פארקינג קומפלטו

דיוויד ברוזה

אן.אם.סי
4/5
ליבו של דיוויד ברוזה נמצא חזק בספרד. זה לא רק הלב. זה גם הגוף, הנשמה. זה המבטא, הטמפרמנט והקצב,  וגם הלחנים שנטועים באדמת הפלמנקו על סגנונותיו וניביו.
הטרובדור הישראלי שר "הייתי כאן", Estuve Aqui, לפי פבלו גררו ("כאוקיינוס חסר גלים, כך אני חש בלעדייך") וזה הדבר האמיתי.
יותר ספרדי מזה – אי אפשר לדרוש ממנו. סטנטיאגו אלקנדה מכנה בחוברת המצורפת לדיסק את ברוזה "ישראלי מחיפה שמפיל חומות". והדיסק הזה התחיל למעשה מחומות העיר העתיקה, בעקבות הקלטת השיר "בליבי" שדיוויד חיבר יחד עם סעיד מורד בעברית ובערבית, ובביצוע משותף שלו ושל סעיד מורד וההרכב הפלשתיני "סברין".  
השיר הזה הוא רק אחד השירים בדיסק הספרדי, אבל הוא היווה את הקטליזטור לאלבום כולו. מפיל החומות מירושלים המזרחית נמצא חזק ברחובותיה של מדריד בליבו, בנפשו בגופו.
13 השירים והקטעים האינסטרומנטליים,  שכולם הולחנו על-יד ברוזה  מעידים על חיבור מדויק בין ברוזה לספרד הפלמנקואית.  
דיויד ברוזה מאוהב במוסיקה הספרדית, וזה לא משהו חיצוני. לפני 4 שנים הוציא ברוזה את Isla Mujeres, אלבום ראשון בספרדית.
 
למעשה, לשיר להלחין ולשיר בספרדית  היא הגשמת חלום מאז שמע לראשונה שירים של סרט ופאקו איבנז, ששינו את פני הקריירה שלו.
 
באלבום הזה ברוזה יותר מאשר מגשים חלום. הוא לא רק מתקרב לאדמתם של אליליו הספרדיים, לא רק זר שפולש בהצלחה לשדות הפלמנקו, אלא גם מי שמכה בהם שורשים בעזרתם של כמה ידידים (ובראש ובראשונה חביאר לימון שהפיק) ומשוררים שעזרו לו ליצור "ברוזה ספרדי"..
מדהים כמה ברוזה הצליח להיכנס לפלמנקו על מאפייניו, רזיו  ורבדיו.  זה לא חיצוני. זה זורם בדמו, בוער בעצמותיו, לחנים עגולים וקליטים, פריטה מדויקת, קצב ללא פעימה חסרה, חיספוס קולי במיטב המסורת של זמר הפלמנקו וגם דואט באותה רוח עם הזמרת מרסדס סוסה בשיר – "אני מת" (Me Muero).
 וכך שר ברוזה למילים של פבלו גררו: "אני מדוכדך בנמלי תעופה/ הם אדמה חרוכה/ למה אני כאן?/ רק עולה בדעתי לטלפן אלייך שוב/ ולומר לך במדריד הגשם כה עצוב". כמה יפה. וזה הרבה יותר יפה בספרדית. אין לשיר כזה סיכוי בעברית. ובדיסק הזה, ליבו הספרדי של ברוזה פועם הרבה יותר חזק מאשר ליבו הישראלי. ובגלגול הזה מפתיע או לא – "ברוזה הספרדי" משכנע יותר, מרגש יותר מברוזה העברי-ישראלי.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות