמסיים את האלבום כבר נשמע בכיו של הרך הנולד – הפעם בליווי צליל קלימבה.

נשמותיו התועות של מועלם ממשיכות במסעו המוסיקלי באוריינטציה יותר אישית מהאלבום הקודם – כולל שירתו הווקאלית –  ועדיין שוזר בצורה מרתקת את הגוונים המלודיים והקצביים המרכיבים עולמו המוסיקלי.

 

הנגנים: 

ינון מועלם -Yinon Mualem

סינאן ג'ם אראולו-sinan cem eroğlu
ג'נק ארדואן-
cenk erdoğan

סומרו אאיריורויין- sumru ağıryuruyen

וינסנט קופרי- vincant Couprie

סרדר פאזארג'יאולו- serdar pazarcıoğlu 

האקאן גורבוז – hakan gürbüz

אלפר קיליץ- alper kılıç

סלים קויטאק – selim koytak

דילק מועלם – dilek muallem

ג'מיל טטליפינאר- cemil tatlıpınar

 

Yinon Mualem – Breath

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

 1. מקסים. ינון הוא מוסיקאי מאוד מוכשר, מלחין ונגן בחסד. מלא רגישות ועומק. ינון – שיהיה לך המון בהצלחה!

 2. איזה דיסק מעולה – שמעתי ואהבתי מיד …
  כל הכבוד למוזיקאים המדהימים , ולינון שניצח על הכישרון הזה …
  כל הכבוד …

 3. איזה דיסק מעולה – שמעתי ואהבתי מיד …
  כל הכבוד למוזיקאים המדהימים , ולינון שניצח על הכישרון הזה …
  כל הכבוד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות