זאפה ת"א

ג’ון קייל ולהקתו

18.1.2005
4/5

ג’ון קייל – ויולה, גיטרות, קלידים, דסטין בוייר – גיטרות, ג’וזף קארנס – בס, מייקל מור – תופים.

קייל בא לעבודה. זה אומר: לעשות את הג’וב הכי טוב והכי רציני.  שום  "הלו תל אביב איך אתם מרגישים הלילה". פעם שנייה שאני רואה אותו בפעולה. כן, הזמן עשה את שלו. לא מרחם על כוכבי הרוק. לא להאמין שהאיש הזה הוא רוקיסט.  מוסיקלית,  זה אותו האיש ממחתרת הקטיפה  של השבעים, אותם הטונים, אותה הבעה שיותר מאשר היא מחצינה, היא מסתירה איזושהי אירוניה פנימית. אותו קייל שאינו מתמסר בקלות לקהל.

האנשים שלצידו, הרכב בסיסי גיטרה-בס-תופים. היו יכולים להיות בניו. מספקים לו דלק   באוקטן שמטעין את השירים שלו באנרגיה מחודשת. הבריטון הוולש בן ה-63 אינו חי בעבר. הנגנים מאפשרים לו להתחבר למגברים של ימינו.   על הפתיחה הוא מנגן ויולה. בהמשך – גיטרות וקלידים. האיש נשמע היום כמי שגמר עם אקספרימנטים, אבל הגיל ממש לא ריכך אותו. נשאר תזזיתי, והלהבה הרוקיסטית שבו לא דעכה. על אף שג’ון קייל נחשב לאחד מאמני הרוק המחתרתי המפורסמים והמשפיעים ביותר, קשה מאוד להגדיר את סגנונו המוסיקלי. קייל הוא אדם של ניגודים: עדין אך בוטה, לירי ועם זאת רועש.

 

אז מה אומר לנו היום ג’ון קייל ? געגועים לוולווט אנדרגראונד? המשורר מ"פריז 1919" האיחוד מחדש עם לו ריד ל"שירים לדרלה"? אז קיבלנו מהכול. מכול התקופות. קצת מזה וקצת מזה,   פאנק, אמצע השבעים, גם מהחדש שלו. להיטים? תלוי את מי אתה שואל. בשביל פריקיו מאז ומתמיד – כול שיר להיט. ברור שזה לא מצעד פזמונים.
נשאר מפוצל, זיקית רב צבעונית, איש של הרבה פנים מסכות וסתירות, עדין אך בוטה, לירי ועם זאת רועש, קייל האקוסטי, קייל החשמלי הפאנקיסטי. הרוקנרוליסטי, קאונטרי מיוסיק, קייל של פופ רומנטי. הרמוניות נוגות ודיסטורשנים רועשים.
הוא פשוט, הוא בלתי צפוי, דרמטי, אלגנטי, קצת טירופי, קודר.  מעל לאלה, קייל גם בגיל הזה, 63, הואאינו נותן לשנים שעוברות לפגוע לו בסקרנות וברעב, ושהוא נשאר  אמן של מופע חי.
וככה צריכים לשמוע אותו, בלי מילה אחת של חנופה, בלי שילחץ יד בשורה הראשונה. אותי ההופעה של קייל  השאירה בתחושה של משהו שהוא מעבר לנוסטלגיה, של משהו שאומר שהרוק הטוב, הקלאסי, הייחודי – חי, קיים, נושם ובועט.

 

John Cale Live ar Zappa Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. וואו כמה טעויות במאמר כל כך קצר.
    האלבום יקרא Director's cut
    לסינגל קוראים Deeper Understanding
    האלבום האחרון שיצא נקרא Aerial

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות