פורטיס צילום מרגלית חרסונסקי

הגם אתה פורטיס?

שופטים-מנטורים בריאליטי

בעקבות הצטרפותו כשופט לאקס פקטור
0/5

מישהו כתב על הסכמתו של פורטיס ללכת לתוכנית הריאלטי-שירה ("אקס פאקטור") – שקיעתה של הזריחה. לא זוכר שנכתבו דברים דומים על יובל בנאי, שלומי ברכה, אביב גפן, רמי קלינשטיין, גם הם שופטים מנטורים בתוכניות לגילוי כישרונות. גם להם היו שיקולים פרקטיים מאוד – לא רק עניין חשבון הבנק, אלא חשיפה, פרסומת חינמית לדיסקים וההופעות שלהם, ומובן – הבוכטות שיקבלו בשקלים חדשים. אם נותנים – למה לא לקחת.
פורטיס – משהו אחר? חציית גבול? הרוקר שמכר נשמתו לשטן הכסף והרייטינג?  תדמיתית – כן. יגידו: הוא מגיע ממוסיקה אחרת, פחות "מסחרית". לו אסור. פורטיס הוא יוצר איכותי. הוא בתדמית – רוקר המחאה נגד הסיאוב המערבי. הוא לא יכול ללכלכך את עצמו בכל הסמלים של הניוון החברתי-תרבותי.
יכול להיות שהצחקתם אותו, כמו שהצחיקו אותו מי שקראו לו פעם – "פורטיס משוגע". פורטיס למי שמכיר אותו – מעולם לא היה משוגע: האיש שפוי, חכם, מפוכח. הוא האיש שכתב יצירה מופלאה כ"סיפורים מהקופסא".  וגם "רד מעל מסך הטלוויזיה שלי". הוא האיש שהביע סלידה מ"כוכב נולד", (אותה כינה באחד בראיונות "מושבת עונשין")
האיש הזה עשה עכשיו את השיקולים השפויים שלו, והיו לו שיקולים – אני מניח, כשהוא בחר להצטרף ל"אקס פקטור". גם לאביב גפן לא היו "שיקולים אומנותיים" נטו כשהוא הלך ל"דה וויס". בטוח שגם לו הייתה בעבר איזו יציאה נגד תוכניות הריאליטי –שירה.
יכול להיות, שהביקורת אינה צריכה להתחיל במנטורים-שופטים שאינם עומדים בפיתוי הכלכלי-חשיפתי, אלא במה שעובר עלינו כאומה צורכת תרבות. לא סתם אני אומר "צורכת" – כי להוסיף עוד ועוד תחרויות ריאליטי לבחירת זמרים – נראה  קיבעון שנוצר בעקבות כניעה מוחלטת למולך הרייטינג והתחרות על הפריים טיים.
התחרות בין אקס פקטור, כוכב נולד, דה וויס, בית ספר למוסיקה היא גם שמעלה את מחירי השופטים: כמה תקבל ריטה? שמונה מאות אלף או מיליון? ואיזה חיוך יתפשט על פניו של עברי לידר בדרך מ"אקס פקטור" לבנק. ומשה פרץ? –כמה הציעו לו כדי שינטוש את "כוכב נולד" ו"בית ספר למוסיקה"? האם ההצעה בעינה עומדת – גם אחרי שהוגש נגדו כתב אישום בגין העלמות מס?
אז כן, על פורטיס , אומרים, לא היינו מאמינים עליו. הוא מהיוצרים שנראים בלתי נכנעים לאלי הכסף והרייטינג. למה הוא ולא אחר? שאלה טובה. התשובה הכמעט אינטואיטיבית נעוצה בתחושה שיוצרים אחדים במוסיקה המקומית כמו שלום חנוך, ברי סחרוף, אהוד בנאי, אביתר בנאי, מיכה שטרית לא יגיעו לשם. אני מדבר על תחושה, שאנשים כאלה לא רק חוששים לדימוי שלהם, אלא אינם בנויים מנטאלית להשתתף בתוכניות כאלו, עניין של אינטגריטי..
נראה אתכם מבקרים נכבדים, מדברים יושר ואינטגריטי, כשמנפנפים  מולכם 6 ספרות שמנות מאוד, כשמבטיחים חשיפה שלא הייתם מקבלים בשום תוכנית בפריים טיים. פורטיס לא צריך לשאול את משינה מה קרה להם אחרי שיובל את שלומי נחשפו בדה וויס. האיש יכול סוף סוף לעשות בוכטה נחמדה, לשדרג לעצמו את חייו בגיל הזה. אז מה אם הרוטוויילר הנובח-זועם של הרוק הישראלי מתחיל לכשכש בזנבו כפודל נחמד שמצטרף לעדר?
מה אני רוצה להגיד בשורה אחרונה?  גם פורטיס בן אדם. אל תירו בו. אם הוא קונה במכולת – לא ישלם? היו לו פעם עקרונות, אבל הוא  מכר אותם, כשהבין שאם אינך יכול לנצח אותם, תצטרף אליהם, אחרת תישאר עם העקרונות, אבל עני יותר בכמה מאות אלפי שקלים.
וגם: מנטורים נכבדים, תפסיקו לעבוד עלינו עם יומרה שאתם רואים בתוכניות האלה יעד חשוב מבחינה אומנותית: חוקי המשחקים ממשיכים להוליך בנתיב אחד ויחיד: קודם כל הצ'ק, אחר-כך החשיפה. אחר כך נדבר על אידיאלים אומנותיים, ופורטיס, אולי לאכזבת מעריציו – איש שפוי וריאלי, שמבין את מה שלא הבין או לא רצה להבין בעבר.

 

 

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות