הערב השני עם מושן טריו, אבישי כהן, יותם זילברשטיין, אל פוסטר

ג'אז בים האדום

נמל אילת
4.5/5

אקורדיוניסטים מפולין בפסטיבל ג'אז? אז זהו שאנחנו כנראה לא יודעים הכל על אקורדיון. אצל רבים האקורדיון הוא קונוטציה למוזיקת פולקלור וריקודי עם. שלישיית האקורדיונים הפולנית "מושן טריו", פורצת את המסורת בעיקר בזכות וירטואוזיות, המאפשרת להם לנצל את מה שגלום בכלי. הם מנגנים עיבודים של מוזיקה קלאסית מערבית וקטעים מקוריים, המנצלים את העושר שמפיקים שלושת הכלים הללו שנשמעים כמו תזמורת שלמה. לא שמעתי צליל כזה בעבר. צליל שונה לחלוטין ממה שאתם מדמיינים מאקורדיונים. נוגעים בג'אז, תרצו ברוק.
החצוצרן אבישי כהן (35) הגיע לפסטיבל עם "Triveni II", אלבומו השישי כמוביל הרכב. האלבום שיצא לפני שנה, נקרא על שם טריבני סאנגאם, כינויו של מקום שבו נפגשים שלושה נהרות זורמים. זהו המשך לאלבום "טריבני" הראשון – שינהם הוקלטו בסשן חי אחד. הנגנים נכנסו לחלל אחד, בלי אוזניות, כמו פעם, נעמדו וניגנו חי, קטע אחרי קטע. באלבום חומרים מקוריים וביצועים לדיזי גיספי, צ'רלס מינגוס, דון שרי ואורנט קולמן. עומר אביטל בבס, ג'ף באלארד בתופים הם הצלעות הנוספות בשלישייה, שמבצעת את החלק השני של הפרויקט שראשיתו ב-2007  אבישי כהן התמודד עם האתגר במוסיקה ישירה straight jazz, עם המון השראה, בסיס הרמוני איתן וטכניקה ייחודית בנגינת החצוצרה.
עוד ישראלי שכבר אינו גר כאן, ומנהל קריירה בינלאומית (ארבעה אלבומים, ניגן עם ג'יימס מודי, האחים הית', פקיטו דריברה, רוי הארגרוב, כריסטיאן מקברייד) הוא הגיטריסט יותם זילברשטיין (31) עם ה"טריו אורגני". זילברשטיין הגיע מניו-יורק כדי לנגן "אולד סקול" על גיטרה נפח, בצורה רעננה, לוהטת בחיוניותה עם עבודת אצבעות זריזה, פראזות ביבופ מדויקות, ושליטה מדויקת בצליל. הטריו המצוין שלו – סאם יהל בהאמונד B3, אובד קלבייאר בתופים השלים אותו נפלא.
בסיום הערב השני – אגדות ג'אז עולות על בימת אולם "גוטפריד". אל פוסטר בתופים, כבר בן שבעים, מארח את וואלאס רוני בחצוצרה. פוסטר הוא המוזיקאי היחיד שניגן עם מיילס דיוויס בשתי התקופות. אפשר לומר בוודאות: אחד המתופפים היצירתיים ביותר שנותרו מדור הנפילים, מוביל הרכב של ג'אז סולידי במיטבו, טונות של יצירתיות באלתור. וואלאס רוני, ענק בזכות עמו – בחצוצרה, דאגלס ווייס בס, אריק אלכסנדר בסקסופון טנור, אדם בירנבאום בפסנתר ניגנו ג'אז בשיתוף פעולה – שהוא מהות הג'אז המסורתי-מקצועני. בשביל הרכב כזה חייבים להגיע לפסטיבל הג'אז.

תמונת עמוד הבית: אל פוסטר. צילומים מלמעלה: אל פוסטר, ואלאס רוני, אבישי כהן, מושן טריו מפולין, יותם זילברשטיין, אובד קלבייאר  (המתופף של טריו יותם זילברשטיין)

וידיאו: חמישיית אל פוסטר עם וואלאס רוני

צילום: מרגלית חרסונסקי

לכתבה על הערב הראשון

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות