האוסף

אהוד מנור

מדיה דיירקט
0/5
הגם שהיו לו כמה "מלחיני בית" כמו הירש, כספי, שרעבי, מנור הגיע כמעט לכולם, גם לרוב הזמרים. מה"שוקולדה" ("אולי על שפת הים") ועד נינט טייב ("בסוף העולם") אבל מתוך ה-105 אני יכול לערוך שני אלבומים של של המרגשים-מחלחלים ביותר, ולא לשכוח את הלחן שבלעדיו מה שוות המילים.  
 
עכשיו, אחרי הפרידה הגדולה, הגיע הזמן לשים החמישה דיסקים ולחזור אל אהוד מנור. כול הדרך לאחור, לחלק מהעיזבון הרוחני האדיר. אהוד ארגן אותו תמיד מחדש, והפעם  בקופסא גדולה, בסיוע העורך יורם רותם. כאילו ידע.
 התחלתי מהדיסק החמישי . "ואם השיר הזה נשמע לכם מוכר".   לא בטוח שכולם יזהו כול שיר מה-105 עם אהוד מנור. זו הזדמנות לחבר.
מנור חיבר בין מצבי רוח, מקומות, אירועים, תחושת היחיד ותחושת הכלל.  הוא מצא סיבה טובה לאהבה כפי שבישר לנו אריק סיני, הוא סיפר את סיפורה של מנגינה חוצפנית שעפה רחוק כמשל לזמן הבורח במנגינה הברזילאית של מתי כספי,  הוא מילא בתוכן פוגה שהלחין נחום היימן בשירתם הפרברים, סיפר באמצעות יגאל בשן על ברטה שרואה בכף היד לא רק צרות. הוא התגעגע לבית המסילה עליו שרה רבקה זוהר. 
אני משחיל את דיסק 4. אי-שם עמוק בתוך תוכנו, שר יזהר כהן, טמון עולם מופלא של ילדות, שילך איתנו עד יום מותנו. הלחן של כספי. מוטו? מוטו  שעובר לאורך החמישה דיסקים: הגעגועים לילדות, לימי בנימינה. לתמונות שעולות בעיני רוחו.  
"לו היה ניתן להשיב את מחוגי הזמן", אומר השיר הבא "בלדה לשוטר" שהלחינה נורית הירש לסרט "השוטר אזולאי", אחד השירים היותר עצובים בשירון הישראלי.
העצבות שורה גם ב"גשם אחרון" בביצוע חבורת הזמר של פיקוד הצפון שחיבר יאיר רוזנבלום שגם הוא נכתב משום מה לקומדיה.  ("לופו בניו-יורק").
רשימת המלחינים ארוכה: יבואו שירים של שלמה יידוב ("ילד הירח"), קן גלובוס ("ילד רע") רמי קליינשטין ("ענין של זמן"), קורין אלאל ("קשר משפחתי") , אריאל זילבר ("אגדה יפנית"), שמוליק קראוס ("ימים של קולנוע").
 
רשימת אהובים? אופ, זה קשה.  "נחל התנינים" (הירש), ששרה חוה אלברשטיין, "אחי הצעיר יהודה" (יוחנן זראי) עם להקת גייסות השריון, "ללכת שבי אחריך" (הירש) – אילנית, "קשר הירח" (קורין אלאל) – קורין אלאל.
 
עוד:  "שתי דפיקות לב" ו"יליד הארץ" – (מישה סגל) – אלי מגן, "בן יפה נולד", "הבית ליד המסילה" (הירש)  – רבקה זוהר, "עשרים פלוס" – ארקדי דוכין, הלוואי – בועז שרעבי, "גלי" – רבקה זוהר, "ברית עולם" – מתי כספי, "כלים שלובים" ( רכטר) – גידי גוב, "אם זו אהבה" (קנר) –  מזי כהן, אבנר קנר ויואל לרנר,
 
עוד?  "מה זאת אהבה" (כספי) –  ריקי גל, "את מילת מפתח" (פוליקר) – אריק איינשטיין, "התחייבות" –  שי זורניצר . "אין לי ארץ אחרת" (אלאל) –  גלי עטרי.  "מישהו" – יהודית רביץ.
 
ואיך אומר השיר הזה: "מישהו דואג לו שם למעלה". בטוח. 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות