שירים אחרונים – לקראת צאת הדיסק החדש

יוסי בנאי

זאפה ת"א
0/5

13"פרויקט מיוחד", הוגדר הדיסק בחוברת שנמסרה לעיתונאים. יוסי בנאי (שאחרי מותו) בטח  מחייך. אילו יכולתי לראיין גם אותו (בנוסף ליובל, לאהוד), נדמה לי, שהוא היה אומר משפט כמו: "אני לא מרגיש פרויקט. מצד שני, זה בסדר מה שעושים עם השירים כי אני לא אוהב דברים בלתי גמורים"
היה עוד משפט שנאמר במסיבת העיתונאים: הוצאת השירים התגשמה עד עכשיו אולי בגלל איזושהי תחושה שיוסי בנאי לא ממש עזב אותנו, שרוחו חזקה מדי כדי לסתום הגולל על נוכחותו כיישות בהוויה המקומית.
ב-2006 עבד יוסי בנאי על אלבום חדש. מילים – שלו. לחנים – הזמין. הסקרנות לשיר מוסיקה חדשה של מוסקאים צעירים הפעימה אותו. הוא הספיק להקליט לפני מותו את "שיר אהבה" ללחנו של עידן רייכל, שפותח את הדיסק החדש בהקלטה ביתית (בחזרות לקראת הקלטות האלבום) ואת "תרנגול כפרות" – לחן של מיכה שטרית, בהפקת גיל סמטנה – למעשה השיר היחיד שהקליט בשלמות לקראת האלבום, ב-11 במאי 2006. .
אחר-כך, הכל נגמר. ועכשיו – כל השירים שלא הספיק להקליט חוזרים בביצועים של זמרים שונים – אהוד בנאי, ארקדי דוכין, קורין אלאל, מאור כהן, ברי סחרוף, מיכה שטרית, פיטר רוט, יובל בנאי, שלומי שבןהאלבום החדש, מדגישים, אינו פרויקט הנצחה, אלא המשך לתהליך בו החל יוסי ולא סיים. את הניצוח על העיבודים וההפקה לקח על עצמו רע מוכיח, שמדבר כמו על תסריט: "העוגן לפרוייקט היה לנסות לדמיין את יוסי לכל אורך האלבום, וליצור תחושה של כאילו להקת הליווי של יוסי הגיעה, גלגלי סרט ההקלטה מסתובבים, אך הזמר בושש" … "רציתי לעשות אלבום שיוסי היה אוהב, שמכיל את מגוון האסוסיאציות המתקשרות אל אותה דמות מיתולוגית, כפי שאני תופס אותה – השנסונר ממחניודה"
אהוד בנאי (יוסי הוא דודו), ששר בדיסק את "את ואני" : "כשהייתי בן שתים עשרה, הוא הביא לי במתנה פטיפון עם כמה תקליטים, וכך הכרתי את זמר השנסון הצרפתי והתוודעתי לז'ורז ברסנס עוד לפני שהכרתי את דילן ולאונרד כהן"
קורין אלאל, ששרה "אריאל" סיפרה, שיוסי התקשר וסיפר לה, כי יש לו שיר שכתב על הבן שלו, והוא מבקש שתלחין אותו. "נפגשנו. אני ניגנתי בגיטרה ויוסי למד את השיר. תכננו שהוא יקליט את השיר, ואני אעשה לו קולות. שבוע מאוחר יותר יוסי נפטר. אז אני שרה את השיר לך יוסי, ממש כמו במילות השיר"
שלומי שבן, שהתקרב מאוד בביצוע שלו ל"בגלגול הבא" לרוחו של יוסי, באוריינטציה של שנסון, מספר: "כשיוסי בנאי פנה אלי שאלחין טקסט שלו לטובת אלבום חדש – ההתרגשות היתה עצומה. השיר שיוסי שלח אלי היה רשימה של כל החלומות שכנראה לא יוגשמו, אם בכלל, בגלגול הבא. השיר שנראה לי קודר, הולחן בסולם מינורי ובאופן די תיאטרלי. הייתי מאוד מרוצה מהתוצאה, ולא יכולתי כבר לחכות לשמוע מה חושב יוסי על הלחן, יותר מזה – לשמוע את יוסי מבצע את השיר. כעבור כמה ימים מצלצל הטלפון. מהעבר השני נשמע קולו המוכר של יוסי אומר: "אני חושב שלא הבנת את כוונת המנוח". הוא הסביר לי שלמילים קודרות כאלו צריכים למצוא לחן מנחם, לחן עליז שיפתח את הלב. נשלחתי להלחין מחדש".
ושלומי שבן הלך לכתוב לחן חדשתאזינו. יפתח מחדש את הלב ליוסי בנאיוגם יזכיר כמה הוא חסר, האחד והיחיד הזה.

יובל בנאי על יוסי בנאי

אביבה בנאי על יוסי בנאי

דניאל בנאי על יוסי בנאי

אהוד בנאי על יוסי בנאי

שלומי שבן רע מוכיח – "בגלגול הבא"

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

 1. דיסק יוצא מן הכלל, יוסי כאילו שר לנו מלמעלה.
  כל הזמרים מבצעים את השירים יוצא מן הכלל, כל הלחנים
  שמחים ועליזים כיאה לקריצה שיוסי קרץ בשיריו.
  כל השירים כאילו יוצאים מגרונו של יוסי ז"ל.
  איזה אובדן …………
  כמה הוא חסר……………….
  הוא תמיד יהיה איתנו בלב…….. לא היה, ולא יהיה יותר
  אומן בנפש כמוהו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות