לה בל ווי

ארקפה ג'אז קולקשן, אוסף

הליקון
4/5

בתוך עטיפת הדיסק מדברים העורכים אבינועם קוניבסקי ושרה שמר על "פרשיית האהבים" של פריס עם הג'אז מאז שלהי מלחמת העולם השניה. היו נגני ג'אז שהגיעו מארה"ב לפריס ואימצו את השנסון האמריקאי, חלקם יצרו סצינת ג'אז מאוד תוססת בעיר. אלא מה: האוסף הזה קשור באופן מקרי לחלוטין לפלישת הג'אז האמריקני לפריז בשנים ההן של סוף הארבעים תחילת החמישים. זה יותר אוסף של שירים רכים של אמנים צרפתיים בעיקר, כאשר את הרשימה פותחת דווקא  דיאנה קראל, הזמרת הפסנתרנית האמריקנית ב"כל כך נפלא". ג'אז סופט אנד איזי. אבל מה זה קשור? זה יותר אוסף אווירה (16 קטעים) עם ניחוחות פריזאיים, מעורב מקרי, שנעשה לקראת הסוף אולד פאשן.
אחרי קראל מגיעה קרן אן, הכוכבת הישראלית בצרפת, ב"ג'ארדן ד'יוור", להיט מידטמפו רך, מלודי להפליא, מחניף (ראה דגימה למטה) , אחריה חיבור יפה בין שארל אזנבור עם הרכב הבנות הווקאלי "טריו אספרנזה" (Trio Esperanca) בדואט עם שארל אזנאבור של La Boheme שכאן נקרא Uma Bela Historia, אבל גם זה לא שייך לג'אז.
סרז' גינסבורג שר – Couleur Café מ-1964, במקצב סמבה, וברוח ג'אז סמבאית איזי ליסנינג – טרי קלייה "סה לה ווי" (1998), הנרי סלודור וליזה אקדל בדואט – "כל שאני רוצה זה אהבה", שזה בוסה נובה אוורירית (2000), קני ראנקין, הזמר האמריקני עושה את "ראונד מידנייט" של מונק וגם זה בוסה ג'אזית מלודית, רכה מחניפה.
עוברים לצרפתית: לאורה פיג'י את הלהיט Mortes Les Feuilles של קוסמה ופרוור(ביצוע יפה), סשה דיסטל הנפלא מתרפק על La Belle Vie (1967) בלדה בניחוח ג'אזי, והנה גם ג'ולייט גרקו נכנסת והיא זמרת שנסון – לא ג'אז. השיר (סרז' גינסבורג) נקרא La Javanaise (1966), קולה המתקתק של בלוסום דירי עושה מטעמים מ-Chaz Moi, (1959) וכאן העיבוד הוא סווינגי, קול החצץ של לואיס ארמסטרונג שר "סה סי בון" באנגלית, מה שמצטרף למסיבת הנוסטלגיה של האוסף.
מה הכי ג'אזי וגם צרפתי? טריו רוזנברג (שלושת הגיטריסטים) ב-Nuages של דג'נגו ריינהרדט. והמסים – דג'אנגו ריינהרדט (גיטרה) יחד עם סטפן גרפלי בקטע שכתבו במשותף – Daphne (1938) ובקטע הזה אפשר להבין כמה טריו רוזנברג הושפע מריינהרדט. טוב שהדיסק מסתיים ככה, אולי כדי לתת רעיון לאוסף יותר צרפתי-ג'אזי. מה שיש כאן הוא אוסף די סתמי אם כי מחניף מאוד – אם מתייחסים לכול קטע בפני עצמו.

מלמעלה למטה: טריו רוזנברג, דג'אנגו ריינהרדט, טריו אספרנזה

La Belle Vie – Arcafe Jazz Collection

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות