ישראל גורין אסף אמדורסקי - הדודאים

שרים הדודאים – האלבום

ישראל גוריון אסף אמדורסקי

היי פידליטי
4/5

תשאלו איך הרוח הזו עדיין נושבת בחוזקה 63 שנה אחרי שהוקם הצמד? תקשיבו לשיר החדש שישראל כתב "בואי בואי כלה", ותבינו כמה אפשר לשמר את הרוח הזו, בשפה, בצלילים. חוץ מזה, רבים במקומותינו – מחוברים מאוד לשירי השירון הנצחי. רוקדים אותם במעגלים, שרים אותם בחוגים. ועכשיו, תקופת חגים, ריח האביב – גם סיבה טובה לצאת להפלגה על ספינת הנוסטלגיה.
ישראל גוריון-אסף אמדורסקי, הדודאים גרסת 2013 אינם מבשרים מהפך. "ערב של שושנים נצא נא אל הבוסתן מור ובשמים ולבונה לרגל מפתן". או: "החליל הוא פשוט ועדין וקולו כמו קול של הלב"… יש לכם בעיה עם זה? תן לשירים טוויסט קל. צליל הבס ב"טיול לילי". צלליל המנדולינות ב"אשכולית". זהו. רוח קאנטרי המנשבת ב"במסילה לבאר שבע". לא עיבודי מהפך, לא הפקה נועזת – והכול בסדר. רוח הדודאים נושבת קלילה, הבן לא יפגע בה, כי הטון של האב עדיין נושב בעורפו כרוח קודש, וכשאסף שר, נדמה לפעמים שהוא אינו יכול להתנתק.
השירים הנאיביים של הימים ההם. הוי, כמה נאיביים הם נשמעים היום. מתוך התמימות הראשונית נולדו שפה ולחנים אולטימטיביים. הדודאים ושיריהם הם בבואה של כארבעים שנות יצירה עברית.
הדודאים, בני אמדורסקי את ישראל גוריון (שנת הקמה: 1957) היוו אטרקציה קולית שמשכה את מיטב היוצרים, פזמונאים, משוררים, המלחינים והמעבדים (מתי כספי – שדרג אותם ברבים מלהיטיהם) עד יומו האחרון של הצמד ב-1994, כאשר בני נפטר ממחלת הסרטן. הטנור והבריטון חברו להם יחדיו בהרמוניה שיצרה צבע קולי אקסקלוסיבי, שאיפשר להם למתוח את הרפרטואר לקשת מרהיבה, להיות אקלקטיים. לשיר בלדה, קצב אירי, רוקנ'רול, קאונטרי אמריקני, נעמי שמר, משה וילנסקי, יוחנן זראי, חנן יובל, קובי אשרת ולהישאר לחלוטין "הדודאים".
יש ביצועים והקלטות שמלטפים בנעימות. רוב השירים יצרפו את אוהבי שירת היחדיו בקלות נסבלת או בלתי נסבלת לשיר יחד עם ישראל ואסף, להתגעגע, להתענג על לחנים שליחם מעולם לא נס.
הכי נכון: להשאיר את שירי הדודאים בפשטותם היפה, בקווי המתאר הראשוניים, לנסות להעניק לחיבור בין אסף וישראל רעננות מסוימת, ומבחינה זו – השניים עושים את זה בנועם וגם מתוך אהבה אמיתית לשירים, בטח בלי יומרות להמציא את עצמם מחדש.

שירים: החליל, שיירת הרוכבים, בשדות בית לחם, הבלדה על השיער הארוך והשיער הקצר, טיול לילי, אשכולית, מארש הדייגים, דרך הטבק, במסילה לבאר שבע, שדמתי, כיבוי אורות, ויבן עוזיהו, בואי, בואי כלה, ערב של שושנים, מה למדת בגן היום, העולם בשחור לבן, קרב הראל, אני גיטרה

שרים הדודאים – ההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות