מי-מה קובע?

השירים הגדולים ביותר

0/5

"השירים הטובים ביותר". יש משהו כזה? קנה מידה? מישהו יכול לכמת? רוב הזמן אנחנו עסוקים בסופרלטיבים שמסתיימים ב "השיר הטוב יותר", "השיר הכי יפה". שיר טוב לא התכוון להיות "הטוב ביותר" או "הכי טוב". שיר טוב לא התכוון להיות שום דבר – פרט מאשר להיות עצמו.
כששומעים שיר טוב, חושבים  על דברים שונים ומשונים: איפה הייתי כששמעתי את השיר בפעם הראשונה. הצליל. הריח. המקום. זהו רגע אחד שמונצח לחיים. הוא מנצח את הזמן. שלא כבני תמותה, שיר טוב חי חיים ארוכים מאוד, לעיתים – נצח נצחים. כמובן, על הנייר שיר טוב, תרצו שיר גדול, הוא שילוב של מנגינה-מילים-עיבוד-הפקה-רגש. לעיתים אחד האלמנטים האלה הוא שקובע את הצלחתו.
האם שיר טוב-מצליח חייב להיות קצר? ב"רפסודיה בוהמית" של להקת "קווין" יש שילוב מדהים של מירב האלמנטים – חילופי מנגינות, אופרה, ריתם נ' בלוז, רוק, והוא מצליח ללכד את כל הז'אנרים האלה בצורה אותנטית לשיר/יצירה אחת שלמה, מושלמת בפרק זמן ארוך יחסית של כ-6 דקות.
כשמרכיבים את רשימת "השירים הטובים ביותר" – ניתן לעשות זאת ע"י משאל קוראים/מוסיקאים/עיתונאי מוסיקה. אבל גם אחרי משאל כזה, יישארו רבים "מקופחים" בעיני רבים. מגזין "הרולינג סטון" האמריקני פרסם את רשימת 500 השירים הטובים ביותר. קצרה היריעה מלהכיל את כולם, אבל אני בטוח כי אצלנו היו מרימים גבה, כי "הטעם הישראלי", אינו "הטעם האמריקני".

עשרת הגדולים לפי "הרולינג סטון" הם:

בוב דילן – Like a Rolling Stone
הרולינג סטונז – Satisfaction
ג'ון לנון – Imagine
מרווין גיי – What's Going On
אריתה פרנקלין – Respect
הביץ' בויז – Good Vibrations
צ'אק ברי – Johnny B. Goode
הביטלס – Hey Jude
נירוונה – Smells Like Teen Spirit
ריי צ'ארלס – What'd I Say

קונים? Like a Rolling Stone של בוב דילן – השיר הטוב ביותר בכל הזמנים? מי שמסכים – לא אתווכח איתו. מי שלא מסכים – גם הוא לא יתעמת איתי. רשימה מהסוג הזה עוזרת לבחור שירים טובים. את הרשימה של "הטובים ביותר" ירכיב כל אחד לעצמו.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות