"דמיון חופשי" – ערב מחווה ליצירתו של קלפטר

מרתון יצחק קלפטר

בית שטיינברג חולון
4/5

נדמה לי שגם קלפטר שנכח באולם, הופתע לשמוע בפתח הערב את ירמי קפלן שר "העץ הוא גבוה". לא הייתי צריך גוגל כדי להגיד לעצמי – זה אינו שיר שלו. (המילים הן של חנוך לוין, הלחן של זהר לוי) כיוון שהערב יצא לדרך ללא מנחה, הקהל קיבל את השיר כמובן מאליו. איך ולמה? מה בכל זאת ההיגיון? – קלפטר היה חבר בלהקה שביצעה את השיר בתחילת השבעים – "אחרית הימים". משכנע? לא, כי הוא אפילו לא ביצע את השיר במסגרת ההרכב הזה.
מרתון פזמוני יצחק קלפטר בקרית שרת חולון. אנחנו בערב הראשון בהפקתו המוסיקלית של שלומי ברכה. יש איזשהו רנסנס יצחק קלפטר באוויר. שלומי ברכה המשינאי אמר בסיום הערב, שהוא שמח לעשות כבוד לאמן "בעודו בחיים". אני מבין למה הוא התכוון. מצד שני, קלפטר אינו כזה קשיש. מצד שלישי, כולם הופתעו לראות, שאחרי כל מה שעבר, הוא התייצב להופעות האחרונות של "כוורת".
שנגיד כמה מילים על קלפטר? כשמחברים את כל השירים היפים, מבינים את מהות התרומה שלו למוסיקה הישראלית. שילוב נפלא של כישרון מלודי, פשטות כובשת, אקלקטיות מפתיעה, גיטריסט ענק, לא מוכר משהו – פרט למוסיקה.
הכבוד שמעניקים כאן ליוצרים גדולים מגיע לאט. לא היכל התרבות, אלא בית שטיינברג בחולון, ועל כך יש להגיד – כל הכבוד ליזמים, לחיים שמש על ניהול האומנותי, לשלומי ברכה שהעניק לשירים של קלפטר משהו מהאוריינטציה הרוקית שלו, כשהוא נהנה מנגנים מצוינים – נושי פז, ג'נגו, ירמי קפלן ודן סלומון.
לא אהבתי את כל הביצועים. יש נגנים שהם אינם זמרים, שלא דחוף לי לשמוע אותם שרים יצחק קלפטר. אני מעדיף נגנים שהם גם זמרים – ירמי קפלן ששר ותופף בו זמנית בקואורדינציה מצוינת את "העץ הוא גבוה" ו"האהבה שלי". דן סלומון שניגן ושר "כאן לבד הלילה", "נפגשנו". 
אסתר רדא, השם הכי חזק בפופ המקומי, נכון לעכשיו, הביאה ניחוח יפה ב"סוף העונה" המוכר מגלי עטרי, ל"לוקח ת'זמן", ל"צליל מכוון". "בום פם" לא הצליחו להעניק ערכים מוספים לב"דמיון חופשי" וב"אני את אז".
אבל בשביל אהובה עוזרי היה כדאי להגיע לבית שטיינברג בליל שבת. היא יחד עם שאול בסר הפיחו חיים חדשים במיוחד בשיר "עד עולם" (יהונתן גפן-יצחק קלפטר) המוכר מיעל לוי. אהובה עוזרי עם כל הטמפרמנט ונגינת הבולובול טרנג והאלתור הנפלא הצליחה אפילו לסלסל באי-קולה. בקטעים שלה אפשר היה להגיד – הערב המריא.

הפקה מוזיקלית, גיטרות ושירה: שלומי ברכה.
אורחים: אהובה עוזרי, אסתר רדא, להקת בום פם ושאול בסר.
תופים ושירה: ירמי קפלן. גיטרה חשמלית: נושי פז. בס ושירה: ג'נגו. קלידים ושירה: דן סלומון.
שירים: העץ הוא גבוה – ירמי קפלן, האהבה שלי – ירמי קפלן, טירוף במה – ג'נגו, שביר – נושי פז, סוף העונה – אסתר רדא, לוקח ת'זמן – אסתר רדא, כאן לבד הלילה – דן סלומון, שיר הטמבל – שלומי ברכה, עד עולם – אהובה עזרי ושאו בסר, שיר אהבה בדואי – אהובה עוזרי ושאול בסר, מחזיק מעמד – שלומי ברכה, דמיון חופשי – בום פם, אני ואת אז – בום פם, נפגשנו – דן סלומון, צליל מכוון – אסתר רדא, יושב על הגדר – ירמי קפלן, דמיון חופשי – כולם.
צילום: מרגלית חרסונסקי.

מרתון קלפטר – הערב השני "לוקח ת'זמן"

וידיאו:
אהובה עוזרי ושאול בסר – "עד עולם"

ג'נגו – טירוף במה, נושי פז – שביר, אסתר רדא – לוקח ת'זמן
ירמי קפלן – האהבה שלי, אסתר רדא – סוף העונה, שלומי ברכה – שיר הטמבל

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות