האלבום הראשון שלי – ההופעה

מתי כספי

רידינג 3
4/5

שנתחיל מצחוקים? מתי כספי מלמד את הקהל איך להגיד "אנחנו משפחה מכובדת" במבטא מרוקאי.יותר מחמש דקות על מבטאים ועדות, שהזכירו את מוריס מהיונים וכוחות הביטחון. פני הפוקר יכול ללכת על ערב סטנד אפ. מה לא ידעתם שמתי כספי הוא מצחיקן שמשכיב על הרצפה?
צחוקים – בונוס. באנו למוסיקה. הבטיחו את האלבום הראשון של מתי כספי. קיבלנו במבצע מיוחד אותו וגם את השני. מתי טעה, אלתר, צחקק, הציץ למילים, החליף מבטים עם הנגנים. אימץ קולו בגבורה (הגיע חולה, כלומר בשלהי שפעת) בסוף יצא ערב טוב. מה טוב – יותר מטוב. כמעט טוב מאוד. החומרים המעולים ניצחו. הנוכחות המיוחדת שלו – כמוסיקאי מקצוען ופרפקציוניסט שיודע לקחת את הרגעים הקשים לפינות קלות ומבודחות. הוא בגיטרה ובקלידים. חמישה נגנים מיומנים. יאיר מיכאלי עם הסולואים הנכונים. גדי סרי מאחור דוחף על ההקשה.
כתבתי על האלבום הראשון שיצא ב-1974: כבר התקליט הראשון של מתי כספי חשף כמעט הכל: יוצר של מנגינות נהדרות, מעבד בחסד, קליידוסקופ של גוונים מוסיקליים, מורכבות מוסיקלית שיש בה המון ניואנסים שהם חלק אינטגרלי מהשירים.
קיבלנו אישור ברידינג 3 – הכל נכון, פרט לעובדה שהפעם בגלל מגבלות פיסיות טבעיות, כספי לא ניגן בכל הכלים.
שיר ראשון – "כשאלהים אמר בפעם הראשונה" מילים: נתן זך. ימי אופנת הלחנת שירי משוררים, ומתי כספי לוקח את זך למסע קצבי יחיד במינו. ממשיך להיות רלוונטי.
אין פה כמעט אקספרימנטים: כמעט כול שיר של כספי מזוהה עם העיבוד המקורי שלו. "איך זה שכוכב", "אחרי שנסעת" ("ואותך") למילים של שלמה גרוניך. (הטקסט במקור, לפני המילים של שלמה גרוניך, היה על .. ארובת רידינג בתוכנית "ניקוי ראש", כשגרוניך שמע את הטקסט הוא תמה – איך אפשר לכתוב מנגינה כה יפה על סירחון…) שהפך לשיר אהבה קלאסי. הביצוע של כספי ל"ביום מסה", למילים של משה טבנקין מצמרר גם היום כ – 38 שנה אחרי שהוקלט.
האם היה לכספי קו בבחירת הטקסטים?כבר כתבתי על האלבום הזה: סלט ושאר ירקות. זה לא היה אלבום שנכתב בקו הומוגני, שיר אחר שיר. עוד בטרם הופיע כספי עם השירים "כשאלוהים אמר בפעם הראשונה" (נתן זך) ו"נוח" עם "שוקולד מנטה מסטיק" (יורם טהרלב) הוא ביצע אותם בערב שירי משוררים מס' 1 של גלי צה"ל ובפסטיבל הזמר והפזמון (1974).
השירים "כלבלב הו בידי בם בם" ו"איך זה שכוכב" בוצעו לראשונה ע"י תיקי דיין ונכנסו לאלבום בגרסאותיו של כספי ואילו "הבלון שלי" – נכתב ל הצגה "לילי גם". גם "אלוף משנה במילואים" של יענקל'ה רוטבליט הוא חריג בתקליט: השיר עוסק במציאות ישראלית: השינוי שעוברים בעלי דרגות גבוהות בצה"ל מרגע שהם עוברים לאזרחות. מה גרם למתי כספי לבחור בטקסט הזה? את "אני יודע שאני אמות בקיץ" כתב חיים חפר. התסריט הקשה התגשם 38 שנים אחרי שיצא תקליט הבכורה של מתי כספי. זה השיר שמסיים את האלבום.
כמלחין ומעבד אקלקטי – שאלת גיבוש אוריינטציה טקסטואלית – לא הייתה כנראה ראש מעייניו. בשורה תחתונה, המוסיקה הראתה כישרון של מוסיקאי – במהלכים מלודיים, קצביים והרמוניים, בעיבודים ובהפקה ייחודיים.
בחלק השני של הערב מגיעים "הנה הנה", "עיר עצובה", "יום שישי חזר", "ברית עולם", "יום יום אני הולך למעונך" ובהדרן "ימי בצורת" כדי לעורר תיאבון לערב הבא שיעסוק ככל הנראה בעוד שניים מתקליטיו. מתי כספי לא צריך לעורר תיאבון. אבל הערב הזה הגביר אותו.  חוץ מזה: הקהל אוהב להתרפק על שירים ששמע אלף פעם. יש מקום לסדרת המשך. כפי שהבנתי ממתי, בוא תבוא.

שירים: כשאלוהים אמר, אחרי שנסעת, הבלון שלי, כלבלב, ביום מסה, נח, איך זה שכוכב, להשתנות תמיד, אלוף משנה במילואים, אני יודע שאני אמות בקיץ, הנה הנה, גוגו, עיר עצובה, יום שישי חזר, ברית עולם, אין שלווה, לא חלמתי שתחכי ממני, יום יום אני הולך למעונך, הגיטרה נרדמה, ימי בצורת
נגנים בס: אילן אביב, תופים: יואב בונצל, כלי הקשה: גדי סרי, קלידים: עידו זלניק, גיטרה: יאיר מיכאל

צילום: מרגלית חרסונסקי

מתי כספי – ברית עולם

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. כתבה מעולה ונכונה, אך בכל זאת לא ניתן באמת להעביר את החוויה הזו על גבי הכתב או מילים בכלל.
    הייתי עם זוגתי באותה הופעה, צחקנו, שרנו, התחבקנו, דמענו והתענגנו מכל מוצא פיו של מתי כספי שלנו, הנגנים מוכשרים מאוד והסאונד מושלם.

    ממליץ בחום, אל תפספסו, לא תתבדו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות