אדון הסליחות

איריס ועופר פורטוגלי עם מקהלת הגוספל

הוצאה עצמאית
4/5

היש קשר בין מוסיקה יהודית/ישראלית לגוספל? גם אם אין, (מן הסתם – ניתן למצוא קשר היסטורי) עדיין ניתן לייצר מפגש. עיבוד יעיל ייתן את מה שאיריס ועופר פורטוגלי יכנו בדוחק או שלא בדוחק – "גוספל יהודי". חפשו אותו בהקלטת הופעה חיה בהיכל התרבות ראשל"צ אפריל 2013. איריס (זמרת, מתופפת, מורה לקול) ועופר (פסנתרן, ג'אזיסט, מעבד), בעל ואישה, גם פרויקט-מפעל מוסיקלי פורה, מפעילים "מקהלת גוספל" מתוצרת מקומית כדי לנסות להפיח רוח דתית נוצרית במוסיקה יהודית. הנועדו?
בשירים אחדים – יש בשורה. אחרי "אדון עולם" של חיטמן (שיר שחוק ראוי לעבוד אטרקטיבי יותר) , "שיר למעלות" (תהילים/ קרדונר) בעיבוד שלא "הרים" את השיר, מגיעים לשלושה עיבודים מצוינים: לו יהי/ Let It Be, (לנון-מקרני-מעמי שמר) "ידיד נפש" (ר' אלעזר אזיכריאהוד ושרה צווייג), "יום יבוא" (דן אלמגור-בני נגרי).
נעמי שמר כתבה בזמנה את "לו יהי" במהלך מלחמת הכיפורים בהשראת Let It Be של הביטלס. העיבוד של עופר פורטוגלי שוזר אץ שני השירים ומייצר יצירה רעננה בעיבוד מדויק למקהלה וסולניה, כולל סולו חשמלית של יניב טייכמן.
"ידיד נפש" הוא עיבוד מרגש לשתי סולניות (איריס פרטוגלי, ליאורה חנוקגולו-גונזלס) השיר נפתח כמו פרח מרהיב באביב עם סולו קונטרבס משדרג של עודד גולדשמיט ואלתור פסנתרני של עופר. המעבר הג'אזי מובנה היטב עם קולות המקהלה.
"יום יבוא" עפ"י המחזמר "אל תקרא לי שחור" מתחיל בפסנתר לירי ומטפס מעלה בחיבור לסולו ומקהלה. כאן הצליחו להעניק לשיר תחושת גוספל, שאף נשמעת אפקטיבית יותר מהביצוע המקורי המצוין של רותי נבון.
בעיבודים לשירים ה"מזרחיים" בדיסק – "הפרח בגני", "אערוך מהלל ניבי" (ר' דוד חסין/ספרדי ירושלמי) – חסרה האינטראקציה למוסיקה השחורה, "התרגעות" (יהודה קרני/ נחום נרדי) הוא "איזי ליסנינג" הרמוני א-לה ריי קוניף בביצוע טוב של איריס. "כי תבואו אל הארץ" (ויקרא/ עממי תימני) הוא קטע אינסטרומנטלי העומד בפני עצמו, אמביינט ג'אז מלודי מסוגנן בקצב דרבוקות עם אלי בנאקוט ב – EWI (כלי נשיפה אלקטרוני) ושלו נאמן בכלי הקשה, "יום גדול" (Oh Happy Day) של אדווין הוקינס בעברית (אהוד מנור) הוא גוספל קלאסי בביצוע עוצמתי טוב ומלא נשמה של חן ימין, מאיה בירן וקרן איילנברג. "אל גינת אגוז" (שיר השירים/ שרה לוי תנאי) הוא עיבוד לא קוהרנטי לשיר – מחציתו שירה (עמית דייטשמן) ומחציתו אלתור ג'אזי, כאילו המעבד לא החליט אנה פני מועדות.
איריס ועופר פורטוגלי מנסים להעניק חלופות לשירים מוכרים ממספר ז'אנרים באמצעות המקהלה שלהם. זה היה יכול להיות אלבום יותר לכיד מבחינת העיבודים והקונספט, אבל גם כך יש בו כמה עיבודים שבשבילם כדאי להגיע.

שירים: אדון עולם, שיר למעלות, לו יהי / Let It Be, אדון הסליחות, ידיד נפש, יום יבוא, הפרח בגני, אערוך מהלל ניבי, התרגעות, כי תבואו אל הארץ, יום גדול/ oh Happy Day, אל גינת אגוז. שיר בונוס: אופק חדש (הקלטת אולפן)

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות