טומי

המי

0/5

"המי" הייתה להקה של ניגודים, של אינדיווידואליסטים, שיצרה את אופרת הרוק הראשונה בתולדות הפופ: סיפורו של  נער חירש-אילם-עיוור שמריץ להקה אל פסגת ההצלחה העולמית. רובה של האופרה נכתבה ע"י פיט טאונסנד, האיש שבקדמת הבמה (שנהג לנפץ גיטרות בסיום ההופעות).  אם לשבח את "טומי" – אז פחות על התכנים התיאטרליים ויותר על השירים – "איי אם פרי", "פינבול ויזארד", "דה אסיד קווין", "סנסיישן", "כריסמס" ןהקטע האינסטרומנטלי בן 10 הדקות – Underture . אלבום שהוכיח כי בפופ ניתן ליצור יותר מאשר להיטים למצעדי הפזמונים, אלא יצירת קונספט נאראטיבית ממדרגה ראשונה.

"רוק אופרה", זה אחד הכינויים שניתנו ליצירתו של פיט טאונסנד, שעסקה בטראומת ילדות, ניצול מיני, הדחקה של רגשות ולבסוף זיכוך ספיריטואלי. ואמנם "טומי" נחשב לאופרת הרוק הראשונה בהסטוריה.  אפשר להתייחס ליצירה כמטפורה ל"הדור שלי" שטאוסנד הגה. סיפורו של עיוור-חרש-אילם, אמן משחקי פליפר שעבר מהפך.
 כשהם מונעים על-ידי מנוע התיפוף של קית’ מון, ה-Who   הפכו את הסיפור למלודרמת רוק, גם בזכות המנגינות של טאונסנד (Pinball Wizard,  The Acid Queen, We’re Not Gonna Take It) גם בזכות העבודה האינסטרומנטאלית, אבל "טומי" היא גם יצירה קונספטואלית בעלת חשיבות בהתפתחות ז’אנר הרוק ממש כמו "החומה" של הפינק פלוייד , מאחר שהיא ביטאה משמעויות חברתיות וגם פסיכולוגיסטיות של דור
The Who – Tommy: Remastered [Soundtrack] [Original recording remastered

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות