תהיי איתי

גבע אלון

הפקה עצמאית
4.5/5

נצא למסע ראשון של גבע אלון בעברית אחרי 6 אלבומים באנגלית. נצטרף אליו לאזור דמדומים. שירה רפה, מאופקת, סיפור ראשון – כאילו מהלך על קצות האצבעות. זהו מסע זיכרונות החולף על פני תחנות חיים. שירים של תנועה בין מציאות לחלום. בין הכאן לשם, בין העכשיו לאתמול. האוזן מעכלת את המעבר לעברית ללא צרימות.
תחנה ראשונה – "האור בחשיכה": נזכר בשניהם למרגלות כרמל ירוק, צל אלונים סוכך עליה. שמע את "הקול הטוב" שלה. האלון שהעניק לה תחושת ביטחון. הטון המלנכולי אכן משדר תערובת של געגועים עצבות רבה. העיבוד האקוסטי מסייע לתרגם תחושת אור בחשיכה.
תחנה שנייה – "כוכב אחר": געגועים ליפו. נזכר ב"אופנוע כתום". זרם התודעה קשור באובדן. שר אל מי שחסר – "אתה עכשיו בכוכב האחר". קשה להתרגל ל"אין". השיר ממשיך את קו התוגה בקצב מתון בצליל אקוסטי המשדר אווירה.
תחנה שלישית – "הכפתור האפור": מהו הכפתור האפור עליו לחץ שהביא אליו "ציפור כנף צבעונית בלילה שחור"? הסיטואציה: כשהיא עוצמת את עיניה, הוא חוזר לחלום ההוא. מרגיש שוב לבד, וחוזר לילדות. אלון מגביר קצב. מול האיפוק של הפתיחה – כאן סערה דרמטית, שלובשת גוונים של רוק.
תחנה רביעית – "אבא": טעון-געגועים, מעלה את הסיפור האישי על אבא מן האוב בטון מלנכולי. סיפור על החמצה. אבא שעבר טראומה כטייס בחיל האוויר, אבל מעולם לא הייתה ביניהם שיחה על כך. עכשיו הזמן לדבר. עכשיו הזמן לשמח. עכשיו הזמן לשחזר חוויה טובה עם אבא. לפעמים היא נמצאת בחלום. הטון הגבוה משדר את הגעגוע, את הרצון הכן לחשוף ולהיחשף, לדבר על מה שמעולם לא דיברו עליו. בלדה סולידית, שנטענת באנרגיות רוק שמשלימות את החוויה. גיטרות ששרות יחד עם אלון את התחושה.
תחנה חמישית – "אין שם חורף": על ביקור (הופעה) בעיר דרומית, שאין בה חורף גם כשקר, (אילת?) שרים בה על קיץ שלא נגמר,  ואין שירים על מי שגר בעיר שיש לה רק עבר. גבע אלון חוזר לטון נוגה מלנכולי, ואתה תמה מה סיבת צערו.
תחנה שישית – "שנינו זה לא סתם": מול אגם במקום רחוק, רגעים שלא יחזרו שמעוררים את השאלה – "זה רק חלום או אנחנו באמת כאן", אבל לפחות אישור – לחיבור האמיתי ביניהם. הפעם פולק דרומי קסום על טהרת האקוסטי.
תחנה שביעית – "ים שקט": ניגונו של הים השקט מלנכולי, טעון מתח דק, הגיטרות החשמליות משתתפות בזעקתו-צערו. המוסיקה ממחישה את מה שמתחת לפני השטח. עוטפת בקדרותה. בתוך השגרה הוא מספר עליה – רואה אותו ולא אכפת לה, שהוא לובש אותם בגדים, והכי כואב – שזה אמתי. מי היא זו, שלא אכפת לה?

תחנה שמינית – "רמת גן": הדרמה האישית מתרחשת בתוך מכונית בחנייה על רקע נופי רמת גן. הבנאדם טוחן מחשבות – "מדמיין איזה אבא אהיה/ אם לא אשמע את קולו כשהוא בוכה". וגם: "לדבר איתך תמיד מרגיש כמו להיות לבד". ניסיתי לחבור לזרם תודעתו. זרמתי איתו. רוק עם קישוט אוריינטאלי.
תחנה תשיעית – "קול קורא": זיכרונות געגועים אליה המושרים בקול מלנכולי: "עזבתי אז בחורף/ באתי אל הקיץ שבך, תמיד בוערת מאיזו סיבה/ נשרף אבל אין ברירה". גבע אלון שר על תחושה אמביוולנטית: הקיץ במשמעות חיובית, אבל כשהוא שם – נכווה. צליל סיניטיסייזר מייצר אווירה נוגה כבדה. הסיום – גיטרות חשמליות – קונטרסט לטון השקט, כדי לשדר סערת הרגשות.
תחנה עשירית – "מדף לדף". על הזמנתו ע"י אביה לשיר למי שכבר אינה נראית בעיניו "אותה נערה". האירוע המרכזי – כשאביה מגיש לו את יומנה הפרטי ב"סלון העצוב". אולי כך יכיר אותה טוב. ניסיתי לחבור לנרטיב המוזר.
תחנה אחת עשרה: "תהיי איתי": צליל גיטרה משרטט בפתיחה ארוכה (למעלה משתי דקות) אווירה קודרת. שיר על נסיעה ליד הכינרת, שכמעט כולו המשפט – "תהיי איתי". גם כאן – ניסיון לייצר מוסיקה מהבזקי זיכרון. האישי מאוד נשאר בחלקתו.
גבע אלון מביא סיפורים מעולמו התזזיתי של נווד בדרכי החיים. כשהוא כאן – רוצה להיות שם. כשהוא שם – רוצה להיות כאן. גם אם הטקסטים "על הדף" לא תמיד שלמים/ מושלמים, לעיתים מרומזים-מוזרים מדי, מבחינת טון השירה והמוסיקה – גבע אלון צולח את המעבר מאנגלית לעברית בדרגת אמינות גבוהה. מספר את הסיפורים בקצב ובאווירה פונקציונאליים. הצליל האקוסטי תואם להפליא את העברית שלו. שוזר אותו נפלא לגיטרות החשמליות.
גבע אלון בעברית אינו שונה במהות מגבע אלון באנגלית. החוכמה היא להישמע אותנטי בכל שפה. לשם כך נזקק לעמיר לב. הראשים דיברו. הלבבות נפגשו, והתוצאה בסך הכל – עוצמתית ומחלחלת.

שירים: האור בחשיכה, כוכב אחר, הכפתןר הפור, אבא, אין שם חורף, שנינו זה לא סתם, ים שקט, רמת גן, קול קורא, מדף לדף, תהיי איתי.

צילומים: מרגלית חרסונסקי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. טעם שלא מחובר לרעננות ולמשהו צעיר וחדשני.

    גבע אלון מוכשר אבל מדובר באלבום משעמם וקר.

  2. כוכב אחר זה על אח שלו שחזר בתשובה.

    אין שם חורף זה על חוויות מהופעה בשדרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות