רונה קינן

מחווה לשישים שנות יצירה מקורית

עבודה עברית

דיסק 3
4/5

רונה קינן בהקדמה לגרסת הכיסוי שלה לשיר "סוף העונה", להיטה הגדול של גלי עטרי, שהוקלט ל"עבודה עברית" הדיסק השלישיכותבת: "יש משהו מהנה מאוד בעבודה על גרסת כיסוי. אני נוגעת בשירים שהייתי רוצה לכתוב, ומפצה את עצמי על כך, שלא אני כתבתי אותם. זה כמו להתחפש בפורים, אבל לקחת את התחפושת שלך בשיא הרצינות".

רונה קינן שרה "סוף העונה" בפרשנות ששמה דגש על "ילדות גדולות בוכות בסתיו". פחות אינטימית מגלי עטרי, יותר חוששת על מה יהיה איתן (עם הילדות) עכשיו.
"כיסוי" מגיע מלעז – "קאבר ורשן" (Cover Version) למה "כיסוי" ? כי מדובר ב"כיסוי" המאפיינים המקוריים של השיר לטובת ביצוע חדש.

מתוך חמישה עשר שירים בחרתי את המועדפים שלי: 

דנה אינטרנשיונל"במקום הכי נמוך בתל-אביב". מילים ולחן: אסתר שמיר. ביצוע מקורי: אסתר שמיר. עיבוד הקלאב-דאנס של אלי אברמוב והביצוע י של האינטרנשיונל מעניקים לשיר חיים חדשים. זה לא רק הקצב. זו ההבעה הנרגשת והמתרגשת וההזויה-סהרורית משהו, שמיר הביעה כאן כאן ביאוס כפול – גם מהמקום, גם מזה שבסופו של דבר היא מאבדת את אהוב ליבה. העיבוד וההפקה התזזיתיים יצרו גרסה מחודשת ומחדשת, והביצוע של דנה מפיח בשיר עוצמות חיוניות.
רונה קינן "סוף העונה". מילים: רוני ערן. לחן: יצחק קלפטר. ביצוע מקורי: גלי עטרי. קינן שרה את השיר הזה בטון נוסטלגי, מאיטה את הואלס, כדי שאולי ליבנו יעצב עוד יותר על אותן "ילדות גדולות שבוכות בסתיו". הטון אפרורי-קודר, העיבוד מעניק מימד הזוי שלא היה במקור.
מירי מסיקה"ככה זה (לאהוב אותך)" מילים ולחן: ברי סחרוף ביצוע מקורי: ברי סחרוף. מסיקה והמעבד זך הוציאו את השיר מהקונטקסט הרוקי של סחרוף, ועשו מזה פופ הרמוני מרוגש, דרמטי. יש כאן מימד שונה – ברוח השירה של מסיקה – שמעניק לשיר עומקים אחרים מאשר הביצוע המקורי.
שמעון בוסקילה "שושנת פלאים ברוכת אל" מילים: שאול טשרניחובסקי. לחן: צביקה פיק. ביצוע מקורי: צביקה פיק. בוסקילה מסלסל את השיר בנשמה גדולה אל פסגות שלא היו בביצוע המוקרי, וסוף סוף מקבלת האהבה ואובדנה ("שושנתך נקטפה כבר") משמעות תחושתית של ממש.
שלמה בר ויסמין לוי"צור משלו אכלנו" מילים ולחן: עממי. ביצוע מקורי: עממי. הדואט הזה מעניק עומקים מפעימים לשיר, עיבוד אקזוטי שמדיף ניחוחות מקומיים, והקולות האלה שמתחבקים בלדינו – כאילו הם קולות הנצח, ששרים לא רק את עצמם אלא תרבות שלמה.

תמונות מלמעלה למטה:  רונה קינן, מירי מסיקה, שמעון בוסקילה, יסמין לוי + שלמה בר

1. למה עכשיו – אתניX ביצוע מקורי: שובבי ציון
2. נוסע בעקבות האהבה – איתן מסורי ביצוע מקורי: ורדינה כהן
3. במקום הכי נמוך בתל אביב – דנה אינטרנשיונל ביצוע מקורי: אסתר שמיר
4. סוף עונה – רונה קינן ביצוע מקורי: גלי עטרי
5. ככה זה (לאהוב אותך) – מירי מסיקה ביצוע מקורי: ברי סחרוף
6. איך לאהוב אותך – אביב גפן/ אלכס ביצוע מקורי: יזהר אשדות וגלי עטרי
7. נפתלי הדג – יהלי סובול ביצוע מקורי: ברי סחרוף
8. ריקי – DISIAC ביצוע מקורי: זקני צפת
9. חולצה כחולה – שרונה פיק ביצוע מקורי: תנועת הנוער
10. שיר הפרחה – שרית חדד ביצוע מקורי: עפרה חזה
11. שושנת פלאים – שמעון בוסקילה ביצוע מקורי: צביקה פיק
12. עוד דקה את נעלמת – הראל מויאל ביצוע מקורי: זוהר ארגוב
13. צלילי הלילה – זהבה בן/ היהלומים ביצוע מקורי: אריס סאן
14. צור משלו אכלנו – יסמין לוי/ שלמה בר ביצוע מקורי: עממי
15. כלניות – ירדנה ארזי ביצוע מקורי שושנה דמארי

עבודה עברית דיסק 2

Avoda Ivrit

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות