טוב שבוטל

יום ההוקרה בכנסת למוסיקה המזרחית

0/5

אני קורא שיום ההוקרה למוזיקה המזרחית בכנסת שיזמה ח"כ רונית תירוש (קדימה) בוטל או נדחה עד להודעה חדשה. כזכור, יזמה תירוש את האירוע כתגובה לדבריו הקשים של יהורם גאון נגד שירים ויוצרים במוסיקה המכונה "מזרחית". בין היתר כינה אותה "אסון טבע" ו"זבל שלא ברא השטן". יום העיון תוכנן להתקיים בכנסת בהשתתפות זמרים ויוצרים ישראלים. בין המוזמנים המתוכננים היו מרגול, יוסי גיספן, אביב גפן ויהורם גאון עצמו.
לא ברור למה בוטל יום ההוקרה שיזמה תירוש. סיבות מנהלתיות, או אחרות, אבל אילו היו שואלים אותי – הייתי מבטל מסיבה עניינית פשוטה: כל ההתגייסות של הח"כ הנכבדת למען המוסיקה המזרחית היא חתיכת פדיחה שלא ברא השטן. בטח שהתחושה הראשונה שלי הייתה – רוכבת על נושא שנוי במחלוקת כדי לצבור פופולאריות אצל הקהל שמגיע להיכלים ולאמפיתיאטרונים לשמוע את אליליו.
מה רצתה תירוש: להגיד נו, נו, נו למי שאינם אוהבים את מבול שירי הקונפקציה שמנסה לרכב על אותן שבלונות טקסטואליות ומוסיקליות? תאמיני לי תירוש, כמי שמקבל כל שבוע לפחות עשרה כאלה להאזנה – אין לי אלא להצטרף לכל מי שחושב שיש בז'אנר הזה הרבה אשפה. בשביל להגיד שאני לא סובל 8 מעשרה שירים, לא צריכים דיון בכנסת. יש פופ ים-תיכוני טוב מאוד, יש פופ ים-תיכוני רע מאוד. למה להכניס את כל עניין המשקעים בין מזרחיים ואשכנזיים לסיפור הזה. אני לא מחפש בפופ שירה גבוהה, אלא איזושהי אסתטיות, שלא תגרום לי דחייה. זה הכל. גם לא כל השירים של יהורם גאון הם פסגת אמנות השירה והמוסיקה.
כמי שהייתה מנכ"לית משרד החינוך, הייתי מציע לח"כ הנכבדת לערוך דיון רציני על מצב המוסיקה באשר היא. לא מזרחית, לא מערבית, לא חילונית ולא דתית, לא פופ ולא רוק. יש אצלנו המון מוסיקאים מוכשרים, יוצרים ומבצעים צעירים שלא מצליחים לשלם שכר דירה, כי יצירתם נשארת קרוב למגירתם, או לכל היותר מגיעה לפייסבוק, למייספייס, ולעיתים אם מזלה התמזל,  נכנסת לאיזה מועדון להופעה שתיים.
מה רונית תירוש רוצה בדיון המופרך שלה בכנסת? לעודד את המוסיקה שבמילא מורדת במאות אלפים לסלולר, מפוצצת בוכטות באירועים, עושה קופות שמנות בהיכלים? היא אינה זקוקה לעזרתה. האם רונית תירוש מבינה בכלל מוסיקה מזרחית אמיתית מהי? יש מוסיקה מזרחית בישראל שיוצריה כלל אינם מגיעים לרדיו ולטלוויזיה. אבל רונית תירוש רצתה לעשות לעצמה יחסי ציבור, התיישבה על הגב של יהורם גאון ורכבה עליו כל הדרך לכותרות. תקראו לזה פופ פוליטיקה או פוליטיקה פופ.
אז בשביל ח"כ תירוש אני אומר: או שאת הבנת את הדברים כפי שאני מבין וביטלת, או שמזלך התמזל – שהדיון הפתטי שלך בכנסת לא התקיים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות