המצאה ישראלית?

פסטיבל הגרוב הישראלי הראשון

0/5

פסטיבל הגרוב הישראלי הראשון? מי הממציא? יש בעולם דבר כזה? אבל בארצנו, ולא נאמר הקטנטונת, יש עכשיו גרוב, הרבה גרוב. כל כך הרבה גרוב שחייבים לכנס את כל הכוחות לפסטיבל אחד.
ובשביל הספין, מעלים מהאוב זמר בשם יורם ארבל, שצבע לנו את השלכת בירוק בימים שהמילה Groove, לא הייתה בכלל בתכנון. אבל "התפוחים" שמארחים את ארבל בטוחים שהוא היה חלוץ הגרוב. אוקיי, אומר ארבל, לא התכוונתי, וגם לחדש קריירה של זמר לא בדיוק רשמתי בלו"ז שלי, אבל אם נורא לחצים, אז ואללה.
לפני שיורם ארבל הפך לשדר הטלוויזיה המיתולוגי, היה יורם ארבל שהכרתי כנער בחצר הרדיו בקריה בתל-אביב בשנות ה-60 – אז שימש כקריין חדשות וכמגיש תוכנית בתחנות הרדיו השונות של קול ישראל, הוא שהגיש את מהדורת החדשות שהודיעה על פריצת מלחמת ששת הימים. בסוף העשור ההוא, יצא ארבל ללמוד טלוויזיה בניו יורק. עם שובו לארץ הקליט מספר שירים, ובהם הלהיט: "אני אצבע את השלכת בירוק" – שכבש את מצעדי הפזמונים ברדיו. ב-1972 יצא אלבומו היחיד – "טוב שאת כאן" שמתוכו שלחו אלינו את "תני לי הזדמנות". אז לא. לא מגיע הזדמנות חוזרת לשיר הזה, גם בשם פסטיבל הגרוב.
מצד שני, כמעט 40 שנה אחרי, מתברר שאין גבול לדמיון היוצר כדי לקדם מופע: הרכב הגרוב ה"תפוחים" מגיע למסקנה כי יורם ארבל הוא כגרובניק הראשון על אדמת ארץ ישראל, ראוי לקאמבק מתוקשר. כשפנו .כשארבל הבין כי מישהו לקח אותו ביותר מדי רצינות, הוא הלך על זה.
תראו לי שדר ספורט על סף השבעים שמחדש קריירה מוסיקלית? אז הנה זה קורה – לקראת יציאת האוסף Mediterranean Grooves and Raw Sounds, יעלו ויבואו ב-3.3 להקת התפוחים ויורם ארבל לפסטיבל הגרוב העבירי הראשון בהאנגר 11 יחד עם איל תלמודי (בלקן ביט בוקס) , בום פם, דיגיטל מי, האחים רמירז, מארקי פ'אנק, סוליקו, קותי, קרולינה, עוזי נבון, Radio trip, Tree,LEFT.

פסטיבל הגרוב? כבר שאלנו מי הממציא. גרוב אינו ז'אנר, אלא נגינה שיש בה תחושת קצב מניע-דוחף propulsive rhythmic feel שנוצרת ע"י חטיבת נגני הריתם סקשן (תופים, בס חשמלי, גיטרה, קלידים) וקיימת בסגנונות שונים כסלסה, פאנק (Funk), רוק, פיוז'ן וסול. בדרך כלל עושים במושג שימוש, כשרוצים לתאר אלמנט במוסיקה שמניע לרקוד, לזוז במשמעות – יש במוסיקה הזו את ה-feel או ה"סווינג" הגרובי במשמעות של תחושה כמעט אינטואיטיבית.  האם כל ההרכבים שמשתתפים עונים על זה? לא חשוב. העיקר שיהיה גרוב.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות