ההופעה

The Trio of Oz עם עומר חאקים

זאפה הרצליה
4.5/5

קודם כל התחושה שאתה נוגע בהיסטוריה. מולך מתופף שניגן עם מיילס דיוויס, ג'ורג' בנסון, מדונה, סטינג, דיוויד בואי, עם להקת הפיוז'ן פורצת הדרך Weather Report. מתברר שעומר חאקים לא ויתר על שום דבר. הוא עדיין נמצא בכל המקומות האלה בהם ביקר. יחד עם הפסנתרנית, זוכת הגראמי, רייצ'ל זי (ויין שורטר, סטנלי קלארק, פיטר גבריאל) הוא חוזר אל מחוזות הרוק ברמות מוטיביציה מדהימות.
חאקים  הולך על פיוז'ן. מהות הפיוז'ן תתברר בהמשך הערב, אבל כבר מתחילתו ברור שלא מדובר בעוד ערב ג'אז מסורתי לטריו. זהו ערב של אמנות הקאבר. בדרך כלל, בקאבר אנחנו מחפשים זיהוי מיידי של המקור. כאן אנחנו נמצאים במקום אחר. שלישיית אוז דווקא מתעקשת לקחת אותנו למקומות שונים, רחוקים. לחוויה שונה. המקור, הוא מקור יציאה. בהמשך הולכים לאיבוד במקומות יפים.
הדילמה בג'אז מודרני היא איך אתה "תופס" את אוזני הקהל הצעיר, אבל נשאר עם אחיזה במסורת של דיוק אלינגטון, מיילס דיוויס, קולטריין. המתופף עומר חאקים והפסנתרנית רייצ'ל ניקולזו (רייצ'ל זי) מציעים כמה פתיונות ברפרטואר, שהיה מפאר רשימת שידור של תחנות רדיו, המשדרות פופ ורוק, הכוללת דפש מוד, אליס אין צ'יין, ניו-אורדר, סטון טמפל פיילוטס, פוליס. הטריו מציע דרכים חדשות לפתור את הכביכול-סתירה בין ג'אז לרוק במוסיקת כלאיים, בפשרה שיש בה קריצת עין, אבל שאינה מוותרת על ה"רצינות" שבג'אז.
חאקים, רייצ'ל זי ונגן הבס לוקאס קרטיס (פעם ראשונה במסגרת הטריו) כמו מנסים להגדיר מחדש את החיבור בין ג'אז לרוק בפיוז'ן מרתק ללא גיטרות חשמליות, ללא שכבות של צלילי סינתיסייזרים וללא ווליומים רצחניים. דוגמא בולטת:  King of Pain הוא קטע שנכתב ע"י מי שהעסיק את חאקים בעבר – סטינג מפוליס. מה שהם עשו לשיר הזה.
חאקים הוא מתופף, שאולי אינו מנסה להדהים בטכניקות שלו, אבל הוא מדהים (בטכניקות), לעיתים הולך עד הסוף בסולואים ראוותנים מטורפים. המיומנות, חוש הקצב, השליטה, ההמצאה. כל מתופף בר דעת לא יכול לדלג על חאקים. רייצ'ל בפסנתר היא ג'אזיסטית ממדרגה ראשונה, מחליפה עם חאקים תדרים וזורמת איתו בזרימה מופלאה.
ערב של עיבודים פורצי דרך לשירי רוק מוכרים, וירטואוזיות וגרוב, לב, נשמה והקפדה על מינונים נכונים בין מסורת למודרני. נשמתי לרווחה. מזמן לא הייתי בערב ג'אז-ג'אז, שעושה לך טעם של עוד. לצערי-צערכם, זה היה הערב היחיד של The Trio of Oz בישראל. חאקים חתם על דיסקים בסוף הערב. אני הייתי מחתים אותו בו במקום על תאריך נוסף.

עומר חאקים: תופים, רייצ'ל זי – פסנתר, לוקאס קרטיס – קונטרבס.

צילום: מרגלית חרסונסקי

The Trio of Oz – At The Zappa Herzliyya

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות