מת בגיל 72

ריצ'י הייבנס מהסמלים הגדולים של וודסטוק

0/5

פסטיבל וודסטוק לא היה מה שהוא ללא ריצ'י הייבנס, מהבולטים בסצינת הפולק של השישים. הייבנס, שהתגורר בשנים האחרונות בניו-גרזי – נפטר אתמול (22.4) מהתקף לב. בחודש שעבר הודיע כי הוא מפסיק להופיע בגלל בעיות בריאות.
באמצע השישים – ניגן הייבנס במועדוני הפולק של הגריניץ' ווילאג'. למרות מוצאו האפרו-אמריקני, הוא התערה בסצינת הפולק הלבנה. הייבנס פרט על גיטרה אקוסטית בסגנון קצבי לוהט, שר בקול עמוק מחוספס, שמיזג פולק, בלוז וגוספל. סינגר סונגרייטר שכתב שירים כמו Handsome Johnny, אבל את המוניטין שלו קנה בזכות קאברים לבוב דילן (Just Like a Woman) לביטלס כמו ("With a Little Help from My Friends", "Eleanor Rigby", "Here Comes the Sun")
המבוגר בתשעה ילדים, גדל בברוקלין , בנו של פועל שניגן פסנתר. ריצ'י עוזב את הבית בגיל 17 ונוחת בגריניץ' וילאג' באמצע השישים. הוא מתפרנס מציור דיוקני תיירים ומנגן במועדוני הפולק במקום. דילן כתב עליו ב- Chronicles: Volume One. – "אחד הזמרים שפגשתי ברחוב היה ריצ'י הייבנס, תמיד עם נערה יפה וכובע לאיסוף כסף".
וודסטוק 1969. הייבנס לא נועד לפתוח את הפסטיבל. אבל בגלל להקה שנתקעה בפקק – הוא היה ראשון. היו לו רק שישה שירים לבצע, אבל למזלו – המילה Freedom תפסה חזק והדליקה את ההמון, כך שהוא חזר עליה עוד פעם ועוד פעם בליווי גיטריסט ונגן קונגה. מכאן הוא עבר לגוספל "Sometimes I Feel Like a Motherless Child," שהוא שמע בכנסיה כילד. הצירוף הזה לא רק הלהיב את ההמון, הוא הפך להיילייט של הסרט על וודסטוק. "אני זוכר את הרגעים האלה כמשהו שלא האמנתי שאחווה בימי חיי – המון שחש אותה תחושה רוחנית".
וודסטוק – היוותה עבורו מקדם הצלחה. ב-1971 הוא יוצא עם גרסה ל – Here Comes the Sun של ג'ורג' הריסון, קאבר שהופך את Alarm Clock לאלבום הנמכר ביותר בקריירה שלו. הייבנס ממשיך להקליט, קיבל תפקיד אותלו במחזמר הרוק Catch My Soul ב-1974. הגם שמכירות תקליטיו דועכות, הוא רושם הצלחה מפתיעה אצלנו (כן, בשיראל) בשנת 1978 עם Shalom, Salaam Aleichum – שיר תגובה על הגעת אנואר סאדאת לישראל לקראת ההכרזה על שלום בין שתי הארצות. אלבומו האחרון Nobody Left to Crown יצא ב-2008.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות