שמיים בוערים

גיא ויהל

מילים, לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: גיא ויהל
5/5

איך שניים כותבים יחד מילים של שיר? במיוחד השיר הזה, טקסט מיוחד. אישי מאוד. הוא מדבר על "ראיתי" דברים. מה ראה? בסיס השיר – הבית שמתחיל ב"מהגגות אפשר היה לראות/ חלומות של אנשים הולכים ונעלמים/ בתוך שמיים בוערים/ ראיתי מהומות/ דברים שאני לא רוצה לזכור/ ראיתי ילדים שאין הם לאן לחזור".
המלודרמה מתבססת על מחשבות החזקות מן החיים עצמם, חלומות מנופצים על רקע מלחמה, כשילדים חסרי בית מייצגים את הקורבנות של אירועים אלימים בעולם. המחשבות האובססיוויות מרחיקות אותו ממנה: "רואה שאת כבר לא רואה". היא (האישה) אינה כבר חלק ממנו. אינה מבינה את מחשבותיו., אינה יכולה להכיל אותו. זו הסיבה לדהירתו ללא מעצורים, תוך ניסיון להתעורר מהמציאות ההזויה או מהחלום, שמצטרף לכל אותם חולמים, שחלומותיהם נראים בעיניו ממרומי גגות הבתים.
הוא יודע שיש בכוחנו לשנות דברים, ויש אפשרות לעשות הבחירות הנכונות. הבחירה שלו להתרחק ממנה – ממקור החשכה. עדיין לא בטוח שיש לו יכולת השפעה אמיתית ("אומר ולא אומר"), כאשר התמונה החזקה שעולה מן השיר היא שוב התמונה המייאשת, שיוצרת האלימות, כאשר ילדים – אין להם לאן לחזור.
המוסיקה חוברת חזק לנרטיב ומעצימה אותו. צליל אקוסטי מכין הקרקע לשירת הרגש של גיא ויהל הבית שמתחיל ב"מהגגות אפשר היה לראות" הוא ניואנס מוסיקלי שמעניק לשיר מעבר מלודי יפהפה. העיבוד תורם להתפתחות המסעירה של השיר, כששירתם של השניים קיימת בעוצמה גם בין השורות של הטקסט. משהו כאן בוער באמת.
נ.ב. מעניין איזה חלק של הטקסט כתב כל אחד משניהם…

אלו רק המחשבות שבי/ אפשר לחיות פה במקומי/ אני לא נשאר בך
אלו רק המסקנות שלי/ אולי העיר הזו לא בשבילי/ אני לא נרגע בה
רואה שאת כבר לא רואה/ כמו סוס דוהר בלי כוונה/ אני לא עוצר/ מנסה להתעורר
מהגגות אפשר היה לראות/ חלומות של אנשים הולכים נעלמים/ בתוך שמיים בוערים/ ראיתי מהומות/ דברים שאני לא רוצה לזכור/ ראיתי ילדים שאין להם לאן לחזור/ אין להם לאן לחזור
נשמות עומדות עכשיו בתור/ מחכות שרק ידליקו אור/ כי הכל חשוך בך
וכולנו שוכחים לזכור/ שיש לנו עוד זמן לבחור/ אני לא נשאר בך
מחפש רגעים שלא יהיו תמונות/ העולם הזה הפסיק לחיות/ אני עוד ער אומר ולא אומר
מהגגות אפשר היה לראות/ חלומות של אנשים הולכים נעלמים/ בתוך שמיים בוערים
ראיתי מהומות/ דברים שאני לא רוצה לזכור/ ראיתי ילדים שאין להם לאן לחזור/ אין להם לאן לחזור

    

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות