ההופעה

אסתר רדא

ג'אז בים האדום, נמל אילת
4.5/5

את השיר האחרון בערב היא שרה באמהרית. הקהל כבר לא ישב. ראיתי אותה באילת, ג'אז בים האדום, ערב אחרון, אמצע אוגוסט. למעשה, הגעתי לאסתר רדא אחרי ששמעתי אותה מחממת לאלישה קיז בתחילת יולי בהיכל הספורט ביד אליהו. אז – לא עבד. הייתה רחוקה מהקהל, שראשו היה כבר בתוך המנה העיקרית. אם להרוס זמרת – אז בתנאים האלה, לפני עלייתה של סופרסטארית לבמה ובהיכל ספורט של עשרת אלפים איש.
אחרי אילת – הכל בסדר. יותר מבסדר. ראינו את היפהפייה, הרגשנו אותה. בשורה התחתונה, צמחה כאן זמרת Soul, כמו שארצנו לא ידעה. לא לקוות שהיא תישאר כאן לעד. אסתר רדא, 28, צריכה, מה צריכה – חייבת לרעות בשדות זרים. הפרובינציה לא ממש יושבת עליה, למרות שהיא דוברת עברית רהוטה.
יש לה עוצמות של זמרת גדולה, בשירה, בתנועה, בחיבור לתזמורת, בגרוב. בנוכחות הבימתית. במקביל לכתיבה, אני מאזין למיני אלבום Life Happens, ארבעה שירים באנגלית. את כולם כתבה רדא בשיתוף צמד המפיקים סאבו וקותימן. זה אר אנ' בי, פאנק וסול מהדרגות הגבוהות, תפקידים דומיננטיים של כלי נשיפה, ההשראה היא של אלילות השירה ארת'ה פרנקלין ואלה פיצג'רלד, גם לורן היל ואריקה באדו. היא אינה שוכחת את השורש האמהרי, וגם מראה חיבור למוסיקה הישראלית, בקאבר ל"אתה פלא" של חוה אלברשטיין.
מי שידרוש ממנה להגדיר זהות אומנותית, כנראה יתאכזב. כי רדא היא אמנם זמרת סול ופאנקי, אבל  גם נמצאת על הצטלבות דרכים, מעין זמרת קרוס קלטשר, שעדיין מחוברת למקורות האפרו, אבל נוטה חזק למוסיקה האפרו-האמריקנית ונוגעת באמהרית של הבית.
מה שבולט במיוחד בהופעה הוא היכולת לחבור לבראס סקשן, כדי לקבל כמויות של גרוב למוסיקה שלה. מבחינה זו – החיבור לנגנים מעולה ומקרין וייב חזק לקהל.
אסתר רדא לא הבינה למה המאבטחים לא מאפשרים לקהל להגיע לבמה. היא הביעה מחאה. ואז לפני שני השירים האחרונים, הקהל פשוט קיבל החלטה ועקף את המאבטחים. הוא רצה בזה. רדא רצתה. כולם רצו. אבל זה היה מעט מדי, גם מאוחר מדי. בפסטיבל כמו בפסטיבל יש לוחות זמנים, וכך, כשהעסק התחיל להתחמם ולצבור אנרגיות ותאוצה, נאלצנו להיפרד.

* אסתר רדא גדלה בבית דתי. בילדותה למדה תיאטרון והשתתפה במקהלת הילדים של שלמה גרוניך. לאחר שירות כזמרת בלהקה צבאית עזבה את עולם הדת והחלה בקריירת משחק ומוזיקה. עם שחרורה מצה"ל לוהקה לתפקיד במחזמר "הלהקה" אשר זיכה אותה בתואר תגלית השנה של "הבימה" לשנת 2007. אבל רדא מימשה בגדול ההבטחה המוזיקלית. ובגדול. עכשיו זה קורה. זה הזמן שלה. מסקרן לאן היא הולכת.

משתתפים: אסתר רדא שירה , בן חוזה גיטרה , מיכאל גיא בס , דן מאיו תופים , ליאור רומנו קלידים , גל דהן סקסופון , מעיין מילו טרומבון , ינון פרץ חצוצרה

סול ריתם אנד בלוז

צילום: מרגלית חרסונסקי

אסתר רדא באילת

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות